Zavrieť

Porady

Peňažné plnenie pre lekára (sro), zrazená daň, úprava základu dane ...

Doplnené odpovede (podľa Infolinky Finančného riaditeľstva)

"Lekárska" SRO prijala v r.2015 úhradu faktúry vystavenej v r.2014 za práce vykonané v r.2014 od farmaceutickej firmy (po novom od "držiteľa"). Podľa novej legislatívy (§43) je držiteľ povinný z tohto peňažného plnenia zraziť daň a na účet lekára poslať čiastku po zdanení.
Nie som si istá ako presne lekár upraví základ dane v r.2014, kde má vo výnosoch celú sumu, keďže daň bola zrazená až v r.2015.
Podľa vyjadrenia finančnej správy má "vylúčiť tento príjem zo základu dane za rok 2014 a zahrnúť ho do základu dane 2015".

V podstate logické, ale keď vypĺňam DP2014:
Dám odpočítateľnú položku r.240 (neviem či môžem, keďže daň nebola zrazená v r.2014) alebo r.290, alebo ... ???
Následne v DP2015 dám v rovnakej sume pripočítateľné položku r.180 ??? a zároveň odpočítateľnú r.240.

Pozn. Správne riadky sú modrým tučným písmom, ostatný postup je v súlade s tu uvedeným.

Link na stanovisko fin.správy:
https://podpora.financnasprava.sk/in...%BEa-od-112015
Naposledy upravil Jana_clenka : 23.03.15 at 10:22 Dôvod: Doplnené správne odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jana_clenka Išlo o príjem za edukačnú činnosť, vyjadrenie fin.správy som doplnila do otázky. Ďakujem.
    karakul ... takéto plnenia som nemal, takže som sa nad tým nezamýšľal - iba klinické štúdie, a tie ak som dobre pochopil - tak sem nepatria.
    Jana_clenka Ďakujem.
      zbaliť

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    To nie je účet lekára, ale účet právnickej osoby. Je to úhrada za služby poskytnuté a fakturované v roku 2014, v tomto roku budú zdanené. Kedy boli uhradené v tomto prípade nehrá úlohu.
    Jana_clenka Samozrejme, že je to účet právnickej osoby, napísala som to kvôli prehľadnosti takto, uznávam, že nie úplne správne. V ostatnom napísanom žiaľ nemáš pravdu - od 1.1.2015 je výrazná zmena v plneniach pre lekárov, či už sú FO alebo PO - viď pripnutý link (otázka č.2a +odpověd). I tak ďakujem za reakciu a snahu pomôcť.
    karakul ... áno, je to tak ako píšeš.

    Peňažné plnenie pre lekára (sro), zrazená daň, úprava základu dane ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.