Zavrieť

Porady

Koľkomesačné odstupné dostane zamestnanec pri skončení PP zo zdravotných dôvodov?!

Ahojte, prosím o radu.
Zamestnávateľ ide so svokrou ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvod, nakoľko už ona nemôže vykonávať svoju pôvodnú prácu a zamestnávateľ pre ňu nemá novú
Našla som v Zákonníku práce, že má nárok na 10-mesačné odstupné (§76, ods.3), ale zamestnávateľ jej tvrdí, že on má v Kolektívnej zmluve napísané, že dostane len 7-mesačné odstupné.
Ale veď zákon je viac než Kolektívna zmluva, nie?!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    A sú splnené podnienky tohto odst. 3? ak áno, odstupné je podľa ZP, KZ nemôže byť dohodnutá v nepriaznivejších podmienkach ako ZP. AK by to naopak, napr. v KZ 12 mes. odstupné, platila by KZ.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jacekova no aby som sa do toho nezamotala, volala som svokre a povedala,že to nebol pracovný úraz,ale proste musela ísť na operáciu nôh. bola PN 50týždňov. vrátila sa späť do práce a dali jej inú robotu (jednoduchšiu). odrobila 2 mesiace a zdravotný stav sa jej vážne zhoršil a musí ísť opäť na operáciu. doktor je napísal do papierov, že jej zakazuje pracovať a zamestnávateľ nemá pre ňu proste žiadnu adekvátnu prácu. takže je toto dôvod, na zaklade ktorého by mala narok na 10mesiacov? dakujem moc
    Tweety Nie, nie je nárok na desaťmesačné odstupné. Uveď koľko rokov tam pracovala.
    jacekova jaaaaaj :-( 10rokov.... takže patrí asi do ods.2, čiže 4-mesačné. dakujem, si ma nasmerovala správnym smerom
    Tweety Pri výpovedi bude mať nárok na 3-mes. odstupné. Alebo končí dohodou? Pri dohode áno, je to 4.mesačné.
    willma nemuselo ísť o pracovný úraz - mohlo ísť len o prácu v nejakej vynútenej trvalo nepriaznivej polohe. Išla by som predsa len k tomu pracovnému lekárovi - on dokáže posúdiť, či tá operácia nebola v priamej súvislosti s pracovným zaradením.
    jacekova dakujeeeeem moc, nasmerujem svokru. pomohli ste.
      zbaliť

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Ešte by som na mieste dotyčnej využila služby pracovného lekára, ktorý by prípadne mohol potvrdiť chorobu z povolania - teda ak má absolvovanú vstupnú lekársku prehliadku a pri výstupnej by sa preukázalo, že zdravotný stav sa zhoršil vďaka pracovným podmienkam a zaradeniu.

    Koľkomesačné odstupné dostane zamestnanec pri skončení PP zo zdravotných dôvodov?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.