Zavrieť

Porady

Musím vybrať dovolenku cez sviatky?

Dobrý deň! Mám jednu otázku. Pracujem v jednom obchode, máme nerovnomernú pracovnú dobu. To znamená, že jeden týždeň robím 3x12 hodín a druhý týždeň 4x12 hodín. V decembri sú sviatky a zamestnávateľ my tvrdí, že keď mám pripísanú smenu na sviatok a obchod je zatvorený tak musím odrobiť ten deň alebo vypísať na to dovolenku. Zamestnávateľ má pravdu?? Prosím Vás poradte ma! Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak je obchod zatvorený preto, že je sviatok, D netreba čerpať.

    Platí §122 ZP
    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
    (4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
    Naposledy upravil Tweety : 22.12.14 at 08:42
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka ak má na ten deň napísanú smenu a obchod je zatvorený,tak tú smenu musí zamestnávateľ zaplatiť.či?
    Tweety áno, doplnila som
    Sisi89 Takže keď mám mesačnú mzdu a nie hodinovú nemám nárok na zaplatenie sviatku? Ale aj tak nemôžu ma nútiť aby som vybrala dovolenku keď je sviatok. Ďakujem za odpoveď.
    Tweety sviatok máš už zaplatený v mesačnej mzde
      zbaliť

    Musím vybrať dovolenku cez sviatky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.