Zavrieť

Porady

Výpoveď, následná nezamestnanosť a nástup na materskú dovolenku

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, ak pracovný pomer konči k 31.12.2014, následne je žena evidovaná na úrade práce cca 3 mesiace a v apríli 2014 nastúpi na MD, z čoho jej bude rátaná materská? Z vymeriavacieho základu roku 2013? (podmienka 270 je splnená, odpracovala u toho istého zamestnávateľa 6 rokov). Ovplyvní evidencia na úrade práce (nezamestnanosť) pre nástupom na MD nejako výšku a nárok na materské?
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze porodi v 8 mesacnej ochrannej dobe po skonceni zamestnania, neovplyvni 3 mesacna evidencia na UP nijako vysku materskej ,ta bude vyplacana z vymeriavacieho zakladu zo zamestnania.
    dokonca po 3 mesiacoch si moze poziadat o doplatenie polovice zvysku podpory, ak na nu bude mat narok. alebo docerpat podporu po materskej (nie az po rodicovskej)

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Predpokadám, že pracpomer nekončí počas RD, to by mohlo byť inak. Ak končí dlhodobý pp 31.12.2014 a nástup na md (treba presne 6tždnov pred očakávaným termínom!!) je v ochrannej lehote v apríly 2015, tak sa bude rátať maaterské z vym.základu roku 2013, ako píšeš.
    Súhlasím s ivkou aj v tom nároku na podporu, že môže si 50% zvyšku požiadať vyplstiť (žiada sa o to pri vyradení) alebo môže riadne dočerpať ak sa zaeviduje do 2rokov od vyradenia (vyradia ju dnom pôrodu).- ak sa samozrejme niečo nezmení v zákone dovtedy.
    ivka70 O vyplatenie polovice zvysku podpory nenusi poziadat pri vyradeni, staci do 2 rokov od vyradenia, stale jej to bude vyplatene.
    (teda kludne moze o to poziadat uz 2 roky zamestnana osoba rovnako ako osoba na MD ci RD)
    brčko díky Ivka, neviem odkial som to zobrala, že pri vyradení, ale ja som o to žiadala a viem že som si na to dávala bacha, lebo som si to myslela, že musím hned a nemusela som

    Výpoveď, následná nezamestnanosť a nástup na materskú dovolenku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.