Zavrieť

Porady

Dôchodkový vek a povinnosti zamestnávateľa

Dobrý večer... Zamestnanec 13.3 dosiahol vek 62 rokov. Požiadal k tomuto dátumu o výplatu starobného dôchodku, ostáva naďalej pracovať... mám otázky :
- budem automaticky krátiť vz na invalidné a poistenie v nezamestnanosti za obdobie od 13. do 31.3 podľa počtu kalendárnych dní ? Potrebujem od neho prefotenú žiadosť, nakoľko rozhodnutie ešte nebude mať ?
- je potrebné oznámiť registračným listom aj zmenu, vzhľadom k tomu, že sa nebude platiť toto poistenie?

ďakujem za odpoveď
4 komentárov     zbaliť
veronikasad žiadosť nestačí, zmeny môžeš urobiť až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní SD.
petacuckova Takze bude platit cele poistenie kym nedonesie rozhodnutie zo sc a potom? Niekedy davno sa pisala ziadost na vratenie poistneho bez naroku do socialky. A teraz? Donesie rozhodnutie a co potom?
Zuzanka_ba Opravíš mesačné výkazy - PvN, IP neplatí odkedy je dôchodca. Rozdelíš mesiac, zo mzdy za čas do 12.3. sa platí, od 13.3. sa neplatí. Treba okrem opravneho výkazu poslať žiadosť http://www.socpoist.sk/491/1226s "Žiadosť o vrátenie poistného". Zamestnancovu časť čo je spravidla polovica potom keď ti vrátia poistné vyplatíš zamestnancovi, treba to zdaniť. Ak by to mali byť drobné tak sa dohodni s poisťovňou nech to započítajú.
petacuckova Aha, lebo predtým sa písala len žiadosť a oni vrátili poistné, teraz sa teda musia zaslať aj opravné výkazy... super :-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    keď donesie rozhodnutie, budeš musieť spätne vypočítať odvody a pri najbližšom výplatnom termíne mu ich vrátiť a poslať menej eur aj za zamestnávateľa nezávidím ti, už som to raz robila a stále som si nebola istá, či to mám dobre
    ErikaPav ja mám asi tiež podobný problém....takže ak tomu chápem dobre ty mu nemôžeš hned v tom mesiaci dať že je dôchodca od toho dátumu? čo by znamenalo že by sa to hned odzkadlilo vo VZ? a ako si to robila? urobila si v SP opravné výkazy a žiadala to cez formulár ktorý na to majú určený? alebo si poslala len opravné výkazy a ten rozdiel si si vykompenzovala v dalšom mesačnom výkaze?

    Dôchodkový vek a povinnosti zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.