Zavrieť

Porady

Môže PO darovať % dane konkrétnej fyzickej osobe prostredníctvom nadácie?

PO by chcela darovať % dane konkrétnej fyzickej osobe, ktorá má zriadený účet v nadácii. Dá sa to? Ako to uviesť v daňovom priznaní? Jedná sa mi o to, aby tie peniažky mohla táto osoba nejako vyžiadať priamo od nadácie na svoju liečbu... Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    2% z dane sa dá posunúť nadácii a len jej. Ako s týmito peniazmi naloží nadácia, to už priamo neovplyvníš. Ledaže by si v nadácii niekoho poznala a vopred sa s nimi dohodla? netuším.
    baculacik ďakujem za reakciu, snáď s tým nebudú robiť problémy. Uvidíme, sama som zvedavá.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    v podvojnom účtovníctve existuje účet 543 - dary. tam sa takéto veci účtujú. To nie je problém. Problém je, keď chce takýto dar mať v nákladoch. to asi skôr nie, to je pripočitateľná položka.
    v daňovom priznaní sa dary pripočítavajú v III. časi - Tabuľky pomocných výpočtov a doplňujúcich údajov - A - Položky, ktoré nie sú daňovými výdavkami (k r. 130 II. časti), riadok 8 -
    Poskytnuté dary vrátane zostatkovej ceny trvale vyradeného majetku darovaním [§ 21 ods. 2 písm. f) zákona]
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik Mimochodom, citala si otazku?
    Dáša_ no, ja som pochopila otázku z pohľadu PO, ktorá bude oslovená, aby peniaze darovala. Prečítala som si ju opakovane. A stále rozumiem tomu rovnako. Možno by bolo vhodné napísať otázku zrozumiteľnejšie
    jslancik Ide o 2% dane, nie o len taky hocijaky dar. Tam by asi nehovorila o % dane...
    baculacik ďakujem za reakciu, ale ja som to presne myslela ako píše jslancik, darovanie % zo zaplatenej dane pri podávaní daňového priznania, nie dary.
      zbaliť

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ja to chápem tak, že je to niečo obdobné ako pri fyzických osobách ako dávajú 2% z daní tak chce aj zadávateľ dať 1 % z daní svojej sro konkrétnej osobe cez nadáciu... pokiaľ viem ja, a mám skúsenosť funguje to tak, že do daňového priznania sa uvedie konkrétna nadácia, ktorej sa peniaze posielajú a následne sa kopia strany z daňového priznania dá tej osobe, ktorá by mala peniaze dostať... a tá osoba si to potom od tej nadácie potom pýta... (tam už neviem ako to funguje, zatiaľ som len takto dával peniaze z daní nie vyberal.....) pozor pre právnické osoby platí, že to 1 % musí byť minimálne 8 € t.j. darovať sa dá pokiaľ sro platí dane 800 a viac € (licencia platcu DPH sa myslím neráta)
    baculacik áno, myslela som to presne tak, darovanie % dane, nie dary. Ďakujem za postup, urobím to takto.

    Môže PO darovať % dane konkrétnej fyzickej osobe prostredníctvom nadácie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.