Zavrieť

Porady

Koncesionárske poplatky - čakať alebo sa prihlásiť?

Dobrý deň,
Doteraz som žila v spoločnej domácnosti so ZŤP osobou, ktorá ale nedávno zomrela. Doteraz sme teda neplatili koncesionárske poplatky. Mám sa prihlásiť k odberu hneď, alebo čakať aby prišla nejaká výzva od RTVS? A ak som študentka, ktorá poberá sirotský dôchodok a brigáduje, a žijem s otcom dôchodcom, mám nárok na polovičný poplatok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba zmeniť zmluvu s dodávateľom el energie na otca - a otec má polovičnú zľavu pri platení koncesionárskych poplatkov (ty si študentka) - doložiť rozhodnutím o dôchodku - to môžeš vybaviť aj mailom uhrady@rtvs.sk
    samozrejme - môžeš to urobiť aj na seba - ak je tebe tak lepšie .
    Naposledy upravil Katy a R : 05.07.14 at 09:57
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Ona berie sirotský a bude majiteľkou.
    Katy a R - v podmienkach je spomenutá zárobková činnosť
    - nuž ale tie dve či tri eurá eurá úspory - pre niekoho je to dosť, pre niekoho bagateľ ???
    A zmluvu s dodávateľom nemusí urobiť len majiteľ! - hocikto, kto tam býva
    mexy Otec dediť po matke nechce, takže budem majiteľkou ja. Z toho nám vyplynulo, že zmluvy s dodávateľmi pôjdu na mňa. Môžu ale ísť aj na otca? Alebo môže byť platcom koncesionárskych otec, ak odberateľka el. energie budem ja?
    Katy a R Zmluvu s elektrárňami môžeš urobiť aj ty aj otec - veď tam bývate obidvaja predpokladám? (sami sa rozhodnite, čo je lepšie) - tá istá osoba potom platí koncesionárske poplatky. kuk link od kopretinky
    Peggynka Nič tým nezískaš;nárok na polovičnú sumu máš aj ty,kým sa nezamestnáš resp. max. do 26. roku (len si over,či tvoje "brigády" sú považované za zárobkovú činnosť)Ako náhle si zárobkovo činná,platíš celú sumu a aj otec,keď budete spolu bývať.
      zbaliť
    21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mexy Nie, matka, ktorá zomrela
    Peggynka Treba uzatvoriť novú zmluvu.Vziať kópiu úmrtného listu a ísť na kontaktné miesto.Od tohto dátumu sa treba prihlásiť na platenie úhrady a doložiť doklady+ čestné prehlásenie,že nežije v domácnosti s osobou zárobkovo činnou.Platí polovicu úhrady.
    mexy Bola majiteľkou dvoch domov, elektrinu odoberáme iba v jednom. Prebieha dedičské konanie, v ktorom zdedím po nej všetko. Mám z toho chaos, mám odber elektriny prehlásiť na seba, aj keď dedičské ešte neskončilo?
    Peggynka Nie,až s právoplatným rozhodnutím o dedičstve.
    mexy Takže koncesionárske mám riešiť (teda mala som) hneď? Môžem napr. ísť na poštu, odovzdať formulár a prihlásiť sa na platenie?
    Peggynka Nie,pretože oni to párujú s číslom zmluvy s dodávateľom energie.A energie sú ešte na matku.Tam si to skompletizuj aj s vodárňami,plynármi atď-dostaneš nové číslo SIPO(ak budeš platiť cez SIPO).
    mexy Aha, ďakujem. Plyn platíme cez SIPO a vodu, elektrinu poštovým poukazom. Takže opäť, musím čakať na rozhodnutie o dedičstve :/
    Katy a R netreba čakať na dedičské - máš úmrtný list. nie je podstatné, kto je majiteľom, ale kto je odberateľom.
    Peggynka Ja som to tiež vybavovala s úmrtným listom a na VSE chceli odo mňa preukázanie vlastníctva.(resp. zmluvu o prenájme nehnuteľnosti,potom som doložila osvedčenie o dedičstve)
    mexy Práve nad týmto maturujem odkedy matka zomrela - jeden hovorí tak, iný tak. Preto neviem, či sa mám do toho púšťať, alebo čakať.
    Katy a R asi nie všade je to rovnako - ale v podstate sa ozaj nemusí ponáhľať, je aj lepšie počkať mexy - pokiaľ viem, tak žiadne postihy neboli aj keď ľudia zmeny nahlásili niekoľko rokov po úmrtí (vodárne, elektrika, telefóny ... tie koncesionárske prinajhoršom doplatíš ak bude treba - doložíš otcov dôchodok a bude to polovica)
    Peggynka Ja som sa vtedy na VSE riadne vytočila-pýtala som sa dotyčnej,či osadníci majú listy vlastníctva (bolo ich tam mraky).Že nosia nejaké lajstrá od starostu;pre nich platia iné zákony (!!!).
    mexy Ide mi len o to, že neviem, kedy skončí dedičské. Čo sa týka tých koncesionárskych, mám strach z toho čo napísala kopretinka, že s tými platbami meškáme
    Peggynka Tak to zatiaľ neprepisuj,vezmi číslo SIPO,choď na poštu a prihlás sa na polovičnú platbu s kópiou rozhodnutia o sirotskom dôchodku.
    kopretinka no toť nedávno tu niekto písal,že pýtajú doplatiť 6 rokov spätne,ale žiadne sankcie nedali
    Katy a R ale tebe nemajú prečo dať nejakú sankciu ..
    mexy §11 zák. č. 68/2008 Z.z.

    (1) Platiteľ, ktorý nezaplatí úhradu podľa § 7, je v omeškaní so zaplatením úhrady.

    (2) Ak vyberateľ úhrady zistí, že platiteľ je v omeškaní so zaplatením úhrady, je povinný ho písomne vyzvať do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti na zaplatenie tejto úhrady a na zaplatenie poštových sadzieb31) súvisiacich s odoslaním výzvy na zaplatenie úhrady.

    (3) Ak platiteľ podľa § 3 písm. a) nezaplatí úhradu a poštové sadzby v lehote do 30 dní od doručenia výzvy podľa odseku 2, platiteľ je povinný zaplatiť vyberateľovi úhrady aj pokutu 16, 59 eura.
    Iba toto som sa dočítala, neviem, akú úlohu v tom má exekútor
    Katy a R podľa mňa sa zbytočne obávaš - zatiaľ je "na papieri" odberateľkou matka - takže ty v omeškaní nie si ..
    Ale keď veľmi chceš - choď zmeniť toho odberateľa el energie hneď (u nás je na to tel. linka - prípadne majú kontaktný mail) - a potom poriešiš koncesie.
    mexy No štvalo ma to, takže skúsim u ZSE...a ďakujem za odpovede
    mexy Dočítala som sa totiž toto: Nahlasovanie zmeny platiteľa úhrad
    Platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady v termíne do 30 dní odo dňa, keď došlo k skutočnosti:
    vznik, zmenu alebo zánik povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať,
    vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať,
    vznik, zmenu alebo zánik skutočnosti rozhodujúcej na určenie sadzby úhrady a zároveň túto skutočnosť preukázať.

    takže mi z toho vyšlo, že dňom smrti matky vznikla povinnosť a mala som ju do 30 dní nahlásiť?
    Katy a R mexy - čo ťa mátajú stále tie koncesie - bez zmeny odberateľa el. energie nevybavíš nič, papierovo je ešte stále matka. to treba najskôr. (tzv "zástrčkový" zákon!)
    http://www.zse.sk/sk/Domacnosti/Pora...odavka-energii - tam ti povedia, čo treba doložiť
      zbaliť

    Koncesionárske poplatky - čakať alebo sa prihlásiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.