Zavrieť

Porady

Je správna hodinová mzda 1,9€?

Kolegovia, myslíte, že táto výplatná páska je v poriadku? Odvíja sa od hodinovej mzdy 1,9€. Zamestnanec je starobný dôchodca, neuplatňuje si NZČD. Nemal by byť hodinový tarif hrubá hodinová mzda, ktorá je pri 37,5 hodinovom týždennom fonde v hrubom 2,4832 €/h?
páska.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Minimálna hod. mzda nemusí byť len základná mzda. Jej súčasťou môžu byť aj pohyblivé zložky mzdy (osobné ohodnotenie, prémie). Nepatrí do nej práca nadčas, odmena za prácu nadčas a príplatky.

    Trošku zvláštny výpočet mzdy - hodinový tarif x počet odprac.hodín nedáva základnú mesačnú mzdu. Keď však spočítaš základnú mesaqč.mzdu + prémie a vydelíš počtom odprac.hodín, min. hodinová mzda je dodržaná (zrejme nejaký skrytý doplatok do min.mzdy)
    Naposledy upravil veronikasad : 09.04.16 at 07:46

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mila123, jslancik, ivka70, knihomol5, sito, k-amen31
    6
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    knihomol5 celé to je nejaké zvláštne, pretože základná mesačná mzda + prémie + náhrada za sviatok (321,97 + 36,18 + 43,55) tam dáva i tak len 401,7 €
    veronikasad sviatok som si nevšimla, píše o odmeňovaní hod.mzdou, nie mesačnou a tá je závislá od fondu prac.času v danom mesiaci.
    veronikasad A tiež nevieme či ide o prac.pomer na kratší prac.čas (37,5 hod.týždenne), alebo majú KPČ dohodnutý v KZ bez dopadu na mzdu
    jslancik je to 3-smenná nepretržitá prevádzka, čiže 37,5 hodiny týždenne
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Je to aj o vzájomných vzťahoch zamestnávateľa a zamestnanca. Hranica dôchodkového nie je dôvod na povinné rozviazanie pracovného pomeru, že už nesmie pracovať vo firme. Ak nastanú trenice o peniaze, plat? Vo výhode je zamestnávateľ, dohodne sa s dôchodcom o jeho nadbytočnosti v jeho firme. No nič nebráni dôchodcovi si nájsť inú prácu u iného zamestnávateľa, ak ho práca baví. Čo by človek nespravil pre svojho koníčka, že?
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik je obdivuhodné, kde všade dokážeš odpovedať úplne odveci
    sito Myslíš k páske?

    http://www.porada.sk/attachment.php?...8&d=1460190810

    No, ak sa dohodli na 1,9 € na hodinu plus príplatky, všemožné, aj nemožné, čo je na nej nesprávne? Výsledok? Či podľa teba musí mať mzdu na hodinu 2,48 €? A podľa čoho, zákona? Plusy, mínusy sedia, či tebe nie?
    jslancik no vidíš, že to ide
    sito Všetko sa hýbe, ide, len nehnuteľnosti sa nehnú! Však sme ľudia, že? slančík
    veronikasad Marcel, príplatky sa do min.mzdového nároku nezapočítavajú, rovnako ako práca nadčas.
    sito Samozrejme, že je mzda nárokovateľná a príplatky, niektoré tiež nárokovateľné.

    Takto som našiel napísané.

    Minimálna mzda pre rok 2016 je na úrovni 405 euro. Pre jednu odpracovanú hodinu je to 2,328 euro. Teda rozdiel 0,428 €.

    Však nech pracovnú zmluvu ukáže toho dôchodcu. Prakticky robí pod cenu, ale robí. Musí?
    veronikasad Marcel, nerobí. Kukni na výplatnú pásku. Základná mzda po prepočítaní na hodiny nie je 1,90/€ + má vyplácané prémie. Zákon o min.mzde je dodržaný. Navyše pracuje v nepretržitej prevádzke, kde je hodinová min.mzda v I. stupni "trochu" vyššia
    sito No na páske má 1,9 €. Prečo? V skutočnosti 2,259 €. S prémiami 2,513 €. Podľa tarify a odpracovaných hodín by bola jeho základná mzda 270,75, rozdiel je 51,22 € v jeho prospech. Prečo? Z pásky to nezistíš, či? Ak je dôchodca nespokojný musí pracovať?
    jslancik Skús vyžiť z minimálneho dôchodku, potom tu klaď otázky, či "musí"...
    sito No tak to už je o niečom inom, že? A prečo si to nenapísal na začiatku, isto by sa debata vyvŕbila inak.
    jslancik Aky vplyv ma vyska dochodku na vyplatnu pasku? Chcel som odpovede k veci, nie od veci.
    sito No a čo si na porade zistil, je 1,9 € na hodinu správna mzda?

    Ja som, že dôchodca s minimálnym dôchodkom si v januári 2016 privyrobil 426,09 €. Nie je ho životný štandard.

    " Aky vplyv ma vyska dochodku na vyplatnu pasku?"

    To by mohlo byť v jeho pracovnej zmluve, že?
      zbaliť

    Je správna hodinová mzda 1,9€?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.