Zavrieť

Porady

Dovolenka - pracovná zmluva

Mám jeden problém.
Pri kontrole z IBP mi povedali, že mám zle pracovné zmluvy, lebo mám tam uvedený ročný nárok na dovolenku a samozrejme ak nastúpi v polovičke roka tak má nárok na alikvotnú čiastku.
A oni mi tvrdia, že ak začne prac.pomer trebars v polovici roka tak mu mám presne uviesť koľko dní má nárok napr. 10 dní. A keď som na spýtala či mu mám na začiatku ďalšieho roka písať dohodu o zmene pracovanej zmluvy kvôli dovolenke, tak mi nikto nič nepovedal.
Máte niekto s týmto skúsenosť? A ako uvádzate nárok na dovolenku v pracovanej zmluve Vy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Skúsenosť s kontrolou z IBP nemám, ale podľa toho, čo Ti vytkli, si myslím, že nenašli nič, tak hľadali aspoň niečo.
    Zákonník práce (§43, ods. 2,3) hovorí že: zamestnávateľ uvedie v pracovnej zmluve... aj ďalšie pracovné podmienky a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. Ak sú tieto podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy, INAK STAČÍ UVIESŤ ODKAZ NA PRISLUšNE USTANOVENIA ZAKONNIKA PRACE. Podľa tejto vety zákona, ak by si napísala - výmera dovolenky sa riadi ust. 100 - 117 ZP, spĺňaš literu zákona. Ak napíšeš že je v súlade s týmito ustanoveniami napr. 4 , alebo 5 týždňov - tiež. Ja konkrétne mám odcitované niektoré vety z §§ 101, 103,105 a som v súlade so zákonom tiež.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ja uvádzam (pre istotu) toto - zamestnanec mi nastúpil 1.10.2004:
    ... po splnení zákonom stanovených podmienok má zamestnanec nárok na dovolenku v rozsahu 25 dní (6 dní v roku 2004)

    ... jak pre sprostých, ale istota je guľomet :-)

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Lepotka, mna by v tejto suvislo zaujimala, pod co patri IBP a ci sa nahlasuju dopredu a na co vsetko sa zameriavaju. Leho som o nich pocula uz rozne rozpoluplne verzie. Dik.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    vladan
    ja uvádzam (pre istotu) toto - zamestnanec mi nastúpil 1.10.2004:
    ... po splnení zákonom stanovených podmienok má zamestnanec nárok na dovolenku v rozsahu 25 dní (6 dní v roku 2004)

    ... jak pre sprostých, ale istota je guľomet :-)
    aj ja to tak mám..

    lepotka je offline (nepripojený) lepotka

    lepotka
    IBP je Inšpektorát bezpečnosti práce a u nás sa neohlasovali vopred a ani neviem, že by sa niekedy ohlasovali.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    no to konkrétne záleži od ich výšky rozpočtu keď prešvihnú limit, nemôžu telefonovať, ani písať

    ... my sme napríklad (asi pred 5 rokmi), museli ísť po týchto "inšpektorátov" a odviezli sme ich na miesto činu, potom sme ich ešte pozvali na obed a opäť ich odviezli domov ... (aby ste si nemysleli, že sme až taký podlizovači, tak keď si s nami dohovárali schôdzku, tak na plné ústa hovorili, že treba "prísť po nich!")

    katika je offline (nepripojený) katika

    katika
    Mám uvedený ročný nárok na dovolenku a nenamietali. Takže asi fakt nič iné nenašli.

    Dovolenka - pracovná zmluva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.