Zavrieť

Porady

Výplatná páska

Som povinná ako mzdová účtovníčka rozdávať výplatné pásky po firme ak si ju zamestnanec nepríde vyzdvihnúť? Treba ich dávať oproti podpisu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    toto možno pomôže, nám na školení tiež vyslovene lektorka prikazovala odovzdávať výplatné pásky na podpis
    http://www.vyplatnapaska.sk/vyplatna...aska-obsahovat

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Tu som dostal odpoveď z Inšpektorátu práce na dotaz, či musím dávať výplatné pásky oproti podpisu. Viď prílohu.

    Kabaka123 je offline (nepripojený) Kabaka123

    Kabaka123
    http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/Po...tnu-pasku.aspx

    Povinnosť podpísať výplatnú pásku
    Otázka:

    Zamestnávateľ poukazuje zamestnancom mesačnú mzdu na ich osobné účty. Výplatné pásky, ktoré im odovzdáva, mu musia podpisovať. Je takéto podpisovanie stanovené právnym predpisom? Táto povinnosť nie je stanovená ani v § 38 Zákonníka práce – Doručovanie písomností a ani v § 130 Zákonníka práce – Výplata mzdy.


    Odpoveď:

    Zákon č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov Zákonník práce v § 130 ods. 5 nariaďuje zamestnávateľovi, že pri vyúčtovaní mzdy je povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Citované ustanovenie prikazuje zamestnávateľovi doklad o mzde zamestnancovi vydať, no neprikazuje priamo zamestnávateľovi dať si vydanie dokladu o mzde písomne potvrdiť. Pokračovanie článku.... viď link
    Tweety neprikazuje ale ako zamestnáv. dokáže, že ju zamestnancovi vydal ak nemá potvrdené prevzatie?
    Kabaka123 veď to je to... to si musí zamestnávateľ ošetriť... neprikazuje... ale....bolo by to vhodné, aby ich vydával na protipodpis, práve preto, aby sa mohol preukázať....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, si povinná vydať výplatnú pásku proti podpisu.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kabaka123 ja dostávam pásku a nepodpisujem jej prevzatie...
    Tweety upozorni na to mzdárku
    Kabaka123 ale nepodpisujem ju nielen ja... ale všetci zamestnanci, je nás na oddelení je okolo 100 a v celej firme cez 2000...

    oveľa dôležitejšie je, že výplata príde včas na účet...
    ivka70 Ty s tym problem nemas, problem by mohla mat firma, v pripade kontrloly.
    Ak to nechcu riesit, nemusia .... je to ich zodpovednost.
    Kabaka123 myslím, že toto je najmenší problém našej spoločnosti... sú oveľa horšie...
    Tweety horšie by bolo, ak by dali pásku a výplatu nie,
    Kabaka123 veď toto...
    Kabaka123 spomenula som si, že kedysi veľmi dávno sme podpisovali papier, že nám výplatné pásky môže od účtovničky prebrať vedúca sestra... preto ich nepodpisujeme..., ale ona ich dostáva na protipodpis...
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie si povinna behat za zamestnancami po firme, ak maju definovane v internom predpise, kedy a kam si maju pre vyplatnu pasku prist, je to na nich.
    ak si nepridu, odkladaj neprevzate pasky, ale prevzatie si treba davat podpisovat.

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Mali sme kontrolu z inšpektorátu práce a žiadali podpisové listiny o prevzatí výplatných pások. Výplaty posielame na účet.
    Dav Nech mi ukážu zákon, podľa ktorého tak musím robiť. Nedávam podpisovať prevzatie.

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    nam chodi vyplatna paska kazdy mesiac elektronicky, teda mailom, a ziadny podpis netreba...
    Kabaka123 zamestnávateľ sa tým pádom preukáže poslaným emailom... z jeho strany by to malo byť ok...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.