Zavrieť

Porady

Prenájom auta a DPH

Poprosím Vás, poraďáci - firma dostala faktúru za prenájom auta - osobného kategória M1. V zákone o dph čítam:

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu...

Myslím si dobre, že ide o nájom všeobecne, takže v tomto prípade nemôžem odpočítať dph?
Keby išlo o nákladné a úžitkové vozidlá, tam by nárok na odpočet bol. Je tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alušik
    Poprosím Vás, poraďáci - firma dostala faktúru za prenájom auta - osobného kategória M1. V zákone o dph čítam:

    (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
    a) kúpe a nájme osobného automobilu...

    Myslím si dobre, že ide o nájom všeobecne, takže v tomto prípade nemôžem odpočítať dph?
    Keby išlo o nákladné a úžitkové vozidlá, tam by nárok na odpočet bol. Je tak?
    Správne,nemôžeš ,u osobného kategórie M1 nie je možnosť odpočtu.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Majka, ja som len začala uvažovať, či tým niekto nechcel povedať o leasingu...
    Ale je tam nájom vo všeobecnosti a žiadna odvolávka. Tak teda ďakujem za potvrdenie.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Naša spoločnosť, sme plátca DPH, vlastníme osobný automobil, ktorý sme doteraz využívali v spoločnosti, od mája 2006 chceme automobil prenajať zamestnancovi. Moja otázka je, či máme vystaviť prenájom s DPH alebo bez. Pri nákupe osobného automobilu sme si DPH nenárokovali. Prosím Vás, kto viete, odpíšte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Keby ste mu tento automobil predali, spadalo by to pod § 42, a teda bolo by to oslobodené.

    Vo Vašom prípade sa však jedná o dodanie služby ( nájom), čo podľa môjho názoru je predmetom dane v zmysle § 2 odst1 písm.b.

    Teda fakturoval by som s DPH

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    sarmantna
    Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Naša spoločnosť, sme plátca DPH, vlastníme osobný automobil, ktorý sme doteraz využívali v spoločnosti, od mája 2006 chceme automobil prenajať zamestnancovi. Moja otázka je, či máme vystaviť prenájom s DPH alebo bez. Pri nákupe osobného automobilu sme si DPH nenárokovali. Prosím Vás, kto viete, odpíšte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem.
    Skúste pozrieť § 9/2. Podľa neho ak zamestnamcovi požičiate osobné auto, tak daň na výstupe neodvádzate (vylučovacou metótodou)

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ALBO
    Skúste pozrieť § 9/2. Podľa neho ak zamestnamcovi požičiate osobné auto, tak daň na výstupe neodvádzate (vylučovacou metótodou)
    Reakcia SS vysvetlenie:
    V § 9/2 (podobne v 8/3) sa píše , že prenájom HM zamestnancovi sa považuje za protihodnotu vtedy ak si pri jeho obstaraní uplatnil daň na vstupe čiastočne alebo koeficientom.Vylučovacou metódou mi z toho vyplýva, že ak si nič neuplatnil (čo je pri osobnom aute splnené) tak daň na výstupe z prenájmu zamestnanca uplatniť nemusí ( na čo ine by tam ten odsek bol, i keď výklady k týmto dvom § su rôzne).
    No a ak to neni dodanie za protihodnotu, potom to neni ani predmetom DPH § 2/1

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.