Zavrieť

Porady

Prechodový mostík z jednoduchého účtovníctva do podvojného

Anketa: Prechodový mostík z jednoduchého účtovníctva do podvojného

Počet hlasujúcich
0. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Prechodový mostík z jednoduchého účtovníctva do podvojného

    0 0%
  • Prechodový mostík z jednoduchého účtovníctva do podvojného

    0 0%
Hlasovanie s viacerými možnosťami.
K 1.1.2014 sme prešli z jednoduchého účtovníctva na podvojné kvôli zápisu živnostníkov do obchodného registra (úprava zákona pre prepravcov nad 3,5 tony).
V postupoch píšu, že je potrebné otvoriť začiatočné stavy podľa výkazu majetku a záväzkov, čo som tiež urobila - pričom stav záväzkov a pohľadávok (321,311) je uvedený s DPH. Ďalej je v postupoch uvedené, že je potrebné zaúčtovať účtovné prípady zo zmeny metódy účtovania a to buď: 491/648 alebo 548/491. V prospech účtu 648 by vraj mal byť zaúčtovaný zostatok na 311 (ale tu mi už nie je jasné, či to má byť s DPH alebo bez DPH? logiku mi dáva bez DPH, keďže sme platcami DPH a DPH sme odviedli v 4.Q/2013) + zostatok na účte 112 (uvedené je že už zaplatený materiál, ale aj tu mi dáva logiku skôr nezaplatený a bez DPH, keďže v jednoduchom účtovníctve je gro v dni uskutočnenia platby, čiže zdanené neboli už len nezaplatený materiál, ale ten nie je práve zahrnutý v sume na účte 321?). V prospech účtu 548 by vraj mal byť zase zaúčtovaný zostatok na 321 (ale tu mi tiež dáva logiku bez DPH). Prosím preto o radu, ako skutočne postupovať.

Ďalej by ma zaujímalo aj zaúčtovanie Dane z príjmov FO a Dane z MV za rok 2013, keďže v roku 2013 to nebolo zahrnuté do výdajov (platba prebehla až v roku 2014) - (postup v jednoduchom účtovníctve) - a v podvojnom účtovníctve by malo byť zaúčtovanie zase: 591/341 pri vzniku účt.prípadu a pri úhrade 341/221 a tak isto pri MV: 531/345 a 345/221 pri úhrade, ale keďže sa v tomto prípade prechádzalo z jednoduchého účtovníctva, tak sa v predchádzajúcom roku nikde neevidoval tento nákladový účet (591, 531) a tým pádom nebola znížená o tieto sumy ani daň z príjmov, preto je možné si to uplatniť až tento rok, alebo aký je postup v tomto prípade? Ale ak som sa dobre dočítala, tak daň z príjmov nie je možné uplatniť si ako daňový náklad/výdavok, potom otázkou ostáva asi len daň z MV.

Tak isto by sa týkala tématiky aj otázka zdravotného a sociálneho poistenia za 12/2013, ktorá tiež nebola do výdajov/nákladov 2013 uplatnená, keďže platba tiež prebehla až v januári.

Ďakujem.
Kabaka123 celkom nerozumiem ankete... v ankete nie je otázka a obidve odpovede sú rovnaké...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Prechodový mostík z jednoduchého účtovníctva do podvojného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.