Zavrieť

Porady

CO znamena: nebude o vozidle uctovane?

Zdravim..V usmerneni pre dan z MV je napisane, ze danova povinnost zanika, ak vozidlo nebude pouzivane na podnikanie, nebude o nom uctovane a nebudu uplatnovane vydavky na toto vozidlo.

Ja to svoje nepouzivam, vydavky si neuplatnujem..len ho mam v majetku.

Zanikla mi povinnost? Co znamena to ze neni o nom uctovane? Ze nikde v uctovnictve nie je spomenute, cize ani v majetku? Ja som z toho blazen. Prosim o radu.


Dakujem.
marjankaj Najlepšie bude prečítať si zákon starý aj nový. Takto nikto netuší v akej súvislosti sa pýtaš.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ALe ty o ňom máš účtované, obstaral si ho, účtoval si o tom, a máš ho zaradené v majetku, takže zas si o tom účtoval. A možno si účtoval aj o inom, napr. PZD.....
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kviksilka obstaranie bolo este niekedy v 2009 a platila sa dan, ale v 2011 sa prestalo pouzivat, tak sa odhlasilo...a teraz neviem, ci mam za 2014 zaplatit za neho dat, ked o nom v roku 2014 vobec neuctujem..ani PZP ani nic..len je na 022..
    Tweety zo zákona nebol dôvod na odhlásenie a teda máš povinnosť podania dane
    marjankaj A načo vám teda to auto bolo? Vystavili ste ho pred podnikom ako reklamu? Prečo ste ho teda nepredali, keď vám je k ničomu?
    Kviksilka Tweety, ak sa ta este mozem opytat..co ak by to bol srot..ze sa na nom neda jazdit, ale mam ho v majetku ale rozmyslam ze ho predam na suciastky..aj tak musim platit dan za srot?
    Tweety ak by si ho predal, máš povinnosť oznámiť zánik DP k dani z MV, predaj končí DP.
    marjankaj Aj za šrot ak má ŠPZ musíš platiť PZP STK a EK.
    Kviksilka OK...Dakujem za rady
      zbaliť

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Keďže podľa zákona platného do 31.12.2014 platilo, že ak sa OA nepoužíva v súvislosti s podnikaním, malo sa odhlásiť na DÚ do 30 dní. Ak sa tak nestalo a nebolo používané, máš v postate dve možnosti: - zaplatiť daň, alebo ho odhlásiť k 1.1.2014 a zaplatiť pokutu za oneskorenú povinnosť.
    V roku 2015 ak o ňom stále budeš účtovať, tak treba do 31.1.2016 poslať na DÚ oznámenie o tom, že OA sa na podnikanie nepoužívalo a za toto obdobie sa daň neplatí. Daňová povinnosť zanikne iba v taxatívne vymedzených prípadoch uvedených v novom zákone o DzMV.
    Naposledy upravil JankaO : 29.01.15 at 11:46
    Kviksilka no vsak to, ze predtym to tak bolo a teda som to auto aj odhlasila..len teraz po novom su tam presne vymedzene podmienky kedy povinnost zanika a na zaklade nich by som platit mala..ale ja som ho uz raz odhlasovala, lebo sa nepouzivalo na podnikanie..
    JankaO Ak si ho odhlásila k 31.12.2013, tak DzMV za rok 2014 neplatiš. A Aj po novom platí, že daňová povinnosť zaniká .... a treba pozrieť aj odstavec 6 z § 8... čiže podľa všetkého, ak je OA odhlasene k 31.12.2013 daňová povinnosť už zanikla (a zanikla by aj po novom)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja mám tiež auto v sro v majetku, nie je vyradené, "pokúšam" sa ho predať, medzičasom sa kúpili dve auta, za ktoré sa platí DMV.
    Staré auto som odhlásila a DMV neplatím.
    Rovnako postupujú aj iní klienti. Citujem nižšie - zdroj FSRS - s dôrazom na "vo všeobecnosti", čo neznamená "výlučne" a dané vozidlo nepoužívam na podnikanie, kedže mám iné.
    Ako to obstojí u SZČO, netuším...tam stačí preradiť?.OK, beriem.
    citujem
    Predmetom dane z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 Z. z. je motorové
    vozidlo a prípojné vozidlo, kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike
    a používa sa na podnikanie. Podnikaním sa na účely zákona rozumie podnikanie podľa § 2
    Obchodného zákonníka a taktiež používanie vozidla na činnosti, z ktorých plynúce príjmy
    podliehajú dani z príjmov podľa § 6 ods. 1a 2 zákona č. 595/3003 Z. z. o dani z príjmov v znení
    neskorších predpisov.
    Podľa § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na
    podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používa na podnikanie.
    Za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel vo všeobecnosti možno považovať:
    - ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
    - prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
    - predaj motorového vozidla
    - vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu
    - krádež motorového vozidla
    Naposledy upravil KEJKA : 29.01.15 at 13:05
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Veď to zistíš pri daňovej kontrole ak príde. A záleží na jej "odbornosti". U sro by to mohol byť problém. Vyšlo o tom aj nejaké usmernenie ešte v roku 2013. U SZČO by nemalo nič hroziť. Jednoducho to vyradí z majetku do osobného používania.
    KEJKA hm, myslela som si, že práve v sro je to v poriadku.
    Áno, máš pravdu, to uvidím pri daňovej kontrole.
    marjankaj Práveže sro, čo má v majetku slúži na podnikanie(aj keď to nevyužíva). SRO to nemá ako preradiť do osobného majetku. Iba ak predajom, darovaním a pod.
      zbaliť

    CO znamena: nebude o vozidle uctovane?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.