Zavrieť

Porady

pracovný úraz

Po 24 hodinovej službe pri vychádzaní z budovy som sa pošmykol a zlomil si ihlicu odlomil výbežok členkovej kosti a narthol väz v členku, nahlásil som pracovný úraz. bol mi zamietutý, že cesta do a z práce sa nehodnotí ako pracovný úraz. Areál nemocnice som neopustil, vychádzal som z budovy
korenička ak to neprejde ako prac.úraz, vieme to odškodniť aj iným spôsobom,
willma korenička moja zlatá a ty tu o čom točíš??? Poisťováčka, vymáhačka akože právnička?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tvoj uraz nevznikol v suvislosti s pracovnou cinnostou, nejde teda o pracovny uraz.

    http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z...vnom-uraze.htm

    Čo je a čo nie je pracovný úraz

    Aby poškodenie zdravia alebo smrť boli pracovným úrazom, musia sa stať zamestnancovi v pracovnom pomere (§ 195 Zákonníka práce) a musia vzniknúť nezávisle od vôle zamestnanca krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov pri:

    - plnení pracovných povinností (§ 220 ods. 1 Zákonníka práce) vyplývajúcich z pracovnoprávneho vzťahu,
    - inej činnosti vykonávanej na príkaz zamestnávateľa,
    - činnosti, ktorá je predmetom pracovnej cesty,
    - úkonoch potrebných na výkon práce (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce),
    - úkonoch potrebných pred začiatkom práce, zvyčajných počas práce alebo nevyhnutných po jej skončení,
    - vyšetrení v zdravotníckom zariadení vykonávanom na pokyn zamestnávateľa alebo pri ošetrení pri prvej pomoci a pri ceste na ne a späť (§ 220 ods. 2 Zákonníka práce) alebo
    - plnení pracovných úloh (§ 220 ods. 3 Zákonníka práce).

    frzanony je offline (nepripojený) frzanony

    Odpracoval som 40 rokov ako inšpektor v oblasti BOZP ...viac frzanony
    Nesúhlasím s tvrdením Tweety ani ivka70, že takto opísaný úraz sa nepovažuje za pracovný pretože nevznikol pri plnení pracovných úloh. Definícia pracovného úrazu je uvedená v § 195 odsek 2 Zákonníka práce, kde sa uvádza, že Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním ... Plnenie pracovných úloh a priama súvislosť s ním je uvedená v § 220 a ďalšie ZP. V § 221 odsek 1, ZP sa uvádza, že cesta do zamestnania a späť je cesta z bydliska (ubytovania) zamestnanca do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa alebo na iné miesto určené na plnenie pracovných úloh a späť. Z toho čo som tu uviedol pri posudzovaní, či tento úraz je pracovný alebo nie je rozhodujúce, či: a) vôbec nemusí k úrazu dôjsť bezprostredne pri plnení pracovných úloh, ZP pripúšťa i okolnosti v priamej súvislosti s ním, čiže z tohto pohľadu v každom prípade ide o pracovný úraz, Iná bude ďalšia skutočnosť: b) ... do miesta vstupu do objektu zamestnávateľa: uvediem príklady kde objektom zdravotníckeho zariadenia je nemocnica: b.a. cesta napr. od ortopédie po vrátnicu je v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh, čiže ide o pracovný úraz až do doby pokiaľ zamestnanec neprekročí vrátnicu - neopustí areál nemocnice,
    b.b. oddelenie ortopédie priamo vyúsťuje na ulicu – dôjde na ulici k úrazu nie je to pracovný úraz,
    b.c. oddelenie ortopédie s ulicou spájajú schody, ktoré sú súčasťou areálu zdrav. zariadenia a dôjde k úrazu na schodoch ide o prac. úraz, ak dôjde na ulici k úrazu nie je to pracovný úraz.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Ukončil pracovnú činnosť po 24 hodinách. Už nevykonával pracovnú činnosť. Teda nepracoval. Nemôže to byť pracovný raz. To by potom sa mohlo za pracovný úraz považovať i to, že zamestnanec vyjde z bytu (lebo ide do práce) a potkne sa na prahu vlastných dverí a skláti sa na chodbe dobu.....
    bubkoch nevypisuj tu somariny ... ZP jasne definuje co sa nepovazuje za pracovny uraz (cesta z/do prace) ... je to cesta z domu po vstup do objektu zamestnavatela ... vsetko za vstupom je pracovisko a pracovny uraz (okrem par vynimiek)
    misoft A vieme my, kde mu končil objekt zamestnávateľa? Ja reagujem frzanony-ho - tak sa tu nepleť.
    sito Zdravím, super. A tie výnimky, vymenuj. Však ich je len pár, len dve? Či viac ich je?
    frzanony bubkoch veľmi presne a rozumne reaguje a čo je ešte dôležitejšie tak podľa zákona a nefantaziruje, Tiež som nevedel kde končí objekt preto som uviedol alternatívy. K Vám misoft, Vy, v tom, čo je a čo nie je pracovný úraz máte veľmi veľké medzery a dobre urobíte keď nechcete niekomu škodiť tak radšej ani nedávajte rady.
    bubkoch misoft nedokazes citat s porozumenim? akoze nevies ci sa uraz stal v objekte zamestnavatela ked zadavatel jasne pise "Areál nemocnice som neopustil, vychádzal som z budovy"
    pracovny uraz je uraz ktory sa stal na pracovisku, nie uraz ktory priamo suvusi s pracovnou cinnostou ...
    pracovny uraz bude aj ked si zlomim nohu na schodoch pocas presunu na vyhradene miesto pre fajciarov na fajciarsku prestavku :-)
    nunenko Vlastníctvo nehnuteľnosti neznamená aj to, že celý objekt zamestnávateľa je aj pracoviskom každého zamestnanca pracujúceho v ňom.
    Pokiaľ bolo všetko v poriadku, a zamestnávateľ neporušil žiadne právne predpisy, a zamestnanec sa PO SKONČENÍ pracovnej doby pošmykne, asi je dosť surealistické myslieť si, že sa jedná o pracovný úraz.
    frzanony Súhlasím s takýmto názorom, ako by to bolo napr. na železnici napr. medzi dvoma stanicami keď dopravná cesta patrí žsr? V tomto smere nebola vyhl. 111/1975 Zb. zrozumitelnejšia ?
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ÁNo, nie je to pracovný úraz, pretože nevznikol pri plnení pracovných povinností.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    pokial sa uraz stal na pracovisku, JE TO pracovny uraz ... pracovisko su aj vchodove dvere do budovy
    ivka70 12.04.17 08:46 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.