Zavrieť

Porady

výpoveď zo strany zamestnávateľa dohodou §60

Ak dostanem výpoveď zamestnávateľom dohodou podla §60 ZP a nebudem chcieť výpovednú dobu podľa zákonom stanovenú /2mesiace/ vznikne mi nárok na vyplatenie odstupného a vyplatenie mzdy na 2 mesiace ktoré vlastne neodrobím za výpovednú dobu? A musím to mať uvedené vo výpovedi? Ďakujem
veronikasad Kolko rokov trval tvoj súčasný pracovný pomer ?
Janka Ka od 16.4.2007
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 76 Odstupné
    ...

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Janka Ka to platí aj ak dá zamestnávateľ výpovede dohodou podla §60 ZP a neuvedie dôvod tak strácam nárok na odstupné?Ďakujem.
    veronikasad Ak uvedie dôvod - ak neuvedie, nemáš nárok na žiadne odstupné.
    Janka Ka ak zamestnávateľ mi dá výpoveď s výpovednou dobou a zároveň odstupné nemôžem požiadať zamestnávateľa ze nechcem odpracovať výpovednú dobu aby mi ju preplatiť ako to bolo predtým? Ďakujem.
    veronikasad Môžeš v priebehu plynutia výpovednej doby alebo pred jej začiatkom žiadať o skončenie prac.pomeru dohodou, ale zamestnávatel s tým musí súhlasiť. Zvyčajne to ale býva návrh zo strany zamestnávatela. Vtedy platí § 76 odst. 2 Zákonníka práce. Odstupné sa zvyšuje podľa dlžky trvania prac.pomeru.
    Janka Ka Ďakujem idem si prečítať zákonník práce.. Ak tomu dobre rozumiem tak dohodou len trojmesačné odstupné.. ak výpoveď s výpovednou dobou +odstupné po výpovednej doby..
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výpoveď dohodou neexistuje.
    Bud je to dohoda o ukončení a končí dohodnutým dňom (bez VD)
    alebo je to výpoveď a k nej sa viaže VD.
    Tak upresni, čo ťa čaká.
    Doplním - zam-eľ určite nebude chcieť dávať odstupné. Ak si však presadíš, aby do dohody uviedol organizačné dôvody - pozri ZP, tak aj pri ukončení PP dohodou máš nárok na odstupné podľa počtu rokov zamestnania.
    Vidím, že viac ako 5, menej ako 10, takže odstupné vo výške priemerky * 3 mes.
    Naposledy upravil KEJKA : 05.02.15 at 17:59
    Janka Ka zatiaľ mi zamestnávateľ len ústne navrhoval prejsť na polovičný úväzok nakoľko som nesúhlasila a povedala som nech mi dá výpoveď dohodou ze sa dohodneme, Podla akého paragrafu musí biť písaná podla §63 1do pís, a) a nárok na odstupné mám ak tam tento paragraf nebude uvedený strácam odstupné?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Poopravím tvoju otázku. Je to ukončenie PP Dohodou-paragraf 60ZP.Ak je v nej uvedený dôvod-org. dôvody, nárok na odstupné vzniká. VD nie je žiadna.
    Naposledy upravil Tweety : 05.02.15 at 17:27 Dôvod: par.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    IngeDan Zamestnanec sa písomne dohodne so zamestnávateľom na ukončení PP "dohodou" k 31.5.2015. V dohode je , že za mesiace apríl a máj 2015 dostane vyplatenú mzdu. Ďalej je tam uvedené, že zamestnávateľ mu spolu so mzdou za mesiac máj 2015 vyplatí odstupné vo výške 4 mes.platov. Je to takto v poriadku, aj keď je to len "dohoda" ? Ďakujem za odpoveď
    Tweety zadaj si otázku do otázok
    veronikasad Je v tejto dohode uvedený dôvod skončenia prac.pomeru ?
    IngeDan nie je, takúto dohodu navrhol zamestnávateľ
      zbaliť

    výpoveď zo strany zamestnávateľa dohodou §60

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.