Zavrieť

Porady

Ako správne zaúčtovať osobnú spotrebu PHM?

Prosím Vás ako správne zaúčtovať osobnú spotrebu PHM? Podnikateľ vlastní viacero áut a tak nákup PHM cez rok účtujem v JU 100%. Teraz na konci roka si na osobné auto vyrátam spotrebu a 20% chcem zaúčtovať. Zasa však neviem ako do KV. Poradí mi niekto kde sa to má objaviť? Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Uff, tvoj postup by bol správny, ak by išlo o neplatcu DPH. No pri plátcovi DPH, ktorý si uplatňuje 80% PHM si mala za každé zdaňovacie obdobie (pri podávaní DP k DPH) odpočítať 20% z nakúpených PHM, aby to bolo v DP k DPH správne.

    Do KV v kolónke B3 sa načíta celková suma ZD vo výške 100% z nakúpených PHM, ďalej celková suma DPH vo výške 100% z nákupu PHM a suma odpočítanej dane vo výške 80% PHM.

    Neviem, či to môžeš teraz v poslednom KV odpočítať za celý rok. Podľa mňa nie a mám za to, že budeš musieť podať dodatočné DPH a KV za celý rok a ak ste mesační plátcovia DPH, tak mesačne odpočítať PHM vo výške 20%.
    zuzkaga Čiže by sa mi to malo objaviť v kolonke B3? A bude to mínusom?
    Ak áno potom mi asi celá čiastka vyjde mínusom (nemám tam toľko bločkov aby to ostalo v pluse). Robíme to na konci roka preto, že zistím koľko sme najazdili km a odrátam si tých 20% ako osobnúspotrebu.. Nedá sa odrátať mesačne 80% z nakúpenej PHM nakoľko by to bolo nesprávne, keďže nakúpená PHM sa používa aj do aut, vysokozdvižného vozíka a tam si uplatňujeme celkovú spotrebu. Ale ďakujem Vám. Už to tak asi nechám a opravovať budem, keď budem musieť(.

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Súhlasím s Mondes... ak si plátca DPH musíš urobiť dodatočné DP DPH i KV za každé obdobie, čiže buď mesačne, alebo kvartálne....

    Ako správne zaúčtovať osobnú spotrebu PHM?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.