Zavrieť

Porady

Čiastočný invalidný dôchodok je pre výpočet preddavku na daň súčasťou základu?

Ahojte poraďáci!
Som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok- môj hrubý príjem je 3O1 eur. Po zaplatení všetkých odvodov som dostala na ruku k výplate okolo 230 eur. Podotýkam sú v tom aj zaplatené aj stravné lístky. Vo februári 2011 mi po dlhých prieťahoch uznali čiastočný invalidný dôchodok - so spiatočnou platnosťou od mája 2010.
Ja som po doručení rozhodnutia o mojej invalidite odovzdala papiere do mzdovej učtárne. No vo výplate za mesiac jún som ostala nemilo prekvapená. Dostala som výplatu len 187 eur. Chcela som vedieť prečo, tak mi bolo povedané že už dostávam invalidný dôchodok, tak mám vyšší základ príjmu a tak mi majú z čoho stiahnúť preddavok na mesačnú daň.
Do teraz mi nevychádzala žiadna daň.Priznám sa, zaskočilo ma to. Myslela som, že invalidný dôchodok čiastočný (45%) je socialna dávka a nezdaňuje sa. Povedali mi síce, že daň mi vrátia pri daňovom priznaní- na budúci rok. Ale ja peniaze potrebujem teraz , nie na budúci rok. Prosím napíšte mi, ako to vlastne je. Vopred ďakujem, ostávam s pozdravom Zlata
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Máš podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov, daň ti nemala účtovníčka zťahovať.
To že si na invalidnom nič nemení. Skôr firma má výhodu nižších odvodov do ZP namiesto 10% zaplatia 5% a ty namiesto 4% zaplatíš 2%. Pýtaj sa na vyhlásenie, ak nie tak ho podpíš aby Ti opätovne nestiahla daň.

A podotýkam, mzdové musí opraviť odvody do ZP za teba spätne od dátumu priznania ID.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zlatica.turisova Pozri príspevok
Ahojte poraďáci!
Som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok- môj hrubý príjem je 3O1 eur. Po zaplatení všetkých odvodov som dostala na ruku k výplate okolo 230 eur. Podotýkam sú v tom aj zaplatené aj stravné lístky. Vo februári 2011 mi po dlhých prieťahoch uznali čiastočný invalidný dôchodok - so spiatočnou platnosťou od mája 2010.
Ja som po doručení rozhodnutia o mojej invalidite odovzdala papiere do mzdovej učtárne. No vo výplate za mesiac jún som ostala nemilo prekvapená. Dostala som výplatu len 187 eur. Chcela som vedieť prečo, tak mi bolo povedané že už dostávam invalidný dôchodok, tak mám vyšší základ príjmu a tak mi majú z čoho stiahnúť preddavok na mesačnú daň.
Do teraz mi nevychádzala žiadna daň.Priznám sa, zaskočilo ma to. Myslela som, že invalidný dôchodok čiastočný (45%) je socialna dávka a nezdaňuje sa. Povedali mi síce, že daň mi vrátia pri daňovom priznaní- na budúci rok. Ale ja peniaze potrebujem teraz , nie na budúci rok. Prosím napíšte mi, ako to vlastne je. Vopred ďakujem, ostávam s pozdravom Zlata
prilož prosím zoskenovanú výplatnú pásku (zamaž si osobné údaje). Na túto výplatu som fakt zvedavá.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika,
mne to naozaj vychádza, že jej zamestnávateľ neuplatnil nezdaniteľnú časť. Pritom ak má podpísané vyhlásenie, tak zamestnávateľ sa má riadiť ním.

Dala by som asi písomnú žiadosť na opravu výplaty, a na uplatnenie nezdaniteľnej časti ako to bolo doteraz.

Pre Zlaticu Turisovu,
tvoja výplata by mala byť bajočko o 6 eur vyššia pretože budeš platiť nižšie preddavky do ZP, namiesto 4% to budú 2% . A detto spätne ak opravia výplaty, tak bajočko rátaj za každý mesiac cca 6 eur.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabika prečo od júna ? Alebo si mzdárka myslí, že ID nemá nárok na NČZD ? Lebo ak zdaňuje ID, tak to je pekná blbosť ...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Veronika,
sama si sa tu stretla s tým, že ludia robia to čomu sa nerozumejú. A očividne si mzdárka asi to myslí. Alebo jej niekto dal chybnú info.
A prečo od júna, vtedy Zlatici doručili papiere a ona ich dala zamestnávateľovi.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Neviem, koľko rokov má zadávateľka, možno ju mzdárka nesprávne posudzuje ako starobnú dôchodkyňu, nie každý ID má nárok na NČZD, však vy to viete, tam sa to menilo niekoľkokrát, až je z toho riadny guláš. Tu je tabuľka:http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=97682
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kvaka,
ale ked doteraz nezdaniteľnú čiastku mala, tak predsa aj keby bola starobný dôchodca s nárokom na ID tak má na nu nárok do konca roka 2011.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

JJ, máš recht, ja som vychádzala z predpokladu, že možno nesplnila podmienky nároku na SD, tak má aspoň ID.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hovorím,
prerátala som si to . Nedali jej nezdaniteľnú čiastku, síce divné ale to musí doriešiť si zadávateľka. Lebo ked má podpísané vyhlásenie, tak neviem čo mzdárka za kiksy robí.

Mimochodom,
čo sa týka ludí, stretla som sa že starobnej dôchodkyni čo bola 2 roky na SD priznali nezdaniteľnú čiastku. Ona mala vtedy šťastie, že jej príjem bol do 1/2 NM bo ináč sa nedoplatí daní. Aj mzdári sú ludia a robia chyby.
Naposledy upravil Xanti : 23.07.11 at 07:26
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ok, tiež si myslím, že je len neuplatnila NČZD
0 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

Dobrý večer, mám 55 rokov a starobný dôchodok poriadne ďaleko.
0 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

V pondelok si pôjdem pre výplatnu pásku a pošlem ti ju. Zdravím, Zlata
0 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

No to presne neviem, či mám podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Musím si to zistiť. Nepamätám sa, či som to podpísala. Minulý rok asi áno- ale tento rok neviem. Zistím a napíšem-zdravím- Zlata
0 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

Dobrý deň !
Chcela by som sa ešte opýtať, či ČID podlieha dani, alebo či je súčasťou základu pre výpočet dane v Daňovom priznaní. JA som tento problém riešila so mzdárkou telefonicky, nebola som doma. Ona mi povedala, že mám teraz s inv. dôchodkom väčší základ, preto mi musí stiahnúť preddavok na daň. Ale najprv ma odbila odpoveďou, že moja výplata je vypočítaná dobre, lebo ju počítal stroj. Až na moje naliehanie sa na to pozrela a prišla na to, že mám vyšší základ dane- predpokladala . Zdá sa mi, že výšku inv. dôchodku som nenahlásila.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Inval.dôchodok nepodlieha dani, takže poberanie inv.dôchodku nemá nič spoločné s Tvojou výplatou.
Treba zajtra zistiť, či máš podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdanit.časti na tento rok.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nechcem byť zlá, ale dotyčná mzdárka by mala navštíviť pár školení, alebo minimálne si prečítať zákon.
0 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

Áno, to mám v pláne. Zajtra tam idem a ďakujem za odpoveď. Ozvem sa čo vybavím. Zlata
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. no ak si nepodpísala vyhlásenie - tak tam je chyba. V každom prípade ho teraz podpíš. (nebudeš predsa čakať na RZD! - do marca).
Keďže dôchodok bol spätne priznaný ešte aj za minulý rok .. mala by si mať dosť veľký preplatok aj na poistnom (ZP). to si tiež treba dať do poriadku.
2 0
zlatica.turisova zlatica.turisova

zlatica.turisova je offline (nepripojený) zlatica.turisova

Dobrý večer!
Dnes som bola za mzdárkou, ale mala som smolu je na dovolenke- nastúpi vo štvrtok- tak idem za ňou vtedy. Mám oskenovanú výplatnú pásku z marca- poslala by som ti ju, ale neviem ako. Tam mi ešted uplatňovala mzdárka nezdaniteľnú časť- teda 296 eur.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

zlatica.turisova Pozri príspevok
Dobrý večer!
Dnes som bola za mzdárkou, ale mala som smolu je na dovolenke- nastúpi vo štvrtok- tak idem za ňou vtedy. Mám oskenovanú výplatnú pásku z marca- poslala by som ti ju, ale neviem ako. Tam mi ešted uplatňovala mzdárka nezdaniteľnú časť- teda 296 eur.
pokiaľ si mala podpísané vyhlásenie /ak Ti uplatňovala NČD/ a zmenu si vo vyhlásení nepodpísala - na základe čoho Ti to pozastavila?
0 0
Načítať ďalšie