Zavrieť

Porady

zostatok na účte 042

Dobrý deň,

vznikol mi rozdiel na účte 042 z dôvodu, že firma zaplatila zálohu za auto v čase, kedy nebola platcom dph, dostala k tejto zálohe ostrú faktúru, tá sa v celkovej sume zaúčtovala 042/321. Táto záloha sa neskôr dobropisovala, už keď boli platcovia dph, čiže som 042 ponížila iba o základ dane a tam je ten rozdiel.

Môžem to zaúčtovať tak ako som sa dočítala 548/042 - nedaňovo?

Alebo sa tento predpis používa iba v niektorých konkrétnych prípadoch?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mala si odúčtovať celú zálohu. Podľa mňa ked si si neodpočítala DPH (nebola si platiteľom) tak nemáš čo vracať. DPH si odpočítala z ostrej faktúry za auto, kde zrejme bola cena za celé auto, kedže záloha sa dobropisovala sanostatne.
    janka2121 Oni mu tam potom vystavili ešte jednu zálohovú faktúru na 3100€ s DPH, neviem vôbec čo tam riešili, konateľ niečo vymýšľal práve kvôli DPHčku...na poslednej ostrej faktúre je celková cena vozidla, mínus záloha, lebo k nej bola vystavená ostrá faktúra, teda z tej poslednej si odpočítal DPH nie z celkovej ceny vozidla, ale ponížené o zálohu...aké mám možnosti? :/ Ďakujem...
    janka2121 Poradíš KEJKA môže to byť 548/042?

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... v prvom rade záloha - preddavok mal byť účtovaný na 052 a nie na 042;
    po druhé - preddavok sa zvykne vo vyúčtovacej faktúre započítať so sumou na úhradu - nechápem, prečo bol dobropisovaný.
    janka2121 Ani ja neviem aký to malo zmysel...ale čo môžem teraz robiť? Ďakujem...

    zostatok na účte 042

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.