Zavrieť

Porady

DPH a poistné udalosti

ahojte milí poraďáci

momentálne mi napadla otázočka v súvislosti s poistnými udalosťami. Keď mi klient prefakturuje nejakú svoju opravu, ktorú ja účtujem na 548, a potom si uplatňujem poistné plnenie od poisťovne, môžem si uplatniť DPH? Som trošku v pomykove, pretože my si normálne z takýchto faktúr DPH uplatňujeme, ale ktosi minule rozprával, že však DPH vám štát vráti, keď požiadate. Tak teraz neviem, či je myslená takáto DPH z faktúrok...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckah je offline (nepripojený) Luckah

    Luckah
    Z mojich skúseností viem, že poisťovne tieto fa preplácajú bez DPH, nakoľko DPH si platca uplatní v priznaní a poisťovne o tom aj informujú, že nám bude uhradené čiastka bez DPH poprípade mínus spoluúčasť.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    balala
    ahojte milí poraďáci

    momentálne mi napadla otázočka v súvislosti s poistnými udalosťami. Keď mi klient prefakturuje nejakú svoju opravu, ktorú ja účtujem na 548, a potom si uplatňujem poistné plnenie od poisťovne, môžem si uplatniť DPH? Som trošku v pomykove, pretože my si normálne z takýchto faktúr DPH uplatňujeme, ale ktosi minule rozprával, že však DPH vám štát vráti, keď požiadate. Tak teraz neviem, či je myslená takáto DPH z faktúrok...
    Vy máte nárok na odpočet dane z opravy, bez ohľadu na to , či je vec poistená.
    Poisťovňa toto zohľadní pri výplate PU, a teda postup poisťovne pri preplatení FA je taký, že platiteľovi preplatí fa bez DPH a neplatiteľovi s DPH.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ďakujem za vaše odpovede, ste zlatí
    my si dph uplatňujeme a poisťovňa vypláca sumu bez dph a prípadne nejakú spoluúčasť. len akurát niekto tu minule niečo ohľadom dph splietal a skoro ma domotal. veľmi pekne vám ďakujem za ukľudnenie mojej malej dušičky

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balala
    ďakujem za vaše odpovede, ste zlatí
    my si dph uplatňujeme a poisťovňa vypláca sumu bez dph a prípadne nejakú spoluúčasť. len akurát niekto tu minule niečo ohľadom dph splietal a skoro ma domotal. veľmi pekne vám ďakujem za ukľudnenie mojej malej dušičky
    Trochu to opravím: poisťovňa práveže spoluúčasť neprepláca ako si uviedla, tú znáša poistený. Náhrada za poistnú udalosť je o spoluúčasť ponížená.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
    veľmi pekne dakujem

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    .......... posúvam. veľmi pekne dakujem.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    ajacik Pozri príspevok
    Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
    veľmi pekne dakujem
    pekne prosím o pomoc. dakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ajacik Pozri príspevok
    Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
    Mne z toho vychádza iba prediskutovať problém s poisťovňou. Poistná udalosť pre platiteľa, ktorému nevzniká právo na odpočítanie dane predstavuje inú nákladovú položku ako u platiteľa s plným právom na odpočíanie dane. Podľa § 52 ods. 5 postupov účtovania je DPH u koeficientára súčasťou ocenenia služby v danom zdaňovacom období. Aj z uvedeného sa javí, že k náhrade by malo dôjsť vo výške účtovanej ceny služby t.j. vrátane neodpočítanej DPH. Odporúčam prediskutovať predmetné s poisťovňou a preveriť si dohodnuté poistné podmienky.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    veľmi pekne dakujem za odpoved. dam vediet, ako to dopadlo.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    ajacik Pozri príspevok
    Ja mám problém, že podnikateľ je platca DPH ale poskytuje iba služby oslobodené od DPH. Poisťovňa mu poslala dopis, kde má uviesť, či je platcom DPH alebo nie. On samozrejme uvedie, že je platca DPH. Poisťovňa mu preplatí opravu bez DPH. DPH musí podnikateľ zaplatiť sám. Nakoľko poskytuje služby oslobodené od DPH, nemá nárok na odpočet. Kedže ide o dosť veľkú poistnú sumu, DPH, ktorú musí zaplatiť autoservisu vychádza dosť veľká. Vie mi prosím niekto poradiť, čo sa s tým dá robiť?
    veľmi pekne dakujem
    To je bežný postup poisťovní. Poisťovne majú kritérium platiteľ neplatiteľ (to mal uvádzať aj pri podpise zmluvy) a následne platiteľovi preplatia bez DPH neplatiteľovi s DPH.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri poukázaní škody z poisťovni. Auto v majetku firmy bolo po poistnej udalosti uznané ako totálna škoda. Dostala som od poisťovni oznámenie : všeobecná hodnota vozidla : 3770,00Eur
    hodnota použiteľných zvyškov: 312,37Eur
    Náhrada skutočnej škody: 3457,63Eur
    Túto sumu mi poisťovňa poukázala na účet. Z tejto sumy mám odviesť DPH? Teda zdaniteľný príjem 3457,63 + 656,95 DPH ?
    alebo 2905,57 + 552,06 DPH (spolu 3457,63) ?????????

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    adam Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako postupovať pri poukázaní škody z poisťovni. Auto v majetku firmy bolo po poistnej udalosti uznané ako totálna škoda. Dostala som od poisťovni oznámenie : všeobecná hodnota vozidla : 3770,00Eur
    hodnota použiteľných zvyškov: 312,37Eur
    Náhrada skutočnej škody: 3457,63Eur
    Túto sumu mi poisťovňa poukázala na účet. Z tejto sumy mám odviesť DPH? Teda zdaniteľný príjem 3457,63 + 656,95 DPH ?
    alebo 2905,57 + 552,06 DPH (spolu 3457,63) ?????????
    Myslím, že by to nemalo byť predmetom DPH a celá suma priznaná poisťovňou by mala byť zdaniteľný príjem na dani z príjmov.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    adam Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za pomoc, máš odo mňa bodík za rýchlu radu :-)
    Ďakujem veľmi pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.