Zavrieť

Porady

Zamestnávateľ potrebuje od zamestnanca - od jeho posledného zamestnávateľa - originál alebo kópiu zápočtového listu?

Odôvodnenie pre originál - aby nebolo podozrenie o zavazkoch zamestnanca. Zatial beriem original, ale ozyvaju sa mi zastancovia kopii.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 41

    (5) Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať. Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá už bola zamestnávaná, požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní.

    Nie je tam uvedené, že musí ísť o originál, alebo, že je vylúčené predloženie kópie.
    Predloženie, neznamená odovzdanie originálu do úschovy zamestnávateľovi. Ak je predložený originál a chcete si ho do spisu uložiť, urobte si kópiu so súhlasom zamestnanca, zodpovedný pracovník vo firme na kópiu napíše osvedčenie.
    kudal Dakujem za ten paragraf aj vysvetlenie.Preco si HR oddelenia pytali originaly?
    avalik no to sa musis ich opytat

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ZL ani tak nepotrebuješ. Ak už na ňom trváš, potom stačí kópia. Pri dnešnej pretechnizovanej dobe, prvý alebo druhý výtlačok je jedno a to isté.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kudal Nas pravnik trva na originali. Vedeli by ste mi odporucit zdroj, kde by som videla info o ZL - cierne na bielom, ze netreba original?
    ivka70 A ktory zakon hovori ,ze zamestnavatel ma narok ziadat ZL?
    bodliak Pravnik. Rakovina spolocnosti. Ze mu to odkazujem.
    avalik pravnik nech da konkretny §, na zaklade ktoreho trva na originaly
    Tweety to, že on vyžaduje neznamená, že to požaduje právom a podľa ustanovenia ZP
    Jana Motyčková Podľa ZP zamestnávateľ môže žiadať potvrdenie o zamestnaní (nie kópiu) a podľa Exekučného poriadku zamestnávateľ musí žiadať potvrdenie o vykonávaných zrážkach (napr. súčasť zápočtového listu), zase nie kópiu ale originál. Vyžadovala by som predloženie originálu, a keď tak urobiť kópiu a podpísať overené podľa originálu.
    kudal ok, a to staci doslova podpisat dole kopiu, ze "overene podla originalu", overil:......., pozicia, den. Takto?
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Original patri zamestnancovi.
    Ked uz, tak si ziadaj priniest original a urob si z neho kopiu sama, pricom nan napises, ze si original mala k dispozicii.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kudal Od ktoreho roku sa neberie original? Alebo to nejak same vyslo z kazdodennej praxe?
    ivka70 Skor to vyslo z praxe, pretoze zamestnavatelia zacali pisat ZL len za obdobie, ktore u nich zamestnanec odpracoval a nespocitavaju uz predchadzajuce doby. Prestali teda preberat zodpovednost za zapocitane doby. A myslim, ze to nastalo portom, ako uz nebvolo treba pocitat odpracovane roky na dovolenku.
    A este k tomu dnes si na farebnej kopirke urobim rovnako vyzerajucu kopiu originalu a nespoznas, ci mas v ruke original alebo farebnu kopiu.
    ZuzanaA Taká malá podotázka, zamestnávateľ MOŽE žiadať potvrdenie, teda nie je to povinnosť,však? Dovolenka sa už nestanovuje na základe odpr. rokov ale podľa veku, iba vtedy to asi malo význam. Takže ak ich nežiadame, nikto nám to nemôže pri nejakej kontrole vytknúť?
    Tweety v § 41 je slovíčko m ô ž e požadovať
    kudal dakujem za vsetky informacie, pomohli mi
      zbaliť

    Zamestnávateľ potrebuje od zamestnanca - od jeho posledného zamestnávateľa - originál alebo kópiu zápočtového listu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.