Zavrieť

Porady

Výstavba bytového domu - problém účtovania

Chcel by som sa spýtať ako mám účtovať výstavbu bytových domov - nehnuteľnosť, bola dohodnutá zmluva o dielo medzi objednávateľom (developrom) a zhotoviteľom (stavebná spoločnost). Ako mám účtovať vzniknuté náklady (dodavateľským spôsobom) u objednávateľa + obstaranie pozemku, mám používať účet 133/321 (MD) alebo klasicky účty 5**/321 a následne aktivácia 121/611 ? Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    V prvom rade sa musis pozriet do postupov uctovania a rozhodnut sa, podla ktoreho paragrafu budes postupovat. Nastuduj si teda hlavne par 30 a par 30d postupov uctovania.
    Ak sa v tom trocha zorientujes, tak napis a ja pohladam asi 30-stranovu metodicku pomocku
    Marek Mokoš Naštudované dane postupy mam, nejde o zákazkovú výrobu, zmluvne výnosy ani zmluvne rozpočtové náklady nie sú stanovené. Iba max.cena , cena diela. Fakturácie výstavby bude na konci. Ide skor o výstavbu nehnuteľnosti na predaj po ukončení. Pretože sa stavia od základov, kúpa pozemku - stavba - kolaudácia - predaj. Ale mozno sa mýlim...ďakujem za každú radu.
    Marek Mokoš ide podstate o developersku cinnost, kde objednávateľ našiel stavebnú firmu a objednávateľ potom predá byty.

    eva0704 je offline (nepripojený) eva0704

    eva0704
    Naša firma tiež stavia nehnuteľnosť na predaj a ja pozemok a všetky náklady dávam na 133.
    Marek Mokoš skôr si myslím že rozdiel je vo výstavbe nehnutelnosti (teda uplne od začiatku) a v nehnutelnostiach, ktoré pevne stoja, prerobia sa, obstara pozemok a preda. V prvom variante by som siel cez naklady a následne aktivácia NV. a v druhom prípade podľa 133. Moj názor, podľa toho čo som vyčítal v postupoch.

    Výstavba bytového domu - problém účtovania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.