Zavrieť

Porady

DPH z provízie

Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Kokoška
    Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
    Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.
    V tvojom prípade treba postupovať podľa § 15, ods. 4 zákona o DPH, v ktorom sa hovorí, že miestom dodania kultúrnych, umeleckých, ... zábavných služieb, vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. T. zn., že príjemcom dane je štát, v ktorom sa Vaša kultúrna akcia vykonáva. Províziu možno považovať za službu súvisiacu s tymito akciami. Z uvedeného vyplýva, že si správne vzájomne fakturujete provízie vrátane DPH. Predpokladám, že uvedený systém vzájomného zabezpečovania uvedených služieb s nárokom na provízie je riadne zmluvne ošetrený.

    Kokoška je offline (nepripojený) Kokoška

    Kokoška
    Áno, na všetko máme zmluvy. Takže v DP to bude: DPH na vstupe (provízia českej materskej spoločnosti) § 49 ods. 2 písm. a), DPH na výstupe (provízia slovenskej organizačnej zložky) § 9. Je to tak dobre?

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Pokiaľ Ti províziu fakturuje česká materská spoločnosť, ktorá je identifikovaná pre daň len v ČR, tak o dani na vstupe neúčtuješ. Tu máš 2 možnosti. Buď českú DPH zaúčtuješ priamo do nákladov na 548 alebo si na túto zahraničnú DPH založ analytiku, najlepšie na účte 378. V zmysle českého zákona o DPH pri splnení určitých podmienok (spodný limit 7 000 CZK) máš nárok na vrátenie prostredníctvom Finančného úradu pre Prahu 1. Viď §§ 81 - 83 českého zákona o DPH.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    DušanČ
    V tvojom prípade treba postupovať podľa § 15, ods. 4 zákona o DPH, v ktorom sa hovorí, že miestom dodania kultúrnych, umeleckých, ... zábavných služieb, vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. T. zn., že príjemcom dane je štát, v ktorom sa Vaša kultúrna akcia vykonáva. Províziu možno považovať za službu súvisiacu s tymito akciami. Z uvedeného vyplýva, že si správne vzájomne fakturujete provízie vrátane DPH. Predpokladám, že uvedený systém vzájomného zabezpečovania uvedených služieb s nárokom na provízie je riadne zmluvne ošetrený.
    Ona píše:
    A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu

    Možmo nerozumiem dobre ja ale čítam to takto:
    Sl. Fy organizuje akciu na slovensku a predáva vvstupenky (to je jej vlastná činnosť) a súčasne aj česká jej pomáha a predáva tie isté lístky v česku vlastne na akciu, ktorá sa konána Slovensku. A za to , že predáva lístky na akciu na Slovensku v česku zobere províziu tá česká firma.
    Takže česká Fy pozrie do svojho zákona na obdobu § 15/4 a miestom dodania pre ňu by malo byť slovensko.takže bez dane.
    Nie je mi to zadanie jasné, preto som si to dovolila posunúť ešte raz dopredu.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Kokoška
    Dobrý, chcela by som poznať Váš názor:
    Česká s.r.o. má na Slovensku org. zložku, obe sú platcami DPH. Ide o organizovanie kultúrnych akcií. Česká s.r.o. organizuje akcie, predáva vstupenky na tieto akcie na území ČR, slovenská OZ predáva vstupenky na tieto akcie v SR, potom fakturuje províziu z predaja s DPH českej s.r.o. (materskej spoločnosti) a pošle do Čiech tržby z týchto vstupeniek. A naopak - ak sl. OZ organizuje akcie v SR, predáva tu vstupenky na ne a česká s.r.o. predáva vstupenky na tieto slovenské akcie v ČR. Potom si vyfakturuje u sl. OZ províziu s DPH a pošle peniažky na Slovensko. Mám pochybnosti s účtovaním týchto DPH, t. j. provízia slovenskej OZ+DPH a provízia českej s.r.o.+DPH. Prosím, kto sa s niečím takým stretol, napíšte, ako si s tým poradiť, v akom riadku DP to uvádzať, resp. podľa akého § to hodnotiť.
    Čo si pomyslíte o názore, že sa tam o DPH za služby vzájomne dodané netreba baviť,že medzi Fy a jej org, zložkou nedochádza k dodaniu, je to jedna zdaniteľná osoba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.