Zavrieť

Porady

Problemy s vypovedou najomnej zmluvy

Dobry den,

vedeli by ste mi prosim poradit, mam uzatvorenu najomnu zmluvu (ja mam byt v prenajme od agentury, cize som najomnik) na dobu urcitu (na 1 rok, do maja 2015) a teraz by som ju potrebovala ukoncit, lebo planujem ist studovat do Australie. Poslala som im pisomnu vypoved s uvedenou trojmesacnou vypovednou lehotou (ako je to v zakone), a dostala som tuto odpoved:

"Dobrý deň, zasielam Vám stanovisko k výpovedi z nájmu. V zmysle článku II "Doba nájmu a formy jej ukončenia" nájomnej zmluvy č. NZ56788 v znení jej dodatkov ako aj podľa ustanovení § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka je možné nájomnú zmluvu uzatvorenú na dobru určitú /a teda pred uplynutím dohodnutej doby nájmu/ ukončiť výlučne nasledovnými spôsobmi:

a) písomnou dohodou zmluvných strán,
b) výpoveďou podľa ods. 4 a ods. 5 článku II zmluvy a výpoveďou v zmysle čl. VI ods. 1.
Nájomca je oprávnený zmluvu pred uplynutím dojednanej doby nájmu vypovedať výlučne v prípade explicitne uvedenom v zmluve, a to v prípade ak prenajímateľ aj napriek písomnému upozorneniu hrubo porušuje povinnosti vyplývajúce z tejto zmluvy. Zmluvu nie je možné vypovedať bez udania dôvodu. V takom prípade platí výpovedná lehota tri mesiace. Zaslaná výpoveď z nájmu je teda neplatná a všetky práva a povinnosti zmluvných strán z nej vyplývajúce sú záväzné pre obe zmluvné strany."

Je pravo na ich strane? Citala som si zakon a tam sa pise, ze 'Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty.', nie je tam uvedena podmienka 'ak nieje uvedene v zmluve inak' a dokonca ani podmienka udania dovodu.

Dakujem
Naposledy upravil mnnka : 09.07.14 at 12:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Podľa toho, čo píšete, môžete zmluvu ukončiť predčasne iba v prípade nedostatkov zo strany prenajímateľa, ja by som sa skúsila dohodnúť. Vysvetlite im svoju situáciu a možno budú ústretoví.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Podla Obcianskeho zakonnika v zmysle ustanovenia § 677 a nasledne §710 ods.1 s poukazom na §710 ods.3 ak nedojde k dohode o ukonceni najmu mozete podat (bez udania dovodu) vypoved z najmu pri dodrzani vypovednej trojmesacnej lehoty. Vsetky dohodnute podmienky v najomnej zmluve musia byt v sulade z ustanoveniami Obcianskeho zakonnika.

    Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

    Emka Roman
    " Zmluvu nie je možné vypovedať bez udania dôvodu. V takom prípade platí výpovedná lehota tri mesiace"

    píše ti
    - dohodou hocikedy
    - tento mesiac možeš dať teda k 31.10.2014
    Katy a R veď píše, že dala normálne výpoveď s 3- mesačnou VD asi jej tie 3 mesiace stačia? .. ledaže ona prenajíma ??
    mnnka nie, ja mam byt v prenajme, ale za dost vysoke najomne (byt je nezariadeny) - dala som vypoved k 30. 6., kde som aj uviedla, ze vypovedna lehota je do 30.9. No odpisali mi, ze vypoved neakceptuju

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si ty ten, kto prenajíma byt ??? - tak majú pravdu .
    cit:
    (2) Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.
    Naposledy upravil Katy a R : 09.07.14 at 11:37
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mnnka nie, naopak, ja mam byt v prenajme od nich, je to statna organizacia a vypoved nebola akceptovana s komentarom od ich pravnicky
    Katy a R normálne potom platí 3 mesačná VD zo zákona ... ledaže to máš nejaký "špeci prenájom" (??) ... no a my tu nevieme, že čo máš v zmluve v čl. II. a v čl. VI.
    mnnka nieje to ziadny speci prenajom, normalne sme to nasli cez realitku, standardna najomna zmluva.. v clanku II je: - najomca je opravneny tuto zmluvu vypovedat v pripade, ak prenajimatel aj napriek pisomnemu upozorneniu hrubo porusuje povinnosti vyplyvajuce z tejto zmluvy
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    to je čo za otázka, keď z nej nie je jasné, ktorá strana sa pýta? (ani vyjadrenie "ja mám byt v prenájme" nie je explicitné).
    Každopádne 3-mesačná výpovedná doba platí. Len treba uviesť správny paragraf. Alebo to druhá strana nepochopila...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tá trojmesačná výpovedná lehota je zákonom určená prenajímateľovi - pozri: Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď.

    Pre výpoved dávanú nájomcom platí: Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu.
    Tak čo ti určil v tom b) výpoveďou podľa ods. 4 a ods. 5 článku II zmluvy a výpoveďou v zmysle čl. VI ods. 1. ?

    Ak nebude súhlasiť s dohodou, môžeš sa pokúsiť tvrdiť, že nedodržal zákon tak, že ti výpovednú lehotu podľa § 710 nepredĺžil (nedal žiadnu), preto platí zákonná lehota.
    Naposledy upravil Mária27 : 10.07.14 at 08:20
    mnnka co sa tyka vypovednej lehoty, je v zmluve uvedene: Vypovedna lehota je tri mesiace a zacina plynut prvym dnom mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom bola pisomna vypoved dorucena druhej zmluvnej strane (co som aj napisala v pisomnej vypovedi, ale odvolavaju sa na to, ze mozem vypoved podat iba zo specifickych dovodov, ak oni porusia zmluvne podmienky)
    Mária27 Ak nebude súhlasiť s dohodou, môžeš sa pokúsiť tvrdiť, že nedodržal zákon tak, že ti výpovednú lehotu podľa § 710 nepredĺžil (nedal žiadnu), preto platí zákonná lehota.
    Možno sa však bude brániť § 678 ako všeobecným paragrafom o nájme. Potom sa asi budedte o nájomné do mája súdiť.
    kopretinka 09.07.14 09:12 odstránil(a) z Porady

    Problemy s vypovedou najomnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.