Zavrieť

Porady

Moze mat obec uzemnym planom urcenu min. velkost pozemku, aby povolila v stavebnom povoleni stavbu?

Ide o to, ze obec prerusila ziadost o stavebne povolenie a jeden z bodov, ktore su prekazkou je napisane, ze min. vymera pozemkov v danej lokalite musi byt 800 m2. Mozu takto zasahovat do mojho vlastnickeho prava a obmedzovat ma, ked mam mensi pozemok? Ako sa branit? Nemam malicky pozemok, mame pozemok cez 600m2. Dakujem za odpovede.
Naposledy upravil tajomna21 : 05.06.15 at 21:00
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tajomna21 dakujem ... ale nie celkom je tam odpoved na moju otazku ....
    misoft Ale je tam odpoveď! Ide o to, aký je ŠIROKÝ ten pozemok. A to by si sa mal dozvedieť na miestnom stavebnom úrade (obecnom úrade), ako si stanovili min. šírku pozemku.
    Lebo môžeš mať pozemok 2x300m (no a tam asi nič riadne nepostavíš), alebo 20x30m (a tam už niečo postavíš).
    tajomna21 pozemok ma rozmer dobry, 20x30 m zhruba, ale v prerusenom konani je napisana len veta, ze citujem : taktiez je potrebne splnit poziadavku na vymeru pozemku, ktora je v predmetnej lokalite stanovena na min. 800 m2." Zastavanost pozemku nebude ani 20%
    arizona precitaj si prispevok od wagner,mas tam zakony
    misoft Ak toto majú u vás - tak je to fakt blbosť. Obráť sa vyššiu inštanciu - okresný, krajský stavebný úrad. Pretože tá ich "podmienka" mi pripadá scestná. A čo na to ich územný plán?
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/ §11, §12
    Ale nikde v zákone §11, ods.5 nie je nariadené, že v územnom pláne obce sa určuje min. veľkosť pozemku. Obec (ako stavebný úrad) prekračuje svoje právomoci - a je tu i podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
    "(5) Územný plán obce ustanovuje najmä

    a) zásady a regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia obce v nadväznosti na okolité územie,
    b) prípustné, obmedzené a zakázané funkčné využívanie plôch,
    c) zásady a regulatívy starostlivosti o životné prostredie, územného systému ekologickej stability a tvorby krajiny vrátane plôch zelene,
    d) zásady a regulatívy ochrany a využívania prírodných zdrojov, kultúrno-historických hodnôt a významných krajinných prvkov,
    e) hranice medzi súvisle zastavaným územím obce alebo územím určeným na zastavanie (ďalej len "zastavané územie") a ostatným územím obce,
    f) zásady a regulatívy verejného dopravného a technického vybavenia a občianskeho vybavenia,
    g) plochy pre verejnoprospešné stavby, na vykonanie asanácie a pre chránené časti krajiny.

    (6) Územný plán obce ustanovuje, pre ktoré časti obce treba obstarať a schváliť územný plán zóny."

    Takže podľa toho konaj. Odvolanie voči zamietnutu na okresný stav. úrad. Ak bude odvolaniu vyhovené - obecný stav. úrad musí vydať. Ak by však nie - tak TO na funkcionára obce, ktorý má na starosti stav.úrad obce (a väčšinou je to starosta)!
    tajomna21 dakujem .. zakon mam precitany, aj vyhlasky k nemu ... tiez sa mi zda takto urcena velkost pozemku zcestna :-( uzemny plan som sa snazila nastudovat, ale pravdu povediac, nerozumiem vsetkych tym skratkam a bodom
    misoft Tá veľkosť pozemku (ich podmienka) nemá oporu v zákone - teda je to protizákonné rozhodnutie...
    tajomna21 dakujem ... snad to dobojujeme k spokojnosti :-(
      zbaliť

    Moze mat obec uzemnym planom urcenu min. velkost pozemku, aby povolila v stavebnom povoleni stavbu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.