Zavrieť

Porady

Zánik oprávnenia 4.2.2014 a následný vznik nového oprávnenia pred podaním DP 11.2.2015 - nerobiť úpravu ZD ?

Rada by som si utvrdila nasledovné: Daňovník ukončil živnosť k 4.2.2014 (úplne mu zaniklo oprávnenie, živnosť vrátil). Zostavím mu mimoriadnu účtovnú závierku. Všetky následne došlé faktúry s dodaním po tomto dátume v záväzkoch už neevidujem (ani RZZP nedoplatok ktorý poisťovna vyčíslila a poslala v 8/2014 a bol uhradený v 8/2014). Následne k 11.2.2015 daňovník má nový vznik oprávnenia. Bolo mi povedané, že v 2014 živnosť zrušil úplne a k 11.2.2015 si založil novú živnosť. Aj podla výpisu z ZRSR to tak vyzerá. Mám za to, že v tomto prípade neupravujem základ dane o nezaplatené pohladávky a záväzky a zostatok zásob , kedže u daňovníka z pohladu dane z príjmu došlo k obnoveniu podnikania a SZČ ešte pred dňom na podanie daňového priznania za rok 2014. Podla mojho názoru teda spravím mimoriadnu UZ, Túto mimoriadnu UZ s dátumom zostavenia 4.2.2014 a zostavenú k dátumu 4.2.2014 normálne priložím k daňovému priznaniu. Nič neupravujem, prípadné neuhradené záväzky a pohladávky (mám k tomuto dnu len pohladávku) nebudem nikde upravovať, vykážem ju vo výkaze UZ v JU a k 11.2.2015 otvorím účtovné knihy, kde nadviažem na údaje zo závierky k 4.2.2014. V prípade ak by došlo medzitým k úhrade danej pohladávky, ako to zaúčtujem ? teda ak by bola uhradená medzi 1.1. a 11.2.2015 tak by som to po otvorení kníh zúčtovala vrámci uzávierkových operácii cez ID k 11.2.2015...aby úhrada bola zdanitelným príjmom roku, v ktorom sa prijala....ale čo v prípade, ak by sa daná pohladávka uhradila do 31.12.2014, pričom by som nemala povinnosť upravovať základ dane ako pri skončení podnikania, lebo logika mi vraví, že ked mi uhradia pohladávku v roku skončenia, aj ked obnovím živnosť do podania DP za predchádzajúci rok, tak do príjmu by som to mala zahrnúť v roku príjmu nie ? .....ako by to bolo v takom prípade ? A čo s uhradou nedoplatku RZZP, kde ju vykázať ? v DP ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zánik oprávnenia 4.2.2014 a následný vznik nového oprávnenia pred podaním DP 11.2.2015 - nerobiť úpravu ZD ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.