Zavrieť

Porady

cestovné náhrady

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom cestovných náhrad.

Prípad: pracovník vykoná počas dňa 2 pracovné cesty: 1 v SR v čase od 4:25 do 10:10 a následne od 10:45 do 17:30 v zahraničí (prechod hraníc je 11:15 a 14:35), v tomto prípade aké stravné mu prislúcha? Ide o 2 rôzne pracovné cesty vykonané v rámci jedného dňa.
Podľa §13 ods.5 Zákona o cestovných náhradách: "Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie...."

V zákone je aj § 16 Vylúčenie súbehu náhrad, ale jedná sa iba o jednu pracovnú cestu. Nie všek 2 v rámci jedného dňa.

Prosím Vás o radu.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Uz prva pracovna cesta na sK trvala viac ako 5 hodin, vyuctujes mu ju normalne ako prac. cestu na SK, dalsiu prac. cestu mu vyuctujes zahranicnu na CR.
    cize vyuctuje si 2 pracovne cesty v jeden den.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    musicman89 Ďakujem za odpoveď
    IVEB Ja mám takýto prípad. zamestnanec začal SC o 2:00 hod o 6:30 prekročil hranice s ČR t.j. na slovensku bol 4,50hod.a vracal sa naspäť do SR na druhý deň prekročil hranice o16:15 a SC ukončil 20:15 hod. t.j. 3hod. Má nárok na stravné v SR / V ČR mi je to jasné/ spočítavajú sa tie časy a má nárok na stravné vo výške 4,20 EUR alebo sa tie časy posudzujú samostatne aj keď sa jedná o jednu SC ale v rámci 2 dní.
    IVEB Môžem použiť § 5 odst.4 písm.b a spočítať trvanie pracovných ciest nakoľko to bolo viac ako 5 hodín spolu?
    avalik IVEB, otazky sa nezadavaju do komentarov, zaloz suvisiacu otazku s vhodnym nazvom
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.