Zavrieť

Porady

Pri vypovedi si chcem cerpat dovolenku s MD, na kolko dni mam narok?

Od 7.ferbruara 2011mam zmluvu na dobu neurcitu. Otehotnela som, a 1.10.2011 som isla PN. 18.11.2011 som nastupila na MD. MD mi skoncila 12.7,2012. Pomaly mi konci RD, chcem dat vypoved dohodou, ale najprv by som si chcela vycerpat dovolenku za obdobie MD. Na kolko dni mam narok? Spadam do kategorie 20dni dovolenky/1rok
Naposledy upravil ivka70 : 16.11.14 at 17:40
17 komentárov     zbaliť
veronikasad doplň dátum ukončenia MD a presný dátum vzniku prac.pomeru. Dovolenku za rok 2011 máš vyčerpanú ?
veronikasad Prečo nepokračuješ v tejto téme ?
http://www.porada.sk/t254081-ako-na-ne-vypoved.html
tojaja opravim v texte, aby bolo pokope
veronikasad Spočítaj si pracovné dni rodičovskej dovolenky (vrátane sviatkov) za rok 2012
tojaja veronikaa, nepokracujem tam, lebo som toto brala ako novu otazku..tu sa pytam na pocet dni dovolenky, tam na vypoved...a nemyslim si, ze v otazke o vypovedi som dostala spravnu odpoved, nechcela som preto motat jednu nedorisenu vec s druhou, preto som polozila novu, inu otazku, ktoru tiez potrebujem vyriesit
veronikasad Ok, tak doplň údaje na ktoré sa pýtam v komentároch
veronikasad Kedy dovrši dieťa 3 roky veku ?
tojaja Doplnene v texte otazky + pocet prac.dni aj sviatkov za MD v 2012 je 139dni
veronikasad Počet dní materskej alebo rodičovskej dovolenky ?
tojaja 3 roky bude mat 14.1.2015
tojaja Vyratala som pocet dni materskej dovolenky....teraz som si vsimla, ze si chcela pocet dni rodicovskej
tojaja 122 prac. dni so sviatkami mi vyslo RD za 2012
tojaja opravila som datum dovrsenia 3rokov, mala som tam trocha preklep..asi som zle stlacila
veronikasad V pred.odpovedi si uviedla počet dní MD, preto som sa pýtala ešte raz.
tojaja uz su vyratane dni aj MD aj RD :-)
veronikasad Nepotrebujem dni MD, RD trvala 139 prac.dní, vrátane sviatkov ?
tojaja RD za rok 2012 trvala vratane sviatkov 122 prac.dni
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Zákonník práce nepozná výpoveď dohodou, v tvojom prípade zrejme budeš žiadať o ukončenie prac.pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP k určitému dňu. To však je možné len po obostrannom podpise Dohody - zo strany zamestnanca aj zamestnávatela. Ak zamestnávatel s tým nebude súhlasiť, treba mu doručiť výpoveď, kedy od 1. dňa nasl. mesiaca začne plynúť výpovedná doba a prac.pomer skončí až jej uplynutím.

    2. Počas rodičovskej dovolenky, ak pracovný pomer trval (čo je tvoj prípad), trvalo aj poistenie v nezamestnanosti, preto ti po skončení prac.pomeru vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti. Vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti sa dá podstatne zvýšiť, ak vyčerpáš len 1-2 dni dovolenky za rok 2012 a ostatnú si necháš preplatiť pri skončení prac.pomeru.

    3. Zamestnávatelovi treba mesiac vopred oznámiť ukončenie rod.dovolenky (okolo 14. decembra) a požiadať o čerpanie dovolenky za 15. a 16.1.2015. V januári mu doručiť žiadosť o skončenie prac.pomeru dohodou ku dňu 16.1.2015. O preplatenie zbytku dovolenky nemusíš žiadať (zamestnávatel by to mal vedieť), ale môžeš to v žiadosti uviesť.

    4. Za rok 2012 ri vznikol nárok na dovolenku za kal.rok. Ak si počítala správne dni RD (nekontrolovala som), nárok bude krátený o 2/12.
    Teda zostáva 20/12*10 = 16,5, resp. 17 dní, podľa zaokruhlovania zamestnávatela.
    Naposledy upravil veronikasad : 16.11.14 at 12:08
    19 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tojaja Dakujem krasne...Este ak by som mohla otazku, kedze som na RD a mam zmluvu na dobu neurcitu, mozem popri tom pracovat niekde inde na dohodu?
    veronikasad Môžeš, ale pri nízkom príjme ti to do skončenia RD nedoporučujem. Počas dohody sa musíš odhlásiť v soc.poisťovni z dôchodkového poistenia plateného štátom za osoby starajúce sa o dieťa do 6 rokov veku a súčasne si pokazíš vymer.základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti (ak sa pôjdeš po skončení prac.pomeru evidovať na UP)
    tojaja dakujem krasne.. Radsej by som potom presla s dohody na zmluvu, nez ist na urad prace..chcela som vsak vediet , co ak sa zmluva v novej firme nepodari
    tojaja Špekulujem na kazdu stranu, chcem byt pripravena na kazdu situaciu..
    veronikasad Išla by som najskôr na UP (ak sa s terajším zamestnávatelom dohodneš na čerpaní+prepl.dovolenky a následnom ukončení prac.pomeru), až potom nástup do nového zamestnanie. V prípade, že by ti nové zamestnanie nevyšlo, dávka v nezamestnanosti zostane nezmenená až do dočerpania 6 mesiacov.
    Aký je predpoklad hrubej mzdy v novom zamestnaní ?
    tojaja Neviem to presne, ale urcite vyssi ako v terajsom zamestnani, nakolko teraz mam na vyplatnej paske pisanu minimalu mzdu
    veronikasad Vyšší=kolko ?
    tojaja myslim ze cca 450? ale viac menej je to moj tip..presne to ozaj neviem
    veronikasad Ak ti zamestnávatel "správne" ukončí prac.pomer, dávka v nezamestnanosti bude podstatne vyššia.
    tojaja Terajsi zamestnavatel? Ako spravne?Aky by si teda navrhovala postup? V pripade vypovedi, dovolenky,dohody a novej zmluvy?
    veronikasad Čítaš vôbec čo som ti písala ?
    tojaja citam, ale zacinam sa v tom uz motat
    veronikasad Tak si prečítaj celú odpoveď z 13:57, máš tam celý postup. Predpokladám, že účtovníčka zamestnávatela ovláda svoje povinnosti voči SP.
    tojaja V utorok chcem poslat ziadost do novej roboty, uvidim ci ma vobec zavolaju na pohovor a potom ci ma zoberu..ak nic s toho..postupujem podla toho, co si mi pisala...ak ma zoberu, uvidim od kedy, nemozem si robotu velmi vyberat, nakolko potrebujem aj aby mi vyhoveli s prac.dobou, nakolko syna nemam s kym nechat. Ak mi vo vsetkom vyhoveju, v robote sa budem chcciet urcite udrzat a terajsiu zamastnavatelku v tom pripade budem kontaktovat asi len ukoncenim prac.pomeru dhodou, ktora bude urcite vyhovovat aj jej. Mozem v tomto pripade priklad k 31.12.2014 podat vypoved a od 1.1.2015 nastupit do novej roboty?
    veronikasad Pracovný pomer u súčasného zamestnávatela konči až 14.1., kedy bude mať syn 3 roky. Novú prac.zmluvu môžeš napriek tomu uzatvoriť od 1.1.2015 - v súbehu s poberaním RP za mesiac Január a predch. trvaním prac.pomeru.
    tojaja Aha, takze "staru" zmluvu mozem ukoncit len 14.1.2015, ale novu mozem uzatvorit skorej.....tu poslednu vetu mi mozes prosim napisat inak... trocha si to neviem prelozit do laickej reci
    Katy a R ak si nájdeš novú robotu - môžeš nastúpiť aj zajtra ...a poberať do troch rokov aj RP. .... a ukončenie starého PP stačí riešiť v januári.
    tojaja nastupit mozem na normalnu prac zmluvu? ci na dohodu?
    veronikasad Môžeš pracovať na dovodu, aj pracovnú zmluvu a súčasne do januára 2015 poberať rodičovský príspevok. Len sa musíš odhlásiť v soc.poisťovni.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja by som takto:
    ak teda nechceš nastúpiť u starého zamestnávateľa - a teraz sa ti nejaká robota rysuje - tak tam normálne nastúp hneď. aspoň vyskúšaš, či sa ti tam páči ... a ak náhodou nie - môžeš skončiť v skúšobnej lehote. a ešte sa máš čas rozhodnúť, či teda nastúpiš do tej starej roboty(Január).. alebo nie. ak nebudeš mať nič - tam sa môžeš evidovať na UPSVaR - po skončení starého PP.
    pozor na termín oznámenia o nástupe do práce po skončení MD
    a ešte dôležitá vec: pracovných pomerov môžeš mať súbežne toľko, koľko zvládneš (aj 10 ) - len ak je v zmluve nejaké obmedzenie z dôvodu konkurencie - tak...
    Naposledy upravil Katy a R : 16.11.14 at 14:28
    tojaja dakujem

    Pri vypovedi si chcem cerpat dovolenku s MD, na kolko dni mam narok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.