Zavrieť

Porady

predajca motorových áut a dph

dovážam autá z krajín EU a tu v SR ich predávam a mám problém:/som platca dph- to nie je ten problém/
1. auto kupujem od predajcu v EU - faktúra bez dph /aj on platca dph/ ja si uplatním daň na vstupe aj na výstupe?
2. to auto predám fyzickej osobe v SR - neplatca dph , predám s dph alebo nie ak nie tak podľa ktorého §
3.auto kupujem od fyzickej osoby/neplatca dph v EU/ zdaním na vstupe aj na výstupe?

ďakujem vopred každému kto pomože, lebo na DU mi nikto ani len nepomože.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

    zuzanar
    Skúsim ak nie opravte ma.
    1. áno správne
    2. s DPH nakoľko ste platca DPH fakturujete stále s DPH
    3. na vstupe nezdaňujete , predávate s DPH.

    martinaa je offline (nepripojený) martinaa

    martinaa
    Je vraj aj druhá možnosť / nie som si celkom istá / zdaniť pri vstupe a predať aj s daňou ale len podiel / rozdiel predaj - nákup x dph /tj zdaniť len obchodnú maržu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    martinaa
    dovážam autá z krajín EU a tu v SR ich predávam a mám problém:/som platca dph- to nie je ten problém/
    1. auto kupujem od predajcu v EU - faktúra bez dph /aj on platca dph/ ja si uplatním daň na vstupe aj na výstupe?
    2. to auto predám fyzickej osobe v SR - neplatca dph , predám s dph alebo nie ak nie tak podľa ktorého §
    3.auto kupujem od fyzickej osoby/neplatca dph v EU/ zdaním na vstupe aj na výstupe?
    1. áno vznikne vám daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v prípade, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru. Upozorňujem na to, že je potrebné všímať si text faktúry, či predávajúci neuplatňuje osobitnú úpravu obchodníkov s použitým tovarom (obdoba nášho § 66), kedy by tento postup neplatil.
    Ak sa teda potvrdí, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie (nie osobitnú úpravu) vznikne vám aj právo na odpočítanie dane.

    2. v tuzemsku tovar, ktorý by ste obstarali podľa bodu 1. t.j. ako nadobudnutý tovar v SR predávate ďalej s daňou a to pre FO aj pre PO, pre platiteľov aj neplatiteľov dane.

    3. v tomto bode je rozhodujúce o aký automobil ide. Nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 ods. 12 (6 mesiacov od prvého zaradenia do prevádzky, alebo do 6000 km) je predmetom dane vždy a postupuje sa pri ňom ako v bode 1 bez ohľadu na to, kto je predávajúcim (môže to byť občan alebo podnikateľ, jednoducho akákoľvek zahraničná osoba z EÚ). Ojazdené vozidlo pri tejto forme kúpy doporučujem následne predávať ako obchodník s použitým tovarom, t.j. uplatniť osobitnú úpravu podľa § 66 a zdaňovať iba rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou podľa ustanovení spomínaného § 66.

    predajca motorových áut a dph

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.