Zavrieť

Porady

predaj odpísaného automobilu

Prosím o radu, som živnostník, vediem jednoduché účtovníctvo, som platca DPH.
Predávam auto, dodávku. Auto bolo doodpisované v roku 2010.
Potom bolo ešte používané vo firme do roku 2015.
Bola zaň naďalej odvádzaná daň z motorových vozidiel, aj sa uplatňovali výdavky PHM,opravy atď.
Z majetku bolo vyradené do osobného užívania zápisom v karte majetku.
Podlieha suma z predaja zdaneniu/zahrňuje sa príjem do základu dane? - keď ho predávam po viac ako piatich rokoch od ukončenia odpisov?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    podlieha, pretože automobil musí byť vyradený aspoň 5 rokov z majetku spoločnosti, t.j. posledných 5 rokov by si nemal mať v účtovníctve......a to si mal
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    speedy_vw a teoreticky, keby bolo vyradené z majetku firmy a preradené do osobného užívania v roku 2011. a ďalej by sa zan odvádzala daň z motorových vozidiel a uplatňovali by sa výdaje... vtedy by to bolo ako?
    Mila123 teoreticky sa nedá vyradiť a súčasne aj užívať automobil......
    Žabinka tu platí, že nemôže byť aj vlk sýty aj ovca celá..
    speedy_vw tak vyradené auto alebo preradené do osobného užívnia už nemôžem odiciálne na firme používať? (lebo som si myslel že môžem, jak zaň platím daň z motorových vozidiel, uplatňujem výdaje atď...) lebo takéto auto mám ešte jedno tak ďalší problém predo mnou....
    Mila123 ako môžeš užívať auto, keď je vyradené (nemáš ho v majetku firmy) a uplatňuješ si údržbu, daň z mot. vozidiel, pohonné hmoty, poistky????? nedá sa.....
    Mila123 aká je predajná cena auta?
    Žabinka používať môžeš aj vozidlo v osobnom majetku, prečo nie.. ale platí ZoDzP §9 ods.1 písm.c.. keď vozidlo vyradíš z majetku, až po 5 rokoch od vyradenia je tento príjem z predaja oslobodený..
    Žabinka ak by si auto vyradil spätne, tak by si musel upravovať výdavky a DP, to asi nie je veľmi rozumné..
    speedy_vw predajná cena je 1800
    speedy_vw takže aby som to zhrnul ak som to správne pochopil. ak auto doodpisujem, ale naďalej ho na firme používam - evidujem ho v evidencii dlhodobého majetku v nulovej cene, platím cestnú daň atď. Keď prestanem auto na firme trvalo použiívať, preradím ho do osobného užívania. ak si ho ponechám ďalších 5 rokov a potom ho predám - predaj nezdaňujem. ak predám skôr ako uplynie 5 rokov = smola.... je to takto správne?
    speedy_vw ešte ak môžem podotázku:
    Keď auto preradím z firmy do osobného užívania, musím aj auto prepísať na polícii z IČA na rodné číslo na seba? Alebo ho môžem ponechať na polícii zapísané ako bolo a keď ho predám povedzme o 7 rokov, tak príjem nezdaňujem....
    lebo sa mi to zdá zbytočné platiť za prepis, keď ostane aj tak moje....
      zbaliť

    predaj odpísaného automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.