Zavrieť

Porady

Zalozne pravo a exekucia nehnutelnosti

Nastala situacia - pred par rokmi zomrela manzelkina matka. Po nej zdedilo dom 5 ludi (jej manzel, jej syn, jej 2 bratia a dcera-moja manzelka). Vo vypise na katastri sme teraz nasli toto:

1/ Rozhodnutie o zriadení záložného práva na nehnuteľnosti pre Obec XXX č.XX/2010 zo dňa 7.4.2010, v zmysle § 71 ods.1 zák. SNR č.511/1992 Zb. v znení neskorších zmien, na p.č.XXX, s.č.XX-rodinný dom na p.čXX, na 3/4-ový podiel daňového dlžníka (MANZELKINA MATKA), nar.XX, č.Z XXXX/2010 zo dňa 13.5.2010 vo vlastníctve po Osvedčení o dedičstve č.XX pod B-1 (JEJ MANZEL) v podiele 3/12, pod B-4 (JEJ SYN) v podiele 3/12, a pod B-5 (DCERA - moja manzelka) v podiele 3/12.

2/ Z-XXX/2015 zo dňa XX - Exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zriadením exekučného záložného práva na nehnuteľnosť ...... vo vlastníctve povinného v podiele 1/8 (SVOKRIN BRAT)

3/ Z-XXX/2015 zo dňa XX - Exekučný príkaz na zriadenie exekučného záložného práva - ...... vo vlastníctve XX v podiele 3/12. (SVOKRIN SYN)

Nie je mi jasny bod 1 - vyzera to, ze svokra este ked zila mala zrejme nejake dlzoby voci obci a teraz to zdedili jej manzel, syn a dcera - moja manzelka. Alebo co ma byt to zalozne pravo pre obec?

No a body 2 a 3 su pre cast domu svokrinho syna a svokrinho brata, ktori zrejme neplatili nejake pozicky atd. a teraz exekutor zrejme zoberie ich cast domu. Neviem co to presne znamena - ci exekutor preda cely dom a ich ciastku z predaja si necha, alebo nepreda dom, len prepise ich casti na seba, alebo vie niekto poradit?

Manzelka ma z toho domu podiel 3/12, ale v tom dome zije len svokrin syn - nevlastny brat manzelky uz dlhe roky. On nema z coho vyplatit ostatnych. tak sa nevieme zbavit tej nasej casti domu. Nevieme teraz co znamena ta exekucia z pohladu nas ostatnych - ci bude dom blokovany, alebo exekutor dom preda...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vyzerá to tak, ako sa domnievaš, viď príslušný zákon a § 70.

    http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-...05-2011-a.html
    ------------------------
    Exekútor blokne len časti dlžníkov.
    Najlepšie by bolo vyplatiť dlžoby s tým, že dom bude Tvoj (manželky)....lebo ak by ste chceli dom predať, tak to proste nepôjde.
    Wotan no ano, ked blokne tie 2 casti domu dlznikov, my dom zrejme predat nebudeme moct, lenze dokedy to budu blokovat? Donekonecna? Snad to potom exekucia da do drazby alebo preda ona, aby ziskala od dlznikov peniaze a peniaze za nase casti by nam vyplatila z predaja.

    O dom my nemame zaujem, chceme len nas podiel a nech si s nim robia co chcu, my dlznikov vyplacat urcite nebudeme, ved tam jeden z nich byva.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Exekútor môže ponpknuť v dražbe len podiel patriaci povinnému z exekúcie. Spoluvlastník, ak zloží cenu podielu, zabráni dražba a podiel mu pripadne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Wotan ponukne v drazbe len podiel? A kto by uz len kupil jednu pätinu zo stareho domu? Kto a co by s tym podielom robil? Byvat tam nemoze, da do toho peniaze a nic... A ked to nikto nekupi? Exekucia potrebuje peniaze od dlznika.. rozumne by bolo keby cely dom dala do drazby a peniaze za casti dlznikov si necha...
    ivka70 Nuz, obcas je to sposob ako sa dostat k podielom aj ostatnych spoluvlastnikov lacno - napr. nastahovanim neprisposobivych obcanov, ked uz je niekto spoluvlastnik.
    Wotan ked niekto vlastni 1/5 alebo 1/8 z domu, nemoze sam rozhodnut o nastahovani niekoho do domu... ostatni stale vlastnia vacsie podiely... a je potrebny aj ich suhlas.. k comu urcite nedojde.. takze jedina moznost bude predat to a potom nech si robia co chcu
      zbaliť

    Zalozne pravo a exekucia nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.