Zavrieť

Porady

Môžu si ma fotiť na pracovisku?

Môže si ma na verejnosti ktokoľvek fotiť z odôvodnením, že som súčasťou výkonu verejných veci, teda pracovník pod Ocú,alebo platený obecným úradom?Má nato právo aj ked vyjadrím svoj nesúhlas?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Ak ide o fotenie pre potrebu kontroly zamestnancov (a bez ich súhlasu), zamestnávateľ je oprávnený použiť tzv. kontrolný mechanizmus. Umožňuje mu to zákonník práce v spojení so zákonom o ochrane osobných údajov.
    Aby to mohol legálne urobiť, musí:
    1/ preukázateľne informovať zamestnancov, že sú kontrolovaní-fotení,
    2/ pred zavedením kontrolného mechanizmu ho prerokovať so zástupcami zamestnancov (odbory, zamestnanecká rada atď),
    3/ splniť si (najmä evidenčné a formálne) povinnosti, vyplývajúce zo zákona na ochranu osobných údajov.
    Okrem toho platí obmedzenie, že je oprávnený spracúvať len také údaje a v takom rozsahu, aký je nutný na dosiahnutie účelu spracúvania.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie! Nie si verejný činiteľ, ktorý toto musí strpieť (avšak musí mu to byť oznámené). Si len zamestnanec, pracujúci pre Obecný úrad. To, že vykonávaš verejné práce, nedáva žiadny dôvod, aby si ťa ktokoľvek a kedykoľvek fotil.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miuška mia Dakujem Vam za odpoved,ale je na toto aj nejaký zákon?čím zamestnanec sa môže chrániť? No bohužial tomu dotyčnemu asi nebude stačiť takáto odpoved,lebo toto, že môže fotiť a natáčať on sám tvrdil.
    misoft Zákon na ochranu osobných údajov.
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-122#cl1-cast1
    §4, §10 ods.3
    plus k tomu
    Občiansky zákonník
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40
    §11, §12, §13.

    A poukazujem - pokiaľ nie si verejný činiteľ - NEMÁ právo ťa fotiť. Ak vieš o tom - upozorni ho a môžeš na neho podať i žalobu pre porušenie vyššie uvedeného a na ochranu osobnosti.
    miuška mia Velmi pekne dakujem
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška 09.05.16 12:52 priradil do Porady

    Môžu si ma fotiť na pracovisku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.