Zavrieť

Porady

Dedicske konanie - Notar nevie najst spoludedicku ?

Dobry den chcem sa opytat:
DK po mojom ockovi ktory bol v case smrti slobodny prebieha uz asi rok , stym ze ja ako jeho jediny syn z posledneho manzelstva som bol aj usporiadatel pohrebu taktiez som bol na vypocuti u notarky ktora ma nastarost nase DK. Uviedol som najdeny list otcovstva o nejakej jeho dcere (nemanzelskej) Notarka mi opakovane zasiela ziadost nech do 15dni uvediem kde sa tato moja novoobjavena sestra nachadza + jej trvale bydlisko . Nakolko netusim kto to je neviem ako zistit kde sa nachadza a zevraj tyo nevie zistit ani notarka aj ked si myslim ze podla mena a jej priezviska by to mala vediet zistit ona . Ako dlho ju takto budeme hladat , alebo ako ju mam ja osobne najst ? Dufam len ze sa dedicstva zriekne nakolko je tamhypoteka,uver atd ide o dedenie bytu ... Chcem to DK uz ukoncit , bojim sa ze neplatenim hypoteky pridem o byt kym nieje ukoncene DK nemozem predsa platit dlhy.
Naposledy upravil Dav : 09.11.14 at 08:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    občiansky zákonník
    § 468

    Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    livePeter Dakujem za odpoved vsetky zakony mam nastudovane no napr v tomto § 468 mi nieje jasne kto sa povazuje za neznameho dedica a po akej dobe ho urcia za neznameho . Kam sud posle upovedomenie o DK ak je jeho pobyt neznamy ?
    Mária27 Ak sa v konaní ukáže, že môže ako dedič prichádzať do úvahy konkrétna osoba, s ktorou sa notár nemôže skontaktovať, tento dedič sa vyrozumie o dedičskom práve vyhláškou, ktorá sa uverejňuje na úradnej doske súdu, na ktorom sa vedie konanie. Vo vyhláške sa deič vyzve, aby v stanovenej dobe dal o sebe vedieť s tým, že inak sa na neho pri prejednaní dedičstva nebude prihliadať.

    Ak je pobyt dediča neznámy, ustanoví mu súd opatrovníka (§ 29 ods. 2 obč. súd. por) a postupuje podľa § 468 OZ. Opatrovník nemôže urobiť vyhlásenie o odmietnutíči neodmietnutí. Ak sa dedič neprihlási, nebude sa pri dedení na neho prihliadať. Potom by sa mohol domáhať dedičstva len podľa § 485 OZ žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 OSP.
    luja5 @livePeter: Ako dlho to bude celé trvať Ti asi nikto nepovie.
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    V našom konkrétnom prípade trvalo vyše roka, kým notár poslal na súd, že sa mu nepodarilo dediča vyhľadať. Ak si notárku informoval, že o dedičke nemáš žiadne informácie, dosť ma prekvapuje, že Ti opakovane zasiela žiadosť týkajúcu sa oznámenia adresy neznámej dedičky. V našom prípade notár zapísal do dedičského spisu, že pobyt ďalšieho dediča nám nie je známy a nemáme dlhé roky o ňom žiadne informácie. Notár nám už nijakú žiadosť neposlal, ani aby sme sa k tomu priebežne opakovane vyjadrovali. Notárka vie, ako má postupovať pri hľadaní dediča, má možnosti, ktoré Ty nemáš. Pokiaľ ide o lehotu, môžeš notárku akurát tak "obháňať" (opakovane vytrvalo sa u nej informovať), či to už poslala na súd kvôli vyhláške o upovedomení.

    Dedicske konanie - Notar nevie najst spoludedicku ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.