Zavrieť

Porady

Návrat z rodičovskej dovolenky a rozviazanie pracovného pomeru?

Dobrý deň.
Blíži sa čas, kedy mi končí rodičovská dovolenka. Môj zamestnávateľ počas jej trvania zrušil niekoľko pracovných pozícií a mám indície, že sa budú chcieť po návrate rozlúčiť aj so mnou. Viem, že sú mi povinní ponúknuť rovnaké alebo iné prac. miesto. Ak odmietnem, môžu ma prinútiť podpísať dohodu o ukončení pracovného pomeru? Nerada by som prišla o odstupné, ktoré by mi prináležalo, ak by zrušili moje pracovné miesto.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AK PP skončíš výpoveďou zamestnávateľa podľa §63-tzv. organiz. dôvody, alebo Dohodou podľa §60 ZP z rovnakých dôvodov,(musí ale byť uvedený v dohode) nárok na odstupné ostane zachovaný. Rovnako je máš nárok na preplatenie nevyčerpanie D na ktorú vznikol nárok.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Clementin obávam sa, že to urobia tak, aby mi nemuseli vyplatiť odstupné. ponúknu mi pracovné miesto, ktoré mi nebude vyhovovať, a potom čo?
    Tweety nemusíš ho prijať
    Clementin takže na odstupné mám nárok len ak pôjde o skončenie PP podľa dvoch vyššie uvedených paragrafov, áno? nič iné nepodpisovať.
    Tweety V žiadnom prípade nedávaj sama výpoveď.
    Clementin Ďakujem za radu. Ešte otázka. Mám zamestnávateľovi mesiac vopred poslať písomné oznámenie s dátumom, kedy sa plánujem vrátiť do zamestnania? týmto dátumom sa mi automaticky končí aj RD, alebo tá sa skončí sama, po uplynutí 3. roku dieťaťa? Mám ešte iné povinnosti?
    Tweety Nie, že máš ale máš dokonca povinnosť zo zákona,. najneskôr mesiac pred nástupom do zamestnania(po RD).
    Clementin áno to viem. ale čo neviem je, či sa týmto dátumom automaticky končí aj RD, alebo tá sa skončí sama, po uplynutí 3. roku dieťaťa?
    Tweety akým dátumom? RD sa končí dovršením 3 rokov veku dieťaťa.
    Clementin už rozumiem. Ďakujem za radu a budem rada, ak sa na Vás budem môcť ešte obrátiť, až "pôjde do tuhého" a ja sa vrátim do zamestnania.
    Tweety Takže zrekapitulujem, mesiac pred skončením RD napíšeš list, že sa z RD vraciaš späť do pracovného procesu.
    Clementin este ma predsa napadla otazka. ak podpiseme dohodu o skonceni PP , ale bude tam vypovedna lehota, mzda pocas tejto vypovednej lehoty je riadne vyplacana a odstupne sa vyplaca osve?
    Tweety Pri dohode nie je VD. PP končí dátumom, na ktorom sa dohodnete.Pri výpovedi plynie VD, teda dobu odpracuješ, máš mzdu a potom odstupné.
      zbaliť

    ninka24 je offline (nepripojený) ninka24

    ninka24
    Ale však ty nemusíš podpísať "Dohodu" ! ak ti ju oni napíšu, a ty nebudeš súhlasiť s podmienkami, tak dohodu nepodpíšeš. Ak ťa budú chcieť prepustiť, budú ti musieť dať výpoveď, podľa vyššie spomínaných paragrafov s odstupným a výpovednou dobou. Ak to zamestnávateľ odmietne, sťažuj sa inšpektoráte práce..... Predsa ťa nemôže prinútiť podpísať dohodu.

    Návrat z rodičovskej dovolenky a rozviazanie pracovného pomeru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.