Zavrieť

Porady

Môže sestra odmietnuť peniaze za byt z dedičského konania?

Zdedil som spolu so sestrou byt po zosnulých rodičoch, pričom mi otec nechal svoj podiel na byte, takže som sa stal väčšinovým vlastníkom. Bol vypracovaný znalecký posudok, v ktorom sa byt ohodnotil a už prebehlo dedičské konanie, kedy sa rozhodlo aký podiel prináleží mne a sestre. Chcem sestru vyplatiť a byt si nechať. Zobral som si pôžičku aby som vyplatil jej podiel, ale ona odmieta peniaze prijať, pretože sa jej to zdá málo peňazí. Pritom jej ponúkam podiel, ktorý jej patrí podla rozhodnutia z dedičského konania, zo sumy na ktorú byt ohodnotil znalec. Ako mám postupovať? Môže peniaze odmietnuť? Ako sa postupuje ďalej ak jej podiel zaplatím? Aké doklady potrebujem aby bol byt prepísaný iba na mňa? Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž ak sa jej to zdá málo - a byt chceš, tak podľa mňa máš dve možnosti: Buď jej pridáš, aby bola spokojná - alebo sa obrátiš na súd a ten rozhodne ...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Nakoniec to môže chcieť kúpiť aj ona za tú sumu.
    Pezinčan A čo malo potom za význam dať si ohodnotiť byt znalcom?
    marjankaj No aby notár dostal poplatky v správnej výške.
    Katy a R nemusel si - stačilo sa dohodnúť
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vyvlastniť spoluvlastníka proti jeho vôli nemôžte. Môžte však na súd podať návrh na vyporiadane podielového spoluvlastníctva tak, aby súd rozhodol, že podielové spoluvlastníctvo sa ruší a dom patrí Vám. Spoluvlastníčke by ste museli uhradiť trhovú cenu jej podielu. Najskôr však treba vyzvať spoluvlastníčku na predaj jej podielu. Zároveň si pripravte relevantné dôvody, prečo by ste mali byť vlastníkom iba vy, a to najmä vtedy, ak v tom byte nebývate. Inak sa môže stať, že súd Váš návrh zamietne.
    marjankaj No zrejme si to predstavuje, že kúpi za odhadnutú cenu. a potom predá za trhovú. Načo by si inak vybavil pôžičku?
    Keďže obaja majú kde bývať, mali by to predať za trhovú cenu najvyššej ponuke a rozdeliť sa podľa spoluvlastníckyh podielov.
    Ale môžu to nechať rozhodnúť aj súdom, zrejme sa dopracujú k tomu istému výsledku a ešte aj zaplatia súdu.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ty jej ponúkaš podiel? Veď ona ten podiel už má.
    A kto v tom byte býva?
    Naposledy upravil marjankaj : 24.05.13 at 12:49
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Pezinčan Nikto
    marjankaj Takže sa buď dohodnete, alebo to dáte rozhodnúť súdu.
    Pezinčan A na základe čoho súd určí aká suma jej patrí?
    marjankaj No podľa veľkosti podielu. Nariadi to predať a peniaze sa rozdelia v tom pomere. Ty si si nejako istý s tým rozhodnutím súdu. Aby si nebol prekvapkaný.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Janko, on ju chce vyplatiť z podielu, aby ten byt mal len pre seba.
    Naposledy upravil Tweety : 24.05.13 at 12:58

    Môže sestra odmietnuť peniaze za byt z dedičského konania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.