Zavrieť

Porady

Môže podnik odmietnuť zobrať 1,2 a 5 centové mince?

Včera som bol v nemenovanom podniku a šiel som platiť účet. 10 centov som vyskladal z 1,2 a 5 centových mincí a pani mi na to povedala, že také nebere, že to nemusia brať ak nemajú v ponuke tovar, ktorý je zaokrúhlený na centy (0,01€) ale len na 10 centy (0,1€). Nechcel som sa tam sňou hádať keď o tom nič neviem, tak moja otázka je či je na to nejaký zákon alebo predpis. A či to tak platí aj napr keby ja mám podnik a mám tam ceny len v celých eurách, či nemusím zobrať nižšie mince ako napr 50 centové a iné. vďaka za každú odpoveď k téme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    NBS vraví

    Podľa § 17a ods. 1 zákona NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon") je v Slovenskej republike pri peňažných platbách v hotovosti zakázané bez zákonného dôvodu odmietnuť prijatie zákonných platidiel v ich nominálnej hodnote. To sa vzťahuje na eurobankovky a euromince všetkých nominálnych hodnôt. Zároveň je potrebné upozorniť, že ak niekto v rozpore s citovaným ustanovením zákona odmietne bez zákonného dôvodu prijatie zákonných platidiel, dopúšťa sa konania, ktoré napĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu podľa § 273 Trestného zákona (Ohrozovanie obehu peňazí).

    V zmysle § 17a ods. 2 zákona sú právnické osoby a fyzické osoby v Slovenskej republike pri peňažných platbách vykonaných odo dňa zavedenia eura povinné prijímať zákonné platidlá, a odmietnuť ich prijatie môžu len podľa osobitných predpisov platných v eurozóne a v rozsahu vymedzenom týmito osobitnými predpismi, ako aj za podmienok ustanovených zákonom alebo inými osobitnými predpismi.

    V zmysle uvedených európskych a slovenských právnych predpisov môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS a bánk) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť len prijatie platných zberateľských euromincí vyrobených z drahých kovov (§ 17a ods. 3 zákona). Okrem toho môžu fyzické osoby a právnické osoby (okrem NBS, bánk, iných vykonávacích inštitúcií pre prevody peňažných prostriedkov a pôšt) pri jednej peňažnej platbe v hotovosti odmietnuť aj prijatie viac ako 50 kusov euromincí [čl. 11 nariadenia Rady (ES) č. 974/98 z 3. mája 1998 o zavedení eura (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 10/zv. 01)].

    http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina...nkovky-a-mince

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Zatial aj 1cent je zakonne a platne platidlo, musia ho zobrat v kazdej prevadzke, ktora pracuje s hotovostou.

    Inac vec je, ze to iste plati aj o 500eurovej bankovke.

    Realne si ale neviem predstavit, vynucovat si povinnu zakonnost takejto platby uplne kdekolvek. Napr. u trhovnikov, ale aj v beznych obchodok s potravinami, alebo obuvou.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik lenže rovnako aj obchodník je oprávnený vydať ti xyz jednocentoviek namiesto "normálnych" peňazí... a kupujúci nemôže povedať ani mäkké f...
    jelalim suhlasim s tebou. Druha vec je, ze ak ma akykolvek obchodnik za kybel minci, je to jeho starost ako to rozmeni a nema to co prenasat na jeho zakaznikov.
    jslancik Prečo? Je to normálny peniaz pre kupujúceho aj predávajúceho...
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Jedine obmedzenie pri platbe hotovostou je pocet Eurominci. Pravna prava limituje platbu mincami maximalne na 50 ks eurominci. Obchodnik preto moze odmietnut prijat platbu mincami iba v pripade, ak pri jednej penaznej platbe v hotovosti ide o platbu viac ako 50 ks eurominci.

    zdroj: http://www.ulpianus.sk/blog/8600/

    Nabuduce v tomto podniku odporucam vyskladat 50 centov s 1 centrovych minci. Nech sa obchodnik trosku pozabava.
    bettylou Tých max. 50 euromicí platí aj v prípade výdavku?

    Môže podnik odmietnuť zobrať 1,2 a 5 centové mince?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.