Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku, otec poberá materskú

Dobrý deň, len sa chcem uistiť, či som urobila dobre ročné zúčtovanie.
Manželka poberala rodičovský príspevok do júla 2016, od augusta prevzal dieťa do starostlivosti otec , bol na rodičovskej dovolenke a poberal materské. dieťa 3 roky malo až v 02 2017. Zároveň matka - obnovenie živnosti od mája 2016. Celý rok manželia. Môže si otec dieťaťa uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku za celý rok, alebo len za obdobie od 01-07 2016, keďže v auguste prevzal dieťa do starostlivosti on?

dopĺňam.:
Zdravotné neplatila, lebo jej v ZP povedali, že nemusí platiť, kým dieťa nemá 3 roky.

Našla som toto v príspevku p. Mihála - Nezd. časť na manželku za r. 2014
Starostlivosť o dieťa

- dieťa nemusí byť ich vlastné, môže ísť aj o náhradnú starostlivosť, pestúnov, adopcie a pod.

- nárok je vždy v prípade, ak manželka poberá rodičovský príspevok - môže to však aj byť prípad, kedy manželka po narodení dieťaťa ešte poberá materské - alebo ak namiesto rodičovského príspevku poberá tzv. "jasličkovné" - teda príspevok na starostlivosť o dieťa,

- nárok je aj vtedy, ak manželka nepoberá rodičovský príspevok ani "jasličkovné" - ale rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa z nejakého dôvodu poberá manžel, ktorý si súčasne uplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť na manželku - dokonca aj v prípade ak je na materskej manžel (doplnené 14.3.2017)

- do vlastného príjmu manželky sa v týchto prípadoch započíta materské, príspevok na starostlivosť o dieťa (nie je to štátna sociálna dávka), nezapočíta sa rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa, daňový bonus.

Pripájam odpoveď z finančnej správy:

Dobrý deň,

v uvedenom prípade si manžel po splnení podmienok uvedených v § 11 zákona o dani z príjmov môže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku za celých 12 kalendárnych mesiacov.

V súlade s § 3 ods. 4 zákona o rodičovskom príspevku podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú nielen vtedy, ak manželka zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne, ale aj vtedy, ak riadnu starostlivosť o dieťa zabezpečuje právnickou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Naposledy upravil nikola245 : 02.05.17 at 12:16
5 komentárov     zbaliť
Mila123 aký mal manžel a aký mala manželka ročný príjem (ten, kt. sa posudzuje na nčzd pre manžela? /ku?
nikola245 Manžel mal príjem cca 6600 eur a manželka cca 1200 eur
Mila123 iba 1200 eur, od mája 2016? na živnosť? mne sa to zdá máličko.....
teda 1200 € - povinné poistenie a použiješ to za 7 mesiacov
veronikasad U manželky je 1200€ príjem=ržby alebo zisk z podnikania ?
nikola245 áno, mala taký nízky príjem na szčo - ide o príjem nie zisk. Mala obnovenú živnosť automaticky. Ale služby poskytovala len príležitostne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Len za obdobie 1.až 7., teda 7 mesiacov. A nenapíšeš ako si uplatnila?
    nikola245 Ďakujem, nebola som si istá, lebo niekde som zahliadla, že aj keď otec poberá materskú, môže uplatňovať za ten čas nezd. č. na manželku. Asi som to zle pochopila.
    veronikasad Tiež sa mi zdá, že som to v niektorej odpovedi p. Mihála videla ... Počas MD otca platila ako SZČO v plnej výške preddavky na zdr.poistenie, alebo bola poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa ?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    vlastne ty by si sa s tým ani nemala trápiť - ale spraviť tak, ako ten dotyčný zamestnanec uviedol v žiadosti o RZ. Je to na ňom /a jeho zodpovednosti/, aký príjem uvedie a koľko mesiacov.
    a na stránke FS je toto.:
    Podmienky pre uplatnenie NČZD na manželku
    Daňovník - zamestnanec má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela (od 1.1.2013 - nová definícia manželského partnera) len od základu dane z tzv. „aktívnych“ príjmov, medzi ktoré patria aj príjmy zo závislej činnosti.
    Nezdaniteľnú časť základu dane na manželku si môže daňovník uplatniť iba v prípade, že manželka žije s daňovníkom v domácnosti a spĺňa aspoň jednu z týchto podmienok:
    starala sa o vyživované maloleté dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti
    v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie
    bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie
    považuje sa za občana so zdravotným postihnutím
    považuje sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

    ja na jeho mieste by som si tam uviedla 12 mesiacov
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad súhlasím, tiež by som dala 12 mesiacov
    nikola245 Ďakujem. Len mi to potom prišlo divné, lebo potom by to mohlo platiť aj na každého manžela, ktorý má doma dieťa do 3 rokov a stará sa o ňho. Uviedol to v žiadosti, ale chcela by som , aby to bolo správne.
    veronikasad Veď to aj platí na každého manžela, ak manželka má príjem nižší ako ročná NČZD
    nikola245 tak som to myslela, že ak môže otec, ktorý poberá materskú a má dieťa v starostlivosti a manželka nepoberá ani materskú ani rodičovský uplatňovať nezd. č. na manželku, tak potom môže aj manželka, ktorá poberá materskú a RP a zároveň má nejakú prácu uplatňovať nezd. č. na manžela, ktorý nepoberá RP a materské, ale má nižší príjem ako nezd. čiastka a majú doma dieťa do 3 rokov. Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.
    Katy a R ale ved aj manželka si môže uplatniť NCZD na manžela - ak má takého, ktorého ona musí živiť- počas poberania RP a práce popri ....
    veronikasad skús napísať dotaz na finančnú správu.
    veronikasad Pri takom nízkom príjme si kludne môže rodičovský príspevok prepísať manžel na seba a nie je čo riešiť. Inak súhlasím s Katy
    nikola245 Ďakujem veľmi pekne Katy aj Veronika.
    nikola245 do otázky som doplnila odpoveď z finančnej správy. Ďakujem za všetky odpovede na moju otázku.
      zbaliť

    Nezdaniteľná časť na manželku, otec poberá materskú

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.