Zavrieť

Porady

Aké inštitúcie môžu spracovávať biomietrické údaje /odtlačky prstov/ podľa §4 ods. 3 písm. f) zákona 122/2013 Z.z?

Prechádzame na elektronický dochádzkový systém spôsobom spracovania biometrických údajov - odtlačky prstov. Pôsobíme v zdravotníctve. Nám zamestnancom sa to zdá protiprávne. Kto všetko má právno na snímanie odtlačkov prstov okrem polície? Ak má zamestnávateľ registráciu /povolenie - potvrdenie - výnimku / na Úrade pre ochranu pre ochranu údajov a vypracovanú bezpečnostnú smernicu... je to v poriadku?
Naposledy upravil Kabaka123 : 21.09.15 at 10:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Ak ma zamestnavatel potvrdenie o osobitnej registracii, a informacny system prevadzkuje v sulade s podmienkami, ktore uviedol v ziadosti, tak je to v sulade so zakonom.

    Ak sa spracovavaju biometricke udaje, tak sa postupuje nasledovne:
    § 37 Podmienky osobitnej registrácie
    Osobitná registrácia sa vzťahuje na informačné systémy, v ktorých prevádzkovateľ spracúva
    a) osobné údaje na základe § 10 ods. 3 písm. g) ak o tom rozhodne úrad podľa § 34 ods. 2 písm. b),
    b) osobné údaje na základe § 13 ods. 5 písm. b), c) a d), alebo
    c) aspoň jeden z osobných údajov uvedených v § 13 ods. 1 a zároveň sa predpokladá prenos týchto osobných údajov do tretej krajiny, ktorá nezaručuje primeranú úroveň ochrany osobných údajov; osobitná registrácia sa nevyžaduje v prípadoch podľa § 31 ods. 9.
    Dolezite je, ze na rozdiel od beznych informacnych systemov, kde postaci len oznamenie/evidencia, v tomto pripade je mozne prevadzkovat informacny system podliehajuci osobitnej registracii az po doruceni potvrdenia o registracii, nie skor:
    § 39 Postup pri osobitnej registrácii
    (5) Prevádzkovateľ je oprávnený začať spracúvať osobné údaje v informačnom systéme prihlásenom na osobitnú registráciu až po doručení potvrdenia o osobitnej registrácii.
    Kabaka123 vďaka

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    V čase, keď sa sprísnila ochrana osobných údajov a snímanie odtlačkov ako biometrického údaja povoľoval len Úrad pre ochranu osobných údajov, sa viedla diskusia medzi jedným z poskytovateľov softwéru pre snímanie údajov a Úradom. Bolo argumentované, že odtlačok sa nasníma, prevedie do číselného tvaru a ukladá a vyhodnocuje sa len ten číselný tvar, nie samotný odtlačok a preto je možné povoliť takýto spôsob evidencie dochádzky. Áno, ak má zamestnávateľ povolenie z Úradu, je to v poriadku. My sme tiež mali záujem o tento spôsob evidencie dochádzky z odtlačkov, len z dôvodu využívania pokrokovej technológie,ale v našich podmienkach bola veľká chybovosť snímania - kvôli prašnosti,tak sme potom prešli na iný spôsob evidovania dochádzky a ten už podliehal len oznámeniu.
    Kabaka123 tu som našla dobrý článok

    http://www.idbjournal.sk/rubriky/pre...?page_id=14418

    vytvorenie a zápis prvotného referenčného číselného kódu *tej-ktorej osoby,
    porovnanie aktuálne vytvoreného „živého“ číselného kódu s *referenčným číselným kódom uloženým v pamäti systému, kde samotné porovnanie beží v režime 1:1, jeden „živý“ kód sa porovnáva s jedným referenčným kódom (tzv. autentifikácia), výsledok je Áno/Nie alebo 1:N, jeden „živý“ kód sa porovnáva s N referenčnými kódmi (tzv. identifikácia), výsledok je Áno – N-tý kód/Nie.
    Ing. Ľubomír Janoška Keď som bol na Dni otvorených dverí na ÚOOÚ, chcel som vedieť (hlavne kvôli všetkým tým polemikám), či niekedy osobitne registrovali dochádzkový systém s takto transformovanými odtlačkami prstov... nevedeli mi povedať, namiesto toho mi vysvetľovali, aké je to zložité a ako ťažko sa to posudzuje a že všetko závisí od toho, čí je spracovanie nevyhnutné. Ale konkrétnu odpoveď som nedostal - a to ma nezaujímalo, kto má takúto osobitnú registráciu, iba či alebo koľkí.
    Kabaka123 18.09.15 06:46 priradil do Porady

    Aké inštitúcie môžu spracovávať biomietrické údaje /odtlačky prstov/ podľa §4 ods. 3 písm. f) zákona 122/2013 Z.z?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.