Zavrieť

Porady

Auto na leasing/uver a DPH

Ahojte, rozbil som auto a kym sa to cele vyriesi cez poistovnu, na platbu z havarijnej poistky, tak mozu prist dva aj tri mesiace. Auto potrebujem, takze musim najblizsie dni nieco pozriet.

Nasiel som auto, cena je 15 000 + DPH, teda 18 000 s DPH. Auto chcem kupit na leasing, v tomto pripade mi ponukli uver, ktory je vyhodnejsi z hladiska predcasneho splatenia. Chcem dat polovicu ako akontaciu a polovicu na leasing, cize 9 tisic s DPH pri kupe a 9 tisic s DPH na leasing.

Zaujima ma, ako je to v pripade uctovnictva a odpoctu DPH. Kedze moja uctovnicka vcera rano poslala posledne dphcky a dnes uz letela na dovolenku, nemam sa jej ako na to opytat. Ide mi o to, ak by som to auto kupil na zaciatku oktobra, tak DPH uplatnujem do oktobra z celej sumy auta, teda 3000 eur? Alebo uplatnujem len DPH zo sumy 9 tisic eur co je akontacia, teda 1500 eur a zvysok postupne podla splacania?

Hladal som a cital som, ze od tohto roku sa zmenili sposoby uctovania a odpisovania auta, ze teraz sa auto odpisuje 48 mesiacov. Ale neviem ako je to v pripade DPH.

Ak viete poradit, pripadne mate nejaky clanok, budem velmi vdacny. Este raz dakujem za kazdu radu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Inak sa uplatňuje pri úvere, inak pri leasingu.Pri leasingu sa ešte rozlišujú dve formy, s iným uplatnením DPH.... Keďže nič konkrétnejšieho v zadaní nie je uvedené, ani odpoveď nemôže byť relevantná. Ale snáď pomôže:
    https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...014-2015.xhtml

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    Dakujem, ten clanok som nasiel este neskoro vecer, ked som hladal. Podla toho co mi napisal CSOB Leasing, tak v mojom pripade je vyhodnejsi nejaky uver na auto. Pretoze tam je moznost predcasneho vyplatenia za lepsich podmienok (min 66, max 400 eur) a vyplaca sa len istina bez urokov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pokiaľ vezmeš úver, tak kupuješ auto na úver a nie je to leasing.
    V takom prípade si uplatníš DPH z celej ceny auta. Splátky úveru - to už je o inom.
    Akurát k tomu odpočtu DPH si musíš premysliet, či budeš auto využívať na súkromné účely, či budeš viesť knihu jázd a tak dokázať, že auto využívaš len služobne. Podľa tvojho rozhodnutia bude možno treba krátiť DPH na vstupe.
    ecc Pytal som sa dnes rovno v CSOB leasingu na to. Pri autouvere mozem odpocitat DPH rovno z celej sumy auta. Pri leasingu odpocitavam DPH len z akontacie a ostatne sa odpocitava vzdy podla mesacnej splatky.
    KEJKA presne tak.

    Auto na leasing/uver a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.