Zavrieť

Porady

Odpisy auta

Dobrý deň, poprosím o radu. Som SZČO, platca DPH, mám auto kúpené v roku 2013 na hotovosť zaradené v OM. Uplatnil som si celú DPH a odpisujem ho rovnomerne. Doteraz som ho používal len na podnikanie, tento rok si idem uplatňovať len 80% na PHM. Čítal som, že od januára 2015 sa aj odpisy budú môcť uplatniť len na 80%. Ide o to, či mám teraz vypočítať 80% z OC auta, alebo zo zostatku, čo mi ostalo na odpis? A ako je to potom s DPH, ktorú som si v roku nákupu uplatnil celú? Vie mi niekto poradiť? Ďakujem. Z FS mi neodpísali, ke´d som požiadal o radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zorenka1 je offline (nepripojený) Zorenka1

    Zorenka1
    Od 01.01.2015 v 1.odpisovej skupine - odpis bude možný len rovnomerný, možnosť zrýchleného odpisovania novela zákona zrušila. Ak si doteraz používal rovnomerné odpisy, nič meniť nemusíš, na konci roku vypočítaš odpis - 1/4 z OC. Do nákladov, ak si auto používal aj na súkromné účely, zahrnieš odpisy v uzávierkových operáciach vo výške 80% do výdavkov ovplyvňujúcich daň. V tom prípade musíš krátiť aj ostatné výdavky - opravy, PZP. Teraz by som nič neprepočítavala na 80%, možno prídu zo strany FS usmernenia k tejto problematike.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina Takže to sa netýka odpisov za rok 2014? Za rok 2014 v DP si odpíšem tú 1/4? Ďakujem
    KEJKA áno, tak.
    lotina Moc ďakujem za odpoveď
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.