Zavrieť

Porady

Odpisy DM

Dobry den,
som zaciatocnik v podvojnom uctovnictve a chcela by som sa poradit ohladom uctovania danovych odpisov.
Zaradila som DM - Notebook do pouzivania dna 21.6.2006, 1.odpis.skup., rovnomerny odpis, v cene 69929,8Sk,rocny odpis 69929,8/4 tj 17483Sk. V roku 2006 za mesiace 06-12 sa zauctuje na 551 pomerna cast odpisov za dane mesiace (17483/12*7mes) alebo cely rocny odpis?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jana je offline (nepripojený) jana

    jana
    libus72
    Dobry den,
    som zaciatocnik v podvojnom uctovnictve a chcela by som sa poradit ohladom uctovania danovych odpisov.
    Zaradila som DM - Notebook do pouzivania dna 21.6.2006, 1.odpis.skup., rovnomerny odpis, v cene 69929,8Sk,rocny odpis 69929,8/4 tj 17483Sk. V roku 2006 za mesiace 06-12 sa zauctuje na 551 pomerna cast odpisov za dane mesiace (17483/12*7mes) alebo cely rocny odpis?
    Dakujem
    V prvom rade musíš zaokrúhliť obst.cenu na 69 930 Sk , ročný daňový odpis tj. 17483 Sk, účtovný odpis 06-12 zúčtuješ 17483/12*7 tj. 10 198 Sk.
    Na konci roku rozdiel danový odpis - účtovný odpis 17 483 -10 198= 7285 je odpočitateľná položka k základu dane.
    Učtovný odpis si môže určiť účt.jednotka sama v internom predpise.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    ENEN
    Z čoho vyplýva, že musíš obstarávaciu cenu zaokrúhľovať?
    Z toho, že aj odpisy musíš zaokrúhľovať na celé koruny nahor podľa zákona o dani z príjmov § 26 odst.10

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    Ďakujem za radu, ale OC nemôžem zaokrúhliť lebo na faktúre je síce 69 930Sk ale v dôsledku halierového vyrovnania som znížila OC o 20hal, keďže DPH musí ostať nedotknuté no a v OC 69929,8SK som to zaúčtovala aj na 042? tak čo s tým?

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    To je pravda, ale keď si nezaokrúhliš OC, tak budeš mať aj odpisy halierové.
    Preto sami zdá lepšie si zaokrúhliť aj OC.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    libus72
    Ďakujem za radu, ale OC nemôžem zaokrúhliť lebo na faktúre je síce 69 930Sk ale v dôsledku halierového vyrovnania som znížila OC o 20hal, keďže DPH musí ostať nedotknuté no a v OC 69929,8SK som to zaúčtovala aj na 042? tak čo s tým?
    Tak si oprav faktúru a neznižuj obstarávaciu cenu. Tých 0,20 halierov daj na 548.

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    Nerozumiem prečo tá OC nemôže ostať tak ako je, odpisy sa aj tak budú zaokruhľovať hore na tých 17 483 aj keď opravím tú OC, lebo 69930/4 tj 17482,5 teda po zaokrúhlení 17 483Sk stále tá istá výška odpisu?či nie?
    Druhá ot: ja som prebrala účto po jednej pani ktorá o tie halierové vyrovnania upravovala OC faktúry alebo pokl. bločku, tak v tom pokračujem, myslíte si že to nie je vhodné?čím sa mám riadiť?Ďakujem

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    Re: ENEN
    no hej ale vidíš keď spočítame odpisy za všetky 4roky tak dávajú sumu 69930Sk tak asi fakt bude lepšie zaokrúhliť tú OC

    ENEN je offline (nepripojený) ENEN

    ENEN
    Ano, ale nemôžeš napísať že sa musí zaokr.OC,keď sa zaokruhľujú odpisy.V zákone je to jasné.Mňa zarazila tá veta, že musíš zaokr.OC, je to nejaká Tvoja pomôcka ale v odpisovom pláne by som ja určite OC nezaokruhlila.
    Nemyslím to v zlom.

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    nie v poho, hej tiez som bola trochu prekvapená keď bolo napísané že musím oc zaokrúhliť (to som nenapísala ja) potom keď spočítam odpisy na konci v roku 2009 tak budú o 20hal vyššie ako OC to tak môže byť?ďakujem

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    ďakujem všetkým zúčastneným za pomoc, táto porada je super vec a želám pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.