Zavrieť

Porady

Môže exekútor vziať 2/3 zo mzdy 230€ v čistom?

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť.Manžel zarába 352€ v hrubom,čo v čistom vychádza asi 230€. Má exekúciu voči zdravotnej poisťovni.Exekútor poslal na firmu súdny príkaz strhávať mu 2/3 zo mzdy čo je cca 150. Na účet teda prišlo 65€. Neporušili tým právo na životné minimum? A navyše máme 2 ročné dieťa a ja som na materskej takže je vlastne živiteľ rodiny.Prosím poraďte mi. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Exekútor v tomto prípade postupoval správne, keď zaslal príkaz na zrážku zo mzdy v 2/3, pretože nedoplatok na poistnom je zo zákona tzv. "prednostnou pohľadávkou", kde sa namiesto 1/3 zrážajú až 2/3. Skutočnosť, že na účet manžela prišla zo mzdy 230,-Eur iba suma 65,-Eur nie je chybou exekútora, ale chyba v počte zo strany mzdového oddelenia, ktoré nereflektovalo na základnú sumu a odpis na dieťa podľa Nariadenia VSR o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia.

    Odporúčam manželovi daný nedostatok v počítaní reklamovať na mzdovom oddelení, pokiaľ by nepochodil, je možné žiadať súdne regres (náhradu škody, ktorú bude tvoriť rozdiel medzi plnením, ktoré malo byť a plnením, ktoré bolo).

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    Podľa mňa nepostupovala správne mzdárka... musí ostať 60% zo životného minima ( http://www.e-pravo.sk/questions/view...zrazok-zo-mzdy ). Obrátila by som sa na nich..
    fortunka "Z platu dlžníka sa odpočítava nepostihnuteľná časť, ktorá predstavuje 60 percent sumy životného minima na osobu dlžníka a 25 percent na každú ďalšiu vyživovanú osobu. "

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Nie je to správne vypočítané. Zamestnávateľ pravdepodobne nezohľadnil nepostihnuteľné minimum na povinného a vyživované osoby.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ako bolo spomínané ostatnými - nesprávne vypočítané strhávanie, bez zohľadnenia nepostihnuteľných položiek. Mzdárka by to mala okamžite napraviť.
    V druhom rade - okamžite podať podnet SKE http://www.ske.sk/podnety/zaujem-pod...eho-exekutora/ , aby ihneď preveril postup exekútora, ktorý nariadil 2/3 zrážky so mzdy bez zohľadňovania živ. minima a posúdenia vyživovaných osôb. Exekútor takto porušil zákon....
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik Exekútor na 99,9 % nič neporušil. Za správny výpočet zrážky je zodpovedný zamestnávateľ.
    misoft Možno - ale ako si potom vysvetliť (ak je to pravda) toto?
    "Exekútor poslal na firmu súdny príkaz strhávať mu 2/3 zo mzdy" - nie je to náhodou príkaz exekútora?
    kn-alka to je správne, exekútor dal príkaz strhávať 2/3 zo mzdy a mzdár to musí vedieť správne vypočítať - t.j. ponechať zamestnancovi nepostihn.minimum na povinného a vyživ.osoby.

    V každej exekúcii je príkaz na strhávanie buď 1/3, alebo 2/3-ny podľa typu pohľadávky a je na mdzárke, aby to vypočítala.... keď má niekto nízku mzdu, musí sa počítať s nepost.minimom a exekútorovi sa odvedie nižšia čiastka.
      zbaliť

    Môže exekútor vziať 2/3 zo mzdy 230€ v čistom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.