Zavrieť

Porady

Peniaze vložené do firmy ako na to?

Chcem sa spýtať, že ak budem stavať halu a vybavím si hypotekárny úver na moj dom a tieto peniaze vložím do podnikania, ako osobný vklad v hotovosti-vediem JÚ, aby som mohla stavať halu. Mohla by som to takto spraviť? Môžem si kludne DPH odpočítavať z nakúpeného materiálu?
Nebudú skúmať odkiaľ som nabrala financie na výstavby firemnej haly?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Ideš na to dobre, nevybavuj si hypotekárny úver, pretože u neho musíš preukazovať účel použitia prostriedkov, skôr hľadaj formu americkej hypotéky, kde dostaneš prostriedky v hotovosti a na bezúčelove využitie, rozdiel vo výške úrokov je zanedbateľný. Uvedené prostriedky môžeš použiť na svoj osobný vklad do podnikania a potom ich využiť na výstavbu spomínanej haly, pričom si môžeš uplatniť aj odpočet DPH z nakúpených služieb a materiálov. Nadobudnutie prostriedkov vieš preukázať legálnym úverom, takže sa netreba ničoho báť. Ak by si chcela info o úveroch, môžem ti poskytnúť bližie informácie ale nie na tomto fóre.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    mackova
    Chcem sa spýtať, že ak budem stavať halu a vybavím si hypotekárny úver na moj dom a tieto peniaze vložím do podnikania, ako osobný vklad v hotovosti-vediem JÚ, aby som mohla stavať halu. Mohla by som to takto spraviť? Môžem si kludne DPH odpočítavať z nakúpeného materiálu?
    Nebudú skúmať odkiaľ som nabrala financie na výstavby firemnej haly?
    Doplním ešte otázku: Je možné v takom prípade nejakým spôsobom "prevekslovať" úver na firmu tak, aby bolo možné dať úroky do nákladov firmy? V prípade PO mi je to jasné, ale čo ak ide o FO?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Monika1
    Ideš na to dobre, nevybavuj si hypotekárny úver, pretože u neho musíš preukazovať účel použitia prostriedkov, skôr hľadaj formu americkej hypotéky, kde dostaneš prostriedky v hotovosti a na bezúčelove využitie, rozdiel vo výške úrokov je zanedbateľný. Uvedené prostriedky môžeš použiť na svoj osobný vklad do podnikania a potom ich využiť na výstavbu spomínanej haly, pričom si môžeš uplatniť aj odpočet DPH z nakúpených služieb a materiálov. Nadobudnutie prostriedkov vieš preukázať legálnym úverom, takže sa netreba ničoho báť. Ak by si chcela info o úveroch, môžem ti poskytnúť bližie informácie ale nie na tomto fóre.
    Aký je to úver, keď je výhodnejší ako hypotekárny?

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    dalilada
    Doplním ešte otázku: Je možné v takom prípade nejakým spôsobom "prevekslovať" úver na firmu tak, aby bolo možné dať úroky do nákladov firmy? V prípade PO mi je to jasné, ale čo ak ide o FO?
    Podľa mňa to možné je, ale musíš posudzovať individuálne, pretože každý má iné možnosti.

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Dobre, takže konkrétne: Živnostník si zoberie úver ako súkromná osoba (nie na IČO). Tieto prostriedky vloží do firmy ako vklad a evidentne ich použije na financovanie firmy. Ako ich tam má vložiť, aká zmluva, dohoda, hocičo...tak, aby mohol úroky z úveru účtovať do daňových nákladov?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    dalilada
    Dobre, takže konkrétne: Živnostník si zoberie úver ako súkromná osoba (nie na IČO). Tieto prostriedky vloží do firmy ako vklad a evidentne ich použije na financovanie firmy. Ako ich tam má vložiť, aká zmluva, dohoda, hocičo...tak, aby mohol úroky z úveru účtovať do daňových nákladov?
    Neviem prečo je vybavovaný úver na FO, nie na živnosť, ale podľa mňa fyzická osoba je so svojím rodným číslom rovnocenná s IČO, takže ak si vybaví úver ako súkromná osoba a použije ho na podnikanie, účtuje o úvere ako vklade do živnosti a o úrokoch ako nákladovej položke v živnosti. Veď aj na podnikanie sa občas používa súkromný účet a nevyhadzujú to z účtovníctva. Dôležité je len dokázať, že to bolo na podnikanie.

    Peniaze vložené do firmy ako na to?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.