Zavrieť

Porady

ako optimalizovat: Materska dovolenka otca + konatel v sro + podpora na UP

ahojte, dozvedela som sa o moznosti, ze i manzel moze ist na matersku do 3r veku dietata. Premyslam, ako to zladit v nasej situacii, resp. nie je mi uplne jasne, ako by to bolo s odvodmi. Ja som momentalne este 2 roky na RD, zaroven na TPP a manzel je teraz evidovany na UP, po skonceni poberania podpory planujeme zalozit vlastnu sro. Ak by som teraz poziadala o prerusenie RD, manzel by isiel na 28 tyzdnov na MD, zrejme by zaroven poziadal o vyradenie z UP. Do prace sa na tych 28 tyzdnov nechcem vratit, vlastne chcem dat vypoved po skonceni RD o 2 roky. Musim sa teda stat aspon konatelom v nasej sro este teda pred tym, ako manzel poziada o MD, ze? Vlastne zalozili by sme sro s tym, ze manzel jediny spolocnik, obaja konatelia na Zml. o vykone funkcie s nejakou minimalnou odmenou? Pise sa, ze pocas MD by odvody za manzela platil stat, za mna pocas prerusenia RD by neplatil odvody nik a viem sa vyhnut plateniu zdravotneho tych cca 60eur/mes. mala by som uzatvorit zml. o vykone funkcie. Potom co manzel ukonci MD by som naspat poziadala o pokracovanie v RD a pred uplynutim mojej RD by som odstupila z funkcie konatela, aby som mohla dat v praci na TPP vypoved a mohla si narokovat 6 mes. davky na UP. Dakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak je manzel evidovany na UP, nema nemocenske poistenie, nema teda z coho cerpat materske. Narok mu nevznikne.
    shmoulinka dakujem, cize najskor by musel poziadat o vyradenie z UP, potom zalozit sro a nasledne ziadat o MD?
    ivka70 Nie, najskor by musel mat nejake nemocenske poistenie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku na materské potrebuje 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch a aktuálne nem.poistenie. ako uchádzač o zamestnanie nemocensky poistený nie je, dopln ci spĺňa prvú podmienku
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    shmoulinka dakujem, no nezamestnany bude prave 6mes., pred tym pracoval, takze tych 270 dni za posledne 2 roky splna. Takze keby sa stihol stat spolocnik+konatel, mohol by nasledne ziadat o MD?
    ivka70 A z ktorej tej funkcie by mal nemocenske poistenie?
    veronikasad Aku mesačnú mzdu mal v zamestnaní?
      zbaliť

    ako optimalizovat: Materska dovolenka otca + konatel v sro + podpora na UP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.