Zavrieť

Porady

DPH refundácia - odovzdanie originálnych dokladov?

Ahojte! Uzatvorili sme mandátnu zmluvu so živnostníčkou, ktorá nám bude vybaviť refundáciu DPH zo zahraničia (hlavne z faktúr za navýšenie mýta v Rakúsku). Ona žiada, aby sme jej odovzdali originálne doklady, s tým, že ona ich naskenuje, a priloží k žiadostiam (elektronicky).
Bohužial k nám často chodia kontrolórky z daňového, colného úradu, keby žiadali originálne doklady ako im môžem dokázať, že ich mám odovzdané na tento účel?
Stačí ak napíšem odovzdávací-preberací protokol s tou pani, a priložím zoznam dokladov? (urobím aj kópie, aby sme mali aspoň tie v účtovníctve).

Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    naskenujte doklady vy a pošlite jej ich elektronicky prípadne dodajte na inom médiu podľa dohody

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Osoba, ktora podava elektronicke podanie, v podstate overuje pravost dokladov, ktore skenuje. Svojim elektronickym podpisom zodpoveda za to, ze v elektronickej podobe predklada to, co je na originalnom doklade.
    Osobne riesim tento problem najcastejsie voci ZR, OR, DU a CU. Nikdy by som nedal svoj el. podpis na dokument, ktory mi naskenoval klient a ja som nevidel original. Nemam ziadnu zaruku, ze taky dokument existuje. Preto vyzadujem vzdy aspon predlozenie originalu.
    Samozrejme je aj Vasa situacia pochopitena, kedze chcete mat kompletnu dokumentaciu so vsetkymi dokladmi u seba pre pripad kontroly.

    Je to tym padom vecou dohody. Osobne by som klientovi nahvrhol, aby si u seba nechal kopiu dokladu , kym su doklady na spracovavani u mna. V pripade kontroly sa preukaze klient zmluvou o externom zabezpeceni spracovania agendy a samozrejme aj v pripade kontroly je moznost zo strany danoveho subjektu predlozit dokumenty dodatocne.

    Druhou moznostou je uzavriet zmluvu s externym dodavatelom tak, ze vy budete veci skenovat, budete ich podpisovat a on ich nasledne podpise vlastnym podpisom. Pre el. podanie ne je prekazkou ked je tam aj dalsi podpis (dokonca to nemusi byt z ich strany ZEP, staci bezny el. podpis v PDF) a zaroven bude v zmluve podchytene, ze externa spolocnost nezodpoveda za skody, alebo obsah dokumentov, ktore jej boli dorucene podpisane Vasim podpisom a nasledne postupene inym uradom, instituciam a organizaciam.

    DPH refundácia - odovzdanie originálnych dokladov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.