Zavrieť

Porady

stať sa platcom DPH kvoli kúpe auta?

Dobrý deň,
chcel by som zistiť najvhodnejší sposob kúpy auta. Je toho na internete popísané aj vo fórach dosť, ale to čo ma zaujíma som nenašiel. Uvediem moj "status" a plus ďalšie potrebné info.
Mám SRO, ako FO som dobrovolne nezam. a PO konatel firmy.Nevznikla mi ešte povinnost byt platcom dph
nenakupujem/nepredavam tovar, som platený provízne ako predajca.
Konkretne sa zaujímam o manazerske auto 1-2rocne cena s DPH do 33000€.
Ako co najviac zefektivnit kupu auta, ak sa nechcem zbavovat svojich penazi?
tzn nemam zaujem kupovat auto v hotovosti ale na lizing/uver.
rozdiel pri 33tisicovom aute s dph a bez je okolo 5-6tisic eur, oplati sa mi kvoli tomu stat sa platcom dph?
Popripade ake procesy su s tym spojene a ake vyhody/nevyhody by vyplyvali v pripade kupy platcom dph a neplatcom?
budem rad za kazdu rozumnu radu,vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Finančne v tomto jednom prípade áno. Celkovo- nie. Elektronická komunikácia, 1/4 ročné/mesačné povinnosti podávať DP DPH a KV. Ceny zvýšiť o DPH, alebo rozpočítať terajšiu cenu na Základ+DPH a DPH odvádzať štátu. Pri platení províziami nie je veľa možností, z čoho odpočítavať DPH v budúcnosti. Opravy auta, PHM. Stálo by za úvahu kúpiť auto ako občan a potom ho využívať na pracovné cesty a účtovať si paušál na ubehnuté km+spotrebované pohonné hmoty a ostať neplatiteľom DPH. Pri tom, či je vozidlo firemné alebo nie, zaváži úvaha - budú nutné opravy auta, finančne náročné - vtedy sa oplatí dať auto "na firmu" a opravy budú v nákladoch firmy. V opačnom prípade - súkromné+kilometrovné. Ďalej je tu ešte problém, ako bude využívané auto, či iba služobne, alebo aj na súkromné účely a v akom pomere, alebo či sa bude za používanie auta platiť, alebo bude nepeňažným príjmom konateľa. Ak je situácia : auto aj súkromné = kúpa na seba a neplatiteľ DPH a účtovať cesťáky.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ a ešte by som pridala, ak raz bude auto predávať, tak odvádza DPH tiež....
    Consultix Ak raz bude auto predavat, tak pravdepodobne si bude kupovat dalsie... A zase na DPH len ziska...
    Consultix Ako novoregistrovany subjekt bude mesacny platitel.
    Dav A ešte je možné, že od neho budú vyžadovať zábezpeku na DPH. Na DPH by získal jedine vtedy, keby bol výrobca - nákup v tuzemsku a vývoz do zahraničia.
    lacotinka " Dav (Dnes 06:47) Na DPH by získal jedine vtedy, keby bol výrobca - nákup v tuzemsku a vývoz do zahraničia. "

    A načo by bol kvôlivá tomu výrobcom ?
    Nakúpiť tu a vyviezť von môžem aj ja
    Dav dobre, Milan, môžeš predávať do zahraničia, máš moje zvláštne povolenie
    Consultix A mne mozes zlozit zabezpeku
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Byt platcom DPH sa Ti oplati v pripade, ak splnas vsetky nasledovne podmienky:
    - tvoje odmeny nie su oslobodene od DPH, t.j. nejedna sa o financne/poistne sprostredkovanie
    - tvoj odberatel je platca DPH, takze nevadi mu, ak svoje faktury navysis o DPH
    - tvoj odberatel si neuplatnuje koeficient, alebo mu nevadi pripadne navysenie nakladov za tvoje sluzby.
    Ak su splnene vsetky tri podmienky a stanes sa platcom DPH, tak si mozes uplatnit odpocet DPH z auta a svoje faktury navysis o DPH, z coho si zas odpocita DPH Tvoj odberatel.
    Samozrejme nezabudaj, ze byt platcom DPH znamena navysenie nakladov na uctovnu evidenciu a nutbost uctovat pravidelne za kazdy mesiac.
    Consultix Doplnam este svoju argumentaciu tym, ze Ti vznikne narok na odpocet aj z ostatnych nakladov, ako napriklad PHL, telefon, pripadny najom atd...
    To vsetko samozrejme za predpokladu, ze celkovo mas narok na odpocet v nadvaznosti na povinnost platit dan z pridanej hodnoty z dodanych tovarov a sluzieb.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... si myslím, že kvalifikovane odpovedať bez znalosti výšky príjmov za provízie sa nedá; všetko je to vlastne MD a DAL - koľko si odpočítam a porovnať s tým, koľko odvediem - samozrejme s výhľadom na najbližšie 3-4 roky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Ale ved nic neodvedie zo svojho. Vsak odvedie len tu DPH, ktore mu odberatel uhradi navyse...
    karakul ... no v prípade provízií nie som si tak istý - poznám prípady, kedy sa to odvádza zo sumy provízie; ale zmluvné podmienky zadávateľa nepoznám.
    Consultix Vychadzam z toho, ze mu vznika narok na proviziu v sume X eur. Kezde nie je platca, tak sa fakturuje X eur. Ak by bol platcom, tak by mal na tych X eur uplatnit DPH.
    Mas pravdu, ze to moze byt zmluvne podchytene inak, ale to uz je potom velmi nevyhodna zmluva, a dava logiku len v priade, ak prijimatel sluzby (teda zaujemca v sprostredkovatelskom vztahu) nie je platom DPH, alebo nema narok na odpoceat a takymto sposobom si strazi naklady - na urok sprostredkovatela.
    Ale ak by tomu bolo takto, tak nie je splnena podmienka, za predpokladu ktorej povazujem platcovstvo za vyhodne.
      zbaliť

    stať sa platcom DPH kvoli kúpe auta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.