Zavrieť

Porady

Ide o prenos daňovej povinnosti v stavebníctve?

Dobrý deň!

V §69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z.z. sa píše: "Platiteľ, ktorý je príjemcom plnenia od iného platiteľa, je povinný platiť daň vzťahujúcu sa na .... dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F osobitného predpisu." V Metodickom pokyne sa píše: " V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA. Naopak, ak predmetom zmluvného vzťahu je jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F klasifikácie CPA, na plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, aj v prípade, ak v rámci tohto plnenia sú poskytnuté ako vedľajšie služby vo vzťahu k hlavnému plneniu stavebné práce, ktoré patria do sekcie F klasifikácie CPA."

V tejto súvislosti sa chcem spýtať:
Ak fakturujeme dodávku a montáž parkovacieho systému na základe ZoD alebo objednávky, ide o jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie patrí do sekcie C (kód CPA 27.900) - dodávka parkovacieho systému a vedľajšie plnenie (montáž parkovacieho systému), ktoré patrí do sekcie F?
Na toto plnenie ako celok sa uplatní bežný režim zdanenia, t.j. s DPH? Alebo ide o prenos daňovej povinnosti?

Za všetky názory vopred ďakujem!
Naposledy upravil Ajenka : 12.05.16 at 07:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana11 je offline (nepripojený) dana11

    dana11
    Ak hlavnou činnosťou firmy sú služby, teda nie predaj parkovacieho systému, fakturovala by som montáž s dodaním materiálu s prenosom daňovej povinnosti.

    Doplnené:
    hlavné a vedľajšie plnenie určujete pri SLUŽBÁCH,
    dodávka parkovacieho systému - je predaj, dodanie materiálu
    dodávka park. systému a jeho montáž - je dodanie služby s materiálom a teraz podľa toho či daná služba patrí do sekcie F alebo nie budete fakturovať s prenosom alebo s DPH, ale všetko.

    S účinnosťou od 1. 1. 2016 sa do zákona o DPH dopĺňa ďalší prípad zdaniteľného obchodu v režime tzv. tuzemského samozdanenia. Doplnenie § 69 ods. 12 písm. j) ZDPH , ktoré znie:
     dodanie stavebných prác vrátane dodania stavby alebo jej časti podľa § 8 ods. 1 písm. b) ZDPH, ktoré patria do sekcie F osobitného predpisu * a dodanie tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak inštalácia alebo montáž patrí do sekcie F osobitného predpisu (od 1. januára 2016).
    Naposledy upravil dana11 : 17.05.16 at 07:17
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ajenka Hlavnou činnosťou firmy je výroba a predaj parkovacích systémov. A ako by som mala fakturovať následný servis ak na jednom servisnom liste je napr. výmena ramena závory aj oprava elektroniky?
    dana11 Doplnila som moju prvú odpoveď. Kde montáž, servis a oprava parkovacieho systému patrí si vyhľadajte.
    Ajenka Kde sa píše, že hlavné a vedľajšie plnenie sa určuje len pri službách? Prečo je potom v metodickom pokyne o jednom zloženom plnení odkaz na rozsudok Súdneho dvora C-111/05 Aktiebolaget? V ňom sa rozhoduje, či uloženie kábla sa považuje za dodávku tovaru, alebo poskytnutie služby. Verdikt: "Hoci je nevyhnutné, aby bol kábel inštalovaný, aby mohol byť používaný, nevyplýva z toho že poskytovanie služieb prevažuje nad dodávkou tovaru."
    dana11 Ak sa bavíme o prenose daňovej povinnosti v stavebníctve, bavíme sa o službách
      zbaliť

    Hudy21 je offline (nepripojený) Hudy21

    Hudy21
    Pre určenie hlavného a vedľajšieho plnenia nie je rozhodujúca napr. časová alebo finančná náročnosť (napr. 90 % ceny vo Vašom príklade môže tvoriť materiál, t.j. dodávka parkovacieho systému a iba 10% montáž), ale rozhodujúce je určiť hlavnú a vedľajšiu službu v zmysle vplyvu na funkčnosť "stavby". To znamená, ak by ste zákazníkovi odniesli krabičku s parkovacím systémom, ktorý sám o sebe neplní svoju funkciu, asi by sa Váš zákazník nepotešil. Preto je v tomto prípade hlavnou činnosťou montáž, pretože až po nainštalovaní a uvedení do prevádzky plní parkovací systém svoju úlohu. Toto je len môj osobný názor, ja sa týmto riadim pri práci. Nemám to overené zo strany finančnej správy.
    Ajenka Veď práve. Dodávame aj parkovacie systémy bez montáže. Ide o to, že parkovací systém je plne funkčný, len sa musí ukotviť a "pospájať". Podľa rozhodnutia Súdneho dvora to nie je až také jednoznačné:

    V prípade Aktiebolaget išlo o posúdenie, či sa má plnenie pozostávajúce z dodávky a uloženia kábla považovať za dodávku tovaru alebo poskytnutie služieb, keď samotný kábel predstavuje prevažnú väčšinu celkových nákladov. S poukazom na všetky kritéria definované v rozsudkoch Faaborg, Madgett, CPP alebo Levob Súdny dvor ES uvádza, že plnenie spočívajúce v dodávke a uložení kábla spájajúceho dva členské štáty, sa má považovať za dodávku tovaru, ak je zrejmé, že kábel bude prevedený na klienta, ktorý s ním bude disponovať ako vlastník. Hoci je nevyhnutné, aby bol kábel inštalovaný, aby mohol byť používaný, nevyplýva z toho že poskytovanie služieb prevažuje nad dodávkou tovaru. Cieľom prác, ktoré mali byť vykonané, nebola zmena povahy predmetného kábla, ani jeho prispôsobenie špecifickým potrebám zákazníka.

    http://www.cus.sk/manualy/orig/2012/...enie%20DPH.rtf

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    .. dôležitý je tzv. cieľ .. ak je cieľom, resp. objednávkou od objednávateľa montáž vrátane dodávky = tak ide o jedno zložené plnenie ...

    ... priložený materiál bol kedysi aj na webstránke finančnej správy ... k dispozícii nám ho poskytla Ing. Jablonková ako materiál ku školeniu ...
    Naposledy upravil promont maja : 16.05.16 at 07:31
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ajenka Objednávka je na dodávku parkovacieho systému s montážou. Hlavné plnenie by malo byť dodávka parkovacieho systému, vedľajšie montáž, tak ako je to v rozsudku vyššie. Alebo sa mýlim?
    Práve v tomto usmernení na 3. strane je vyššie spomínaný rozsudok ohľadom uloženia kábla s rozhodnutím, že ide o dodávku tovaru aj v tom prípade, že bol nainštalovaný.
    dana11 dodávka parkovacieho systému s montážou.....je to len zlá formulácia.... ide o dodanie služby s materiálom.... ak by ste napr.: dodali systém a taktiež aj montáž a zároveň aj úplne inú službu, ktorá vôbec nesúvisí s dodaním a montážou systému, potom by ste určovali čo bolo vedľajšie a čo hlavné plnenie a ako to budete fakturovať...môj názor
    Ajenka Neviem sa stotožniť s pojmom "materiál". Podľa mňa je to skôr montáž hmotného investičného majetku. Tento HIM podľa štatistického zatriedenia patrí do sekcie C - kód CPA 27.900. Je to náš výrobok, ktorý predávame.
    dana11 termín ,,materiál" som uviedla pre pochopenie
    kubkokubko vau danka odkial mate take super poznatky? Ja som bola na 2 školeniach k prenosu DPH a mam pocit, ze mi to ešte ani z polovice nemysli tak ako Vam, sklaňam sa pred Vašou logikou. Už mam pocit, že som preštudovala tonu materiálov a kopec stránok a až zaklade Vášho vysvetlenia to konecne začínam chápať, Odkiaľ čerpáte túto logiku? Dakujem
    promont maja ... kubkokubko ... dana11 si veru nezaslúži takéto hodnotenie ... snažila sa len pomôcť ... nakoľko z pohľadu účtovného je pre zhotoviteľa tento celý parkovací systém spotrebovaným materiálom akotakým ..

    .. ale vrátim sa v úvahe k predmetnému ... problém je veru rozsiahlejší ... v Českej republike majú tento problém/sekcia F už zopár rokov a dodnes sa o tom vedú siahodlhé debaty ... no majú aj trošku inú legislatívu, a hlavne prístup k riešeniu problému ako naša finančná správa ... tá česká sa verejne na svojej webstránke vyjadrila, že ak pri posudzovaní toho, či to má byť s prenosom, a či nie, daňovník urobí chybu s tým, že to celé vyhodnotí, a to v dobrej viere, a ak to obe zmluvné strany rovnako posúdia = tak sankcionovaný nebude ... u nás žiaľ je postoj opačný ... sankcie, sankcie, sankcie .. http://www.financnisprava.cz/assets/...cero_praci.pdf

    .. čo sa týka rozsudku ESD/kábel, že v tomto prípade pôjde o tovar = na záver pôjde o vlastníctvo správcu inžinierskej siete .. aspoň si to tak vysvetľujem .. t. j. špeciálny prípad ..

    ... to či ide o jedno zložené plnenie, tak o tom sa musí rozhodnúť Ajenka .. my tu môžeme viesť debatu aj do nekonečna ...

    ... pripojím: https://www.financnasprava.sk/_img/p....05.16_cpa.pdf .. osobne si myslím, že v jej prípade pôjde o jedno zložené plnenie .. pozri riadok 448, 449, 451 ..
    Ajenka Pre nás, ako zhotoviteľa, to nie je spotrebovaný materiál. Opakujem, je to náš výrobok. Fakturujem predaj výrobkov vrátane montáže a účtujem na 601. Promont maja, viete mi vysvetliť, ako to, že riadok 451 Oprava parkovacej (vstupnej) rampy patrí do sekcie F a riadok 450 Oprava výstupného terminálu patrí do sekcie C? Náš parkovací systém pozostáva z vstupnej závory, vstupného terminálu (vydáva parkovací lístok), platiacej stanice (platí sa tam parkovné), výstupného terminálu (vloží sa tam doklad po zaplatení parkovného) a následne sa otvorí výstupná závora. Všetky tieto komponenty sú vzájomné prepojené a programovo riadene. Naše výrobky sa konkrétne v žiadnom riadku nenachádzajú. Skôr by som to prirovnala k riadku 250 Dodávka a montáž umývacej linky pre autá - sekcia C. A to z toho pohľadu, že tiež je niekde namontovaná, pevne spojená so základmi, programovo riadená a napriek tomu je zaradená do sekcie C. Prečo? Bojím sa, aby začať fakturovať s prenosom, aby nám o niekoľko rokov pri kontrole nepovedali, že sme tú DPH mali odviesť my a vyrúbili by nám potom aj penále. Preto stále dookola zisťujem, ako je to správne. Vie to niekto?
    dana11 Ajenka, však ja som nenapísala, že je to váš ,,spotrebovaný materiál".
    Naozaj mi išlo len o vysvetlenie. Je to váš výrobok, ak by ste vy tento výrobok kúpili, bol by to pre vás materiál, ktorý by ste následne dodali zákazníkovi s montážou a fakturovali s prenosom alebo tovar ktorý by ste predali bez montáže s DPH.
    dana11 promont maja, ďakujem za podržanie, inak keď nadobudol účinnosť § 69, mnohý sme ešte nevedeli ako budeme fakturovať, ani na školeniach nám nik nepomohol. Takže som poznatky čerpala z českej legislatívi a presne ako vy, čítala som české Zmluvy o D, ak sa zmluvne dohodne, že sa časť bude fakturovať s prenosom a časť nie, tak to český daniari uznávajú. U nás mám také skúsenosti, že po dopyte na FS cca v januári, som ku 25.2. nemala odpoveď, tak som deň predtým poslala odpoveď na moju otázku FS a 25.2. mi ju potvrdili. Ja s vami neriešim ,,kábel" ale chcela som vysvetliť podstatu, ako chápať celkové dielo, teda dodanie s montážou.
    kubkokubko danka ospravedlnujem sa ak ste to pochopili ironicky ja som to myslela naozaj úprimne a ako kompliment, Pretoze ja mam pocit, ze ste clovek, co tomu rozumie, narozdiel odo mna, ktora som bola na 2 skoleniach (nebolo to myslené, že ja som bola na 2 školeniach, kto je viac) a aj napriek školeniam mam pocit, ze tomu nerozumiem stále tak dobre, ako by som chcela. Bolo to naozaj úprimne a myslene, že ci ste boli na nejakom super školení, z ktorého pomocou by som to aj ja mohla lepšie pochopit. Mrzi ma to, ze sme sa nepochopili.....
    kubkokubko promont maja, neviem či ste si môj úprimný komnpliment dankene vysvetlili ako útok na ten vyrok o materiále, ten je podla mna úplne super vysvetlujuci. ospravedlnujem sa ak ste to pochopili ironicky ja som to myslela naozaj úprimne a ako kompliment, Skoda že skončil nepochopením..... Mrzi ma to
    dana11 Aj ja sa ospravedlňujem, konala som unáhlene. Najprv som sa potešila a potom som sa urazila. Mrzí ma, že som vaše vyjadrenie zle pochopila. Dodatočne ďakujem za úprimnosť.
    kubkokubko Rado sa stalo aspon v závere potešilo krasny vikend prajem
      zbaliť

    Ide o prenos daňovej povinnosti v stavebníctve?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.