Zavrieť

Porady

Zrušenie prevádzky §63, ods.1 + odstupné. Môže sa zamestnávateľ vyhnúť vyplateniu odstupného??

Prosím o radu. Som zamestnaná od 03.10.2013. Zamestnávateľ mi 19.2. ústne oznámil, že ruší prevádzku k dátumu 01.04.2015 (som len jeden jeho zamestnanec na území SK, je to Poliak av svojej krajine má ďaľšie dve prevádzky ) a týmto mám rátať s výpoveďou, ale že ekonómku ešte neoslovil. Včera som sa teda pýtala,ako je to s výpoveďou , že si nárokujem 1-mesačné odstupné a chcem využiť možnosť (pred podpisom výpovede z jeho strany ) výpovede dohodou hoci aj k dátumu 01.04.,.. Nijako sa mu to nepáčilo a lakonicky povedal, že radšej bude mať otvorené ešte jeden mesiac teda zruší prevádzku k 01.05., len aby som nedostala to 1-mesačné odstupné. Ako to teda je. Myslím si, že je jedno, k akému dátumu zruší prevádzku. Vždy (ak pred podpisom výpovede požiadam o dohodu ( k hociktorému dátumu , mám nárok na odstupné. ?? Ako postupovať, odmietnuť výpoveď, ale, ak odmieta dohodu, ako postupovať ?? Chápem zákon správne??, ak nie, opravte ma prosím ! Ďakujem veľmi pekne za rady .
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak ti výpoveď doručí do konca februára a prevádzku zruší k 1.5.2015, vyplateniu odstupného sa vyhne, lebo tvoj prac.pomer vo firme netrvá 2 roky.
    Na ukončenie prac.pomeru dohodou musí byť súhlas zamestnanca aj zamestnávatela, vtedy ti vznikne nárok na jednomesačné odstupné.

    § 76
    Odstupné

    (1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
    a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
    b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
    c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
    d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
    e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

    Zrušenie prevádzky §63, ods.1 + odstupné. Môže sa zamestnávateľ vyhnúť vyplateniu odstupného??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.