Zavrieť

Porady

faktúra

Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom faktúry. Inzerovali sme v časopise stroje. Prišla faktúra v Sk, ale adresa na fa je z Čiech, ale vyčíslená je v Sk, dole na fa je upozornenie, že predávajúci upozorňuje kupujúceho, že je povinný uplatniť si DPH v jeho krajine, malo by sa tam urobiť samozdanenie, nemala som ešte taký prípad, vždy som samozdanenie robila ked fa bola v eurách, ktoré som prepočítala na sk a potom som urobila samozdanenie. Môže mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sybila3
    Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom faktúry. Inzerovali sme v časopise stroje. Prišla faktúra v Sk, ale adresa na fa je z Čiech, ale vyčíslená je v Sk, dole na fa je upozornenie, že predávajúci upozorňuje kupujúceho, že je povinný uplatniť si DPH v jeho krajine, malo by sa tam urobiť samozdanenie, nemala som ešte taký prípad, vždy som samozdanenie robila ked fa bola v eurách, ktoré som prepočítala na sk a potom som urobila samozdanenie. Môže mi niekto poradiť?
    K tej sume na faktúre si dopočítaš dph. AK máš nárok na jej odpočet, tak si ho zároveň aj uplatníš. Budeš mať potom takto: 343AE/343AE.

    Macka je offline (nepripojený) Macka

    Macka
    Takúto faktúru som aj teraz obdržala.Doteraz sme faktúry od ostatných odberateĺov z Nemecka mali v Eurách.Robíme v JÚ ,sme platci DPH a objednali sme si tovar od platcu DPH z Čiech. A tiež nám vyfakturoval tovar v SKK bez dane.Viem,že tento tovar si musíme samozdaniť, len ma pomýlilo , že je to fakturované v SK/ vraj preto, že dodávateľ má účet v SK/. Je to teda v poriadku? Môže to tak byť? Mne totiž základ dane z týchto faktúr ani v programe MRP vo výkaze DPH nechce zaradiť ako nadobudnutie tovaru podĺa par. 11 ,vlastne mi to nikde nezaradí, hoc DPH z tohto samozdanenia mi zvlášť zaradí.Kódy mám nahodené správne, tak neviem,kde mám chybu.Chcela som len vedieť či to môže byť v SK fakturované.Podľa predchádzajúceho príspevku od Twety asi áno.Pochopila som správne?Tiež som sa s tým ešte nestretla.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Aj mňa pomýlili tie Sk, lebo ked robím samozdanenie, tak si nahodím cudziu menu - preráta mi Money S3 na Sk, uložím fa, potom sa mi sprístupní tlačítko revers... a vytvorím si ID, teraz neviem, či ju mám nahodiť v SK a vytvoriť si sama ID, alebo je na nej udaná aj suma v CZK taký divný - 76,126 CZK na 100 SKK, aby som sa dopátrala ku kurzu tak som si to vydelila a vyšiel mi kurz 1,3136 a prepočítala som 3.676,89 x 1,3136 - lenže počítač mi tam hádže stále 4829,96 a nie 4830, (ked si to upravím v korekcii na 4830 tak mi potom nesedia české) teraz neviem, či mám zadať, aby mi to dobre hádzalo SK 4830 alebo CZK 3676,89, asi aby to bolo v slovenských dobre. Môžete mi s tým poradiť? Je to vlastne česká firma-časopis kde sme inzerovali ale zastúpenie majú aj na slovensku , zahr.fa ked prerátavam tak kurz beriem z NBS, tuto majú kurz zadaný.

    Lubomirk je offline (nepripojený) Lubomirk

    Lubomirk
    Aj teraz urobis samozdanenie, len to mas uz v SK a nemusis to prepocitavat, je to jednoduche

    Šípková je offline (nepripojený) Šípková

    Šípková
    Ja mám ten istý prípad, faktúru z Čiech prepočítanú na Sk. Robím to tak, že faktúru nahodím v CZK, pretože potom by mi program neurobil samozdanenie. Kurz si vypočítam s faktúry (taký, aký použili oni). Tiež mi nesedí halierové vyrovnanie, ale nahodím to tak, aby mi sedela DPH, čiže v slovenských korunách a české mi o nejaké haliere nesedia. V konečnom dôsledku mám faktúru nahodenú v Sk ako je uvedené na faktúre a DPH vyrátanú zo slovenských korún.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Šípková
    Ja mám ten istý prípad, faktúru z Čiech prepočítanú na Sk. Robím to tak, že faktúru nahodím v CZK, pretože potom by mi program neurobil samozdanenie. Kurz si vypočítam s faktúry (taký, aký použili oni). Tiež mi nesedí halierové vyrovnanie, ale nahodím to tak, aby mi sedela DPH, čiže v slovenských korunách a české mi o nejaké haliere nesedia. V konečnom dôsledku mám faktúru nahodenú v Sk ako je uvedené na faktúre a DPH vyrátanú zo slovenských korún.
    To je zvláštne. Ak mi program neurobí sám samozdanenie, tak predsa vytvorím ID. Účtovať v CZK, keď to mám vystavené v SK sa mi nezdá správne.
    Ja takéto prípady riešim v Sk, v členení DPH uvediem riadok 4 - tam sa mi započíta len základ. Zvlášť vytovrím ID, kde zaúčtujem LEN DPH - riadok 16. Prešlo cez kontrolu DPH - nevytknuté nič.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Ja by som chcela poradiť. Odberateľ nám vrátil nejaký tovar. Vystavujeme mu ďalšiu faktúru môžem mu v nej ten vrátený tovar napísať s mínusom.
    Aby som nemusela vystaovať dobropis.

    gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

    gabriela7755
    MartinkoK
    Ja by som chcela poradiť. Odberateľ nám vrátil nejaký tovar. Vystavujeme mu ďalšiu faktúru môžem mu v nej ten vrátený tovar napísať s mínusom.
    Aby som nemusela vystaovať dobropis.


    Robíme to tak bežne, nikdy nám to nebolo vytknuté DÚ a určite
    je to jednoduchšie ako dobropis.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.