Zavrieť

Porady

DPH daňová kontrola

Prosím o radu,
mám ohlásenú daňovú kontolu na DPH . Samozrejme som sa vrhla na vlastnú kontrolu. Čím viac kontolujem tým viac podlieham panike.
Kontrolovala som zoznam DPH dokladov s daň. priznaniami, toto mám OK. Ale keď pozerám na peňažný denník do príjmov a výdajov - DPH, mám tam rozdielné čísla od zoznamu DPH dokladov. Je mi jasné, že v denníku sa jedná o zrealizované platby, ktoré v zozname DPH dokladov môžu byť v predchádzajúcom účtovnom období. Veľmi ma mätie, že dáma z daňového úradu žiada predložiť aj peňažný denník ku kontrole.
Prosím vysvetlite mojej hlave, či kontrolujem jablká s hruškami alebo.....
Chytá sa ma mierne obrovská panika.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

    Mikolajova
    Jednou z príčin môže byť napr. skonrolovanie nejakých zálohových platieb pokiaľ boli, či bol na ne v zákone stanovenej lehote urobený doklad na odvod DPH zo zálohovej platby.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Bea16
    Prosím o radu,
    mám ohlásenú daňovú kontolu na DPH . Samozrejme som sa vrhla na vlastnú kontrolu. Čím viac kontolujem tým viac podlieham panike.
    Kontrolovala som zoznam DPH dokladov s daň. priznaniami, toto mám OK. Ale keď pozerám na peňažný denník do príjmov a výdajov - DPH, mám tam rozdielné čísla od zoznamu DPH dokladov. Je mi jasné, že v denníku sa jedná o zrealizované platby, ktoré v zozname DPH dokladov môžu byť v predchádzajúcom účtovnom období. Veľmi ma mätie, že dáma z daňového úradu žiada predložiť aj peňažný denník ku kontrole.
    Prosím vysvetlite mojej hlave, či kontrolujem jablká s hruškami alebo.....
    Chytá sa ma mierne obrovská panika.

    Ďakujem.
    Hlavne kľud ...a všetko pôjde lepšie . Peňažný denník býva bežne pri kontrolách DPH kontrolovaný spolu s evideniou DPH .
    V peňažnom denníku musíš mať správne zaúčtovanú DPH a táto musí sedieť s evidenciou DPH .Ak je tam rozdiel ,tak to spôsobuje prelom rokov a úhrada starších či už záväzkov alebo pohľadávok.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Zita5
    Hlavne kľud ...a všetko pôjde lepšie . Peňažný denník býva bežne pri kontrolách DPH kontrolovaný spolu s evideniou DPH .
    V peňažnom denníku musíš mať správne zaúčtovanú DPH a táto musí sedieť s evidenciou DPH .Ak je tam rozdiel ,tak to spôsobuje prelom rokov a úhrada starších či už záväzkov alebo pohľadávok.
    Nie celkom je presná veta, že zaúčtovaná DPH v peňažnom denníku musí sedieť s evidenciou DPH. V peňažnom denníku nemáme zaúčtované všetky /nielen prelomové a staršie/neuhradené záväzky a pohľadávky a zálohové platby z ktorých si DPH nárokujeme aj odvádzame, ale v evidencii DPH musia byť všetky. Rozdiel medzi peňažným denníkom a evidenciou DPH je práve v týchto položkách...., ktoré do doby úhrady máme len v pomocných evidenciách k PD.

    Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

    Bea16
    Tak je to potom OK, že mi tieto položky nesúhlasia? DPH, čo sa týka priznaní a zoznamu dokladov mám v poriadku. Zálohuvú FA som nemala. Len by ma zaujímalo, či sa nejakým spôsobom dajú tie položky z peňažného denníka odsúhlasiť na "niečo". Čo bude pravdepodobne kontrolovať aj dáma z DÚ.

    ĎAKUJEM za Vaše rýchle reakcie, ale panika ešte stále je.( ...a aj het je môj spánok...)

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Bea16
    Tak je to potom OK, že mi tieto položky nesúhlasia? DPH, čo sa týka priznaní a zoznamu dokladov mám v poriadku. Zálohuvú FA som nemala. Len by ma zaujímalo, či sa nejakým spôsobom dajú tie položky z peňažného denníka odsúhlasiť na "niečo". Čo bude pravdepodobne kontrolovať aj dáma z DÚ.

    ĎAKUJEM za Vaše rýchle reakcie, ale panika ešte stále je.( ...a aj het je môj spánok...)
    Áno rozdiely sú v poriadku, evidenciu DPH robíš podľa §70 zákona o DPH - uvádzam len tú prvú vetu:
    " Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách;

    T.j. o všetkých, teda aj neuhradených, ktoré spadajú do DPH....
    Účtovanie v PD sa realizuje na základe dátumu účtovného prípadu o čom pojednáva zákon o účtovníctve. Presná citácia dňa uskutočnenia účtovného prípadu podľa zákona o účtovníctve je:

    " Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti. "

    Rozdiely sa dajú odsúhlasiť pomocou inventarizácie záväzkov a pohľadávok v predchádzajúcich rokoch, resp. v tomto roku podľa evidencie záväzkov a pohľadávok. Vidíš pekne deň vzniku konkrétnych záväzkov/pohľadáviek neuhradených /tie nemáš v peňažnom denníku/ a zároveň musíš vidieť tie záväzky /pokiaľ spĺňajú nárok na odpočet/ a pohľadávky v evidencii, a teda aj vo výkaze DPH.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Dada
    Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.
    Všetko čo spadá do DPH, každú faktúru, pokladničný doklad, eidenciu DPH podľa zákona, u PÚ zvyknú pozerať zaúčtovanie v hlavnej knihe, v JÚ peňažný denník- teda všetky doklady, ktoré vošli do DPH za 4/06, vrátane tých týkajúcich sa EÚ...

    Bea16 je offline (nepripojený) Bea16

    Bea16
    Ešte raz ďakujem za reakcie. Ukludnili ste ma. Pripravím doklady a som v rukách DÚ.

    Prajem krásny deň ( bez kontrol )

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    evina
    Všetko čo spadá do DPH, každú faktúru, pokladničný doklad, eidenciu DPH podľa zákona, u PÚ zvyknú pozerať zaúčtovanie v hlavnej knihe, v JÚ peňažný denník- teda všetky doklady, ktoré vošli do DPH za 4/06, vrátane tých týkajúcich sa EÚ...
    Naúčtované mám všetko, nechýba mi ani žiaden doklad. Pri nákupe z EU mám vystavené interné doklady na odpočet aj priznanie DPH, pri predaji do EU mám faktúry a dodacie listy podpísané odberateľom. Tak neviem, že čo ešte.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Dada
    Naúčtované mám všetko, nechýba mi ani žiaden doklad. Pri nákupe z EU mám vystavené interné doklady na odpočet aj priznanie DPH, pri predaji do EU mám faktúry a dodacie listy podpísané odberateľom. Tak neviem, že čo ešte.
    Už len šťastne prežiť kontrolu

    kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

    kattka.c
    Dada
    Mne dnes volali, že zajtra prídu na kontrolu, lebo máme nadmerný odpočet za 4/06. Čo všetko zvyknú kontrolovať? Mám aj nákup tovaru v EU aj dodanie tovaru v rámci EU. Zálohové platby a zvyšok klasické nákupy a predaje.
    to sa mozu nahlasit ze pridu na druhy den? nie je tam nejaka lehota?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    kattka.c
    to sa mozu nahlasit ze pridu na druhy den? nie je tam nejaka lehota?
    V prípade kontroly možného vrátenia NO áno.
    Podľa § 15 zákona o správe daní a poplatkov je lehota na oznámenie daňovej kontroly:

    2/ Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly. Ak nedôjde k dohode medzi daňovým subjektom a správcom dane o začatí daňovej kontroly, považuje sa štyridsiaty deň za deň začatia daňovej kontroly. Ak daňový subjekt neumožní vykonať daňovú kontrolu, správca dane je oprávnený zistiť základ dane a určiť daň podľa § 29 ods. 6; o takomto postupe je správca dane povinný vyhotoviť protokol o určení dane podľa pomôcok, pričom sa postupuje podľa odsekov 10 až 13 s výnimkou odseku 11 písm. g) a h); v takom prípade správca dane uvedie pomôcky, ktoré použil.


    Odsek 15 tohto paragrafu zároveň hovorí:

    15/ Ak sa daňovou kontrolou vykonáva kontrola oprávnenosti vrátenia dane alebo kontrola na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, na vykonanie tejto kontroly sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2, 3, 7 a 13 druhej vety a odseku 14. O výsledku tejto kontroly vydá správca dane rozhodnutie do desiatich dní odo dňa ukončenia kontroly.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.