Zavrieť

Porady

daň z nehnuteľností

Dobrý deň,
v r. 2008 nám bolo vydané stavebné povolenie, v ktorom je uvedené, že stavba bude umiestnená na parc. č. 10 (číslo len informačné, nie pravdivé) a zastavaná plocha stavby bude 140 m2. V r. 2008 mala parc. č. 10 výmeru 700 m2 (číslo informačné). V roku 2009 sme platili daň z nehnuteľností za celý pozemok ako za stavebný pozemok (G). Keď som sa na to bola pýtať na MÚ, tak mi bolo povedané, že treba geometrický plán. Tak sme ho v roku 2009 dali vyhotoviť, aby sme odčlenili zastavanú plochu a ornú pôdu, pretože platiť daň za celý pozemok ako za stavebný pozemok sa nám zdalo nelogické a finančne neúnosné - rozdiel vtedy cca 25 E, teraz už vyšší. V roku 2010 nám vyrúbili daň takú s akou som rátala - t.j. oproti r. 2009 o dosť nižšiu: zvlášť za zastavané plochy a nádvoria (orná pôda) a zvlášť za stavebný pozemok (pozemok, kde stojí stavba). Avšak od r. 2011 znova platíme vysokú sumu - akoby sme stavali na celom pozemku - čiže platíme za 700 m2 ako za stavebný pozemok (G).
Vyrubuje nám takto mestský úrad daň z nehnuteľností správne? Bolo treba zmeniť aj stavebné povolenie? V stavebnom povolení je však uvedená zastavaná plocha na akej bude stáť stavba, tá je cca totožná s výmerou v GP (rozdiel 1m2). Podotýkam, že o vyhotovení GP bol MÚ oboznámený a tiež má prístup i k LV na ktorom je vidno zapísanie GP.
Naposledy upravil Tina Ko : 12.01.15 at 08:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak ste neboli spokojní s rozhodnutím o vyrubení danie, mali ste podat odvolanie - urcite to v rozhodnuti bolo uvedene.
    Zajdi na urad a zisti preco v r. 2011 to bolo zmenene.
    Tina Ko Ja som tam bola keď mi prišiel vysoký výmer a povedala mi pracovníčka, že vtedy spravila výnimku, že sa to musí počítať takto, že staviame na celom pozemku - čo je úplne blbosť.
    dobrocani Kasli na pracovnicku, podaj pisomnu staznost u starostu. Ja som to tak riesil pred cca piatimi rokmi. Co je dane v katastralnej mape to plati a podla toho sa plati dan.
    Sice bola pani, co ma na starosti obecne poplatky na mna nastvana, ale platim menej, yhruba polovicu povodnej sumy.

    daň z nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.